Reklama

Geopolityka

Co zdecydowało o wyniku pierwszej fazy wojny na Ukrainie? [SKANER Defence24]

Autor. Robert Suchy/Defence24.pl

Rosjanie spodziewali się łatwego zwycięstwa oraz szybkiej zmiany rządów w Kijowie, przygotowując swoją agresję, jak mówił w programie SKANER Defence24 dr Marc Ozawa, oceniając przy tym powody niepowodzeń strony rosyjskiej w pierwszej fazie wojny.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Doktor Ozawa zauważył również, że rosyjskie wojsko nie było w stanie przygotować odpowiedniego zaplecza dla nacierających jednostek. Szczególnie problematyczne stały się dla agresora wszelkie mankamenty jeśli chodzi o logistykę, ale też utrzymanie odpowiednich szlaków transportowych, tak aby dostarczać własnym żołnierzom niezbędne zaopatrzenie.

Czytaj też

Kluczową słabością rosyjskiej napaści na Ukrainę była także, zdaniem dra Ozawy sprawa rozciągniętego łańcucha dowodzenia. Rozkazy były konsultowane między rejonem walk a Moskwą, co powodowało opóźnienia jeśli chodzi o bezpośrednie działania poszczególnych formacji.

Reklama

Czytaj też

Zdaniem eksperta, to właśnie w sferze kontroli i dowodzenia można było zauważyć kluczowy dysonans jeśli chodzi o ocenę przygotowania sił rosyjskich i ukraińskich. Oficerowie z Ukrainy, a raczej cały system dowodzenia charakteryzował się wysokim stopniem elastyczności, pozwalając na skuteczniejszą obronę przed nacierającymi wojskami rosyjskimi.

Dr Marc Ozawa wypowiada w trakcie wywiadu tylko i wyłącznie własne opinie oraz oceny, nie są to oficjalne stanowiska instytucji w których jest obecnie zatrudniony jako ekspert.

Autor. K. Glowacka/Defence24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama