Reklama

Geopolityka

Chiny chcą stworzyć militarny przyczółek na wybrzeżu Gwinei Równikowej

Fot. Times Asi/flickr/CC BY 2.0
Fot. Times Asi/flickr/CC BY 2.0

Chiny chcą stworzyć pierwszą stałą bazę wojskową na wybrzeżu Gwinei Równikowej - podała w niedzielę wieczorem gazeta „The Hill” za dziennikiem „The Wall Street Journal”, opierającym się na raporcie wywiadu USA. Byłby to pierwszy taki obiekt należący do Chin znajdujący się u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego.

Generał Stephen Townsend, który służy jako dowódca sił amerykańskich w Afryce, przekazał Senatowi w kwietniu, że najważniejszym zagrożeniem ze strony Chin byłoby stworzenie "użytecznego militarnie obiektu marynarki wojskowej na atlantyckim wybrzeżu Afryki". Townsend dodał, że miejsce użyteczne militarnie to takie, w którym można się dozbroić i naprawić okręty wojenne.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jon Finer odwiedził Gwineę Równikową w październiku, próbując przekonać prezydenta Teodora Obianga Nguemę Mbasogę i jego syna, wiceprezydenta Teodora "Teodorina" Nguemę Obianga Mangue do odrzucenia chińskiej propozycji.

Obiang to najdłużej rządzący prezydent na świecie. Sprawuje władzę nieprzerwanie od ponad czterdziestu lat. Organizacja pozarządowa Human Rights Watch i inne organizacje ochrony praw człowieka zwracają uwagę na „nieustanne represje” społeczeństwa obywatelskiego za rządów Obianga, a także na „oszałamiającą korupcję, która wyssała naftowe bogactwo kraju”.

"W ramach naszych wysiłków dyplomatycznych mających na celu rozwiązanie problemów dotyczących bezpieczeństwa morskiego, wyjaśniliśmy Gwinei Równikowej, że pewne potencjalne kroki związane z chińską działalnością w tym kraju mogą budzić obawy związane z bezpieczeństwem narodowym" - powiedział według raportu wysoki rangą urzędnik administracji Bidena.

W ostatnich miesiącach napięcia między Chinami a USA wzrosły w związku z problemami praw człowieka, pandemią Covid-19 i obawami dotyczącymi Tajwanu. W zeszłym tygodniu sekretarz stanu Antony Blinken ostrzegł przed "strasznymi konsekwencjami” chińskiej inwazji na Tajwan i przejęcia wyspy siłą.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. grek_zorba

  Komuniści z Chin kombinują w jaki sposób stworzyć przyczółek do dalszej ekspansji swojej chorej ideologii sierpa i młota.

  1. Nie Roby

   Nigdy nie pojmę dlaczego wysoce rozwinięte kraje prowadzą handel z krajami komunistycznymi. Za komuny w Polsce tego nie było, nie było zachodnich towarów, była bieda aż piszczy i jak zabrakło papieru toaletowego miarka się przebrała i system upadł jak domino. Tymczasem w Chinach odkąd otworzyli się na zachodni świat oferując pracę niewolników to ofert od korporacji dostają w bród. Za chciwość przyjdzie pora kiedyś zapłacić pewnie. Całe szczęście że u ruskich to nie działa tam populacja żałosna wycięta przez Stalina i spółkę i mało pracowita :)

  2. Nie ma komunistycznych Chin!!!!!!!!!

  3. Gosc

   Papieru zabraklo z przyczyn statystycznych. Po zniesieniu sztucznych ograniczen nie bylo wiecej problemu z papierem, poniewaz firmy prywatne zaczely go produkowac z nadmiarem. Wydarzenia ostatnich lat pokazaly, ze obostrzenia moga spowodowac braki w papierze toaletowym, czyli nie jet to wina systemu tylko decyzji politycznych.

 2. złośliwy

  Rozłażą się, jak jakieś USA :).

  1. Tak

   Usa ma setki baz poza krajem chiny pewnie ze 2 .;bez porownania

  2. Davien

   A teraz pomysl czemu wszyscy chca bazy USA a nikt nei chce Chin czy Rosji.

  3. bbb

   Tu nie chodzi o stan na dzisiaj tylko o proces.jedni bazy zamykają inny otwierają.

 3. dr666

  Przyczółki mają to do siebie że ich żywot jest raczej krótki...

  1. Petal79

   Jak historia pokazuje różnie to z tym bylo

 4. jam

  "W ramach naszych wysiłków dyplomatycznych mających na celu rozwiązanie problemów dotyczących bezpieczeństwa morskiego, wyjaśniliśmy Gwinei Równikowej, że pewne potencjalne kroki związane z chińską działalnością w tym kraju mogą budzić obawy związane z bezpieczeństwem narodowym" - powiedział według raportu wysoki rangą urzędnik administracji Bidena." I teraz jakiś wysoki rangą urzędnik Gwinei Równikowej powinien zapytać wysokiego rangą urzędnika administracji Bidena, czy jest w stanie logiczne wyjaśnić, co Gwineę Równikową obchodzi bezpieczeństwo narodowe USA?

 5. Fort Putin

  Ciekawe czy Chińczycy mają odpowiednik naszego pięknego powiedzenia -"Nie strasz ,nie strasz . Bo się zesrasz "

Reklama