Reklama

Geopolityka

Chiny ostrzegają spikera Izby Reprezentantów USA aby nie spotykał się z prezydent Tajwanu

Prezdent Tajwanu Caj Ing-wen
Fot. president.gov.tw

Chiny ostrzegły we wtorek spikera Izby Reprezentantów USA Kevina McCarthy'ego aby nie spotykał się z prezydent Tajwanu Caj Ing Wen, która na krótko ma zatrzymać się w USA w drodze powrotnej z podróży do krajów Ameryki Środkowej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Konsulat Chin w Los Angeles ostrzegł w opublikowanym oświadczeniu McCarthy'ego, że aby "nie powtarzał katastrofalnych błędów z przeszłości" w postaci spotkania z Caj Ing Wen podkreślając, że "nie przyczyni się to do pokoju i stabilności regionu a jedynie zjednoczy naród chiński przeciwko wspólnemu wrogowi i zaszkodzi stosunkom chińsko-amerykańskim".

Czytaj też

Jak informuje Reuter republikański spiker Izby Reprezentantów ma przewodniczyć w środę spotkaniu w Kalifornii z Caj, która zatrzyma się w Los Angeles w drodze powrotnej na Tajwan z podróży po krajach Ameryki Środkowej.

Krótki pobyt Caj w USA oficjalnie nazywany jest przez stronę amerykańską "tranzytem". Waszyngton oświadczył, że tego rodzaju przerwy podróży są powszechną praktyką i i Chiny nie mają powodu do "przesadnej reakcji".

Czytaj też

Chiny, które uważają Tajwan za swoje terytorium, przeprowadziły w sierpniu ub. r. demonstracyjne manewry na wodach wokół tej wyspy po tym jak wizytę w Tajpej złożyła ówczesna demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Źródło:
PAP

Komentarze (1)

  1. easyrider

    Tym bardziej należy się spotkać. Z Chinami już chemii nie będzie. To wróg choć na razie jeszcze niejawny, określany mianem rywala. Żadnych ustępstw, twarda gra. Albo my będziemy dominować albo zostaniemy zdominowani. Nie ma niczego pośrodku.