Reklama

Geopolityka

Chiny ostrzegają spikera Izby Reprezentantów USA aby nie spotykał się z prezydent Tajwanu

Prezdent Tajwanu Caj Ing-wen
Prezdent Tajwanu Caj Ing-wen
Autor. president.gov.tw

Chiny ostrzegły we wtorek spikera Izby Reprezentantów USA Kevina McCarthy’ego aby nie spotykał się z prezydent Tajwanu Caj Ing Wen, która na krótko ma zatrzymać się w USA w drodze powrotnej z podróży do krajów Ameryki Środkowej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Konsulat Chin w Los Angeles ostrzegł w opublikowanym oświadczeniu McCarthy'ego, że aby "nie powtarzał katastrofalnych błędów z przeszłości" w postaci spotkania z Caj Ing Wen podkreślając, że "nie przyczyni się to do pokoju i stabilności regionu a jedynie zjednoczy naród chiński przeciwko wspólnemu wrogowi i zaszkodzi stosunkom chińsko-amerykańskim".

Czytaj też

Jak informuje Reuter republikański spiker Izby Reprezentantów ma przewodniczyć w środę spotkaniu w Kalifornii z Caj, która zatrzyma się w Los Angeles w drodze powrotnej na Tajwan z podróży po krajach Ameryki Środkowej.

Reklama

Krótki pobyt Caj w USA oficjalnie nazywany jest przez stronę amerykańską "tranzytem". Waszyngton oświadczył, że tego rodzaju przerwy podróży są powszechną praktyką i i Chiny nie mają powodu do "przesadnej reakcji".

Czytaj też

Chiny, które uważają Tajwan za swoje terytorium, przeprowadziły w sierpniu ub. r. demonstracyjne manewry na wodach wokół tej wyspy po tym jak wizytę w Tajpej złożyła ówczesna demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. easyrider

    Tym bardziej należy się spotkać. Z Chinami już chemii nie będzie. To wróg choć na razie jeszcze niejawny, określany mianem rywala. Żadnych ustępstw, twarda gra. Albo my będziemy dominować albo zostaniemy zdominowani. Nie ma niczego pośrodku.

Reklama