Reklama

Geopolityka

Chiny zaostrzają retorykę związku z planowaną wizytą Nancy Pelosi na Tajwanie

Autor. Nancy Pelosi/Twitter

Chiny wystosowały surowe prywatne ostrzeżenie do administracji prezydenta Joe Bidena w sprawie ewentualnej sierpniowej podróży na Tajwan przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi - poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na źródła brytyjskiego dziennika „Financial Times”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Raport cytuje informacje sześciu osób zaznajomionych z chińskim komunikatem, które twierdzą, że ostrzeżenie wydane przez władze w Pekinie jest znacznie silniejsze niż groźby, które Państwo Środka formułowało w przeszłości, gdy było niezadowolone z działań lub polityki USA w sprawie Tajwanu, do którego zgłasza pretensje.

Prywatna retoryka sugerowała możliwą reakcję militarną, jak twierdzą osoby zaznajomione z sytuacją, cytowane przez Financial Times.

Reklama

Czytaj też

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu i Departament Stanu odmówiły komentarza na temat raportu, również chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odpowiedziało w niedzielę na prośbę agencji Reutera o komentarz.

Chiny zwiększyły aktywność wojskową wokół Tajwanu, chcąc wywrzeć presję na demokratycznie wybrany rząd, by zaakceptował chińską zwierzchność - zaznacza Reuters. Rząd Tajwanu twierdzi, że tylko 23 miliony mieszkańców wyspy mogą zdecydować o swojej przyszłości i choć Tajwan pragnie pokoju, będzie się bronił, jeśli zostanie zaatakowany.

Czytaj też

Financial Times poinformował w poniedziałek, że Nancy Pelosi planuje odwiedzić Tajwan w sierpniu.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło następnego dnia, że jej wizyta na Tajwanie poważnie podważy suwerenność i integralność terytorialną Chin, a Stany Zjednoczone poniosą konsekwencje jej reakcji.

W środę prezydent USA Joe Biden poinformował, że planuje przed końcem miesiąca odbyć rozmowę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Amerykański prezydent wydawał się kwestionować doniesienia o podróży Pelosi na Tajwan - przypomina Reuters.

Czytaj też

"Myślę, że wojsko uważa, że nie jest to obecnie dobry pomysł, ale nie wiem, jaki jest tego status" - oznajmił Biden dziennikarzom.

Reklama

Komentarze (1)

  1. gdyby.

    Moim zdaniem USA planuje wojnę z chinami.beda szukać pretekstu by sprowokować. Ostatni moment by utrzymać hegemonię. Jeśli będzie pokoj USA odpadnie

Reklama