Geopolityka

Chiny: sankcje dla USA za sprzedaż broni Tajwanowi

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Chiny nałożą sankcje na amerykańskie firmy, w tym Lockheed Martin, Boeing Defense i Raytheon, za udział w planowanej sprzedaży broni Tajwanowi – oświadczył w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian na rutynowej konferencji prasowej w Pekinie.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i nie wykluczają możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę. Stanowczo sprzeciwiają się również wszelkim dostawom uzbrojenia na wyspę.

By chronić swoje interesy państwowe, Chiny zdecydowały się podjąć „konieczne kroki” przeciwko amerykańskim firmom biorącym udział w sprzedaży broni na Tajwan, takim jak Lockheed Martin, Boeing Defense i Raytheon, a także osobom i instytucjom w USA, które wykazały się złą wolą w tej sprawie – oświadczył Zhao, nie precyzując, na czym będą polegały te sankcje.

Władze Stanów Zjednoczonych dały zielone światło dla potencjalnej sprzedaży Tajwanowi systemów uzbrojenia wartych 1,8 mld dolarów, w tym rakiet i artylerii. Tajwańskie ministerstwo obrony oceniło, że broń pomoże wyspie wzmocnić możliwości obronne wobec „zagrożenia ze strony wrogów i nowej sytuacji”.

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien oświadczył niedawno, iż nie sądzi, aby Chiny były obecnie gotowe do inwazji na Tajwan, ale wyspa powinna „fortyfikować się” na przyszłość. Chińskie władze ogłaszały już w przeszłości zamiar obłożenia amerykańskich firm sankcjami w związku ze sprzedażą uzbrojenia na Tajwan, ale nie jest jasne, jak konkretnie te sankcje były realizowane. W USA od dawna obowiązuje embargo na sprzedaż broni do ChRL.

Stany Zjednoczone, podobnie jak większość innych krajów, nie utrzymują z Tajwanem formalnych relacji dyplomatycznych. Ich prawo zobowiązuje je jednak do udzielania wyspie pomocy w zakresie obronności. Wojsko Tajwanu jest dobrze wyszkolone i dysponuje wysokiej klasy uzbrojeniem, w większości amerykańskim, ale Chiny posiadają przewagę liczebną i coraz większą ilością własnych zaawansowanych broni, takich jak myśliwce o obniżonej wykrywalności czy nowoczesne pociski balistyczne i hipersoniczne.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.