Reklama

Geopolityka

Chiny: „zadyszka” w nowym budżecie obronnym

Fot. DoD, Mass Communication Specialist 1st Class Chad J. McNeeley
Fot. DoD, Mass Communication Specialist 1st Class Chad J. McNeeley

Chiny nie będą już tak dynamicznie goniły Stanów Zjednoczonych w zakresie sum wydatkowanych na obronność, obniżając tempo planowanego wzrostu budżetu sił zbrojnych w tym roku. Jednakże, władze w Pekinie utrzymują, iż nadal priorytetem dla nich ma być szeroko zakrojona modernizacja oraz rozbudowa zdolności sił zbrojnych.

Władze Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) ogłosiły, że budżet obronny wzrośnie zaledwie o 6.6 proc., co jest zmianą względem zeszłorocznych 7.5 proc. i ostatecznie ma oscylować wokół i tak olbrzymiej kwoty 178 miliardów dolarów. Trzeba zauważyć, że Chiny nadal mają przeznaczać mniej niż 2 proc. swojego PKB na kwestie obronności.

Jednakże nie zmienia to faktu, że wydatki na zbrojenia będą rosły w Chinach najwolniej w stosunku do niemal trzech dekad dynamicznych i płynnie postępujących wzrostów. Gdzie, władze w Pekinie mogły konsumować swoje sukcesy gospodarcze rozpoczynając szereg ambitnych programów reform wojska, a także inicjując szeroko zakrojone programy modernizacyjne - czego wręcz symbolicznym wymiarem stało się przekształcanie floty z funkcji przybrzęznych do możliwych działań ekspedycyjnych na dużych akwenach.

Przy czym, należy zachować zdecydowaną ostrożność względem wszelkich oficjalnych deklaracji Pekinu, właśnie w obrębie wydatków na zbrojenia. Szczególnie, że przez lata zauważało się kamuflowanie przez Chiny realnych sum wydawanych z budżetu państwa na własną obronność. Co było poruszane przede wszystkim w wymiarze analiz zachodnich ekspertów. Tym bardziej, trudno przypuszczać, że obecnie w dobie nasilającej się rywalziacji ze Stanami Zjednoczonymi, eskalacją sytuacji wokół Republiki Chińskiej na Tajwanie oraz szerzej całego problemu Morza Południowochińskiego, Pekin realnie będzie mógł sobie pozowlić na oszczędności w kwestiach wojskowych.

Tak czy inaczej, najnowsze założenia względem finansowania sił zbrojnych zostały oficjalnie zaprezentowane w ramach Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Obecne swoiste spowolnienie ma być pokłosiem możliwości wstąpienia problemów ekonomicznych w Chinach, będących m.in. pokłosiem obecnej sytuacji pandemicznej na świecie. Trzeba również pamiętać, że chińskie wydatki na obronność są regularnie uszczuplane m.in. w związku z problemem korupcji. Niedawno, tego typu problem został opisany na łamach „The Diplomat”, gdzie analizowano szeroko zakrojone procesy modernizacji chińskiej floty.

Jednakże, władze w Pekinie nie zamierzają zatrzymywać reform w obrębie sił zbrojnych. W trakcie obrad Zgromadzenia zapowiedziano inwestycje w poprawę możliwości logistycznych oraz wsparcia sprzętowego, względem systemów uzbrojenia i wyposażenia, znajdujących się w tamtejszych siłach zbrojnych. Referujący kwestię wydatków na obronność, premier Chin Li Keqiang, podkreślił, że jego państwo zamierza również wspierać innowacyjność swojego przemysłu, która może przełożyć się na rozwój technologii powiązanych z kwestiami militarnymi. Zapowiedziano także poprawę systemu mobilizacyjnego.

 JR

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.