Reklama

Geopolityka

Chiny ćwiczą mobilizację gospodarki

Strike 1000 / Fot. HiSun
Strike 1000 / Fot. HiSun

Chongqing to miasto w południowo-wschodnich Chinach liczące ponad 6 mln mieszkańców, będące stolicą prowincji liczącej 28 mln mieszkańców. Zarówno w mieście jak i wybranych częściach prowincji przećwiczone zostało przestawianie gospodarki na tory wojenne. Ruch ten miał na celu sprawdzenie i zademonstrowanie potencjału ChRL w tym zakresie – poinformowała Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza.

W czasie prowadzonego ćwiczenia położone w Chongqing firmy produkujące samochody przestawiły się na produkcję pojazdów wojskowych (dokładnie lekko opancerzonych „bojowych” samochodów terenowych o napędzie na cztery osie i nazwie „Strike 1000”). modyfikowano też przyczepy do ciężarówek, tak aby można było za ich pomocą transportować czołgi. Jednocześnie w sobotę 14 listopada przeprowadzono serię wspólnych ćwiczeń symulujących działanie w warunkach wojennych, jeśli chodzi o mobilizację cywilów i cywilnego wyposażenia.

Liczne zmobilizowane platformy (kolejowe i drogowe) zostały wzmocnione, poszerzone i zainstalowano na nich wyposażenie dodatkowe w tym kamuflaże. Za ich pomocą przeprowadzono protokoły obrony narodowej i zebrano na nich zmobilizowane pojazdy i personel.

Jak podaje chińska telewizja CCTV (China Central Television) rekwizycje cywilnego wyposażenia mają zdaniem być „kluczowym” elementem narodowej mobilizacji obronnej i odgrywają ważną rolę w gotowości ChRL na wojnę w czasach „nowej ery”. Podano też, że 80 procent najważniejszych zdolności cywilnych w Chinach będzie mogło zostać użytych w celu zwiększenia zdolności wojskowych, a mobilizacja może być przydatna nie tylko w razie wojny ale także innych sytuacji kryzysowych.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama