Reklama

Geopolityka

Chiński myśliwiec dokonał niebezpiecznego manewru przy amerykańskim samolocie

Fot. Ministry of National Defense, commons.wikimedia.org
Fot. Ministry of National Defense, commons.wikimedia.org

Chiński myśliwiec J-16 wykonał niepotrzebnie agresywny manewr podczas przechwycenia amerykańskiego samolotu zwiadowczego nad Morzem Południowochińskim - poinformowało we wtorek Dowództwo Indo-Pacyfiku USA (INDOPACOM). Opublikowano film wideo, na którym widać, jak myśliwiec przeleciał przed nosem RC-135.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak podano w komunikacie dowództwa, do incydentu doszło 26 maja w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Czytaj też

"Pilot ChRL przeleciał bezpośrednio przed nosem RC-135 Sił Powietrznych USA, zmuszając amerykański samolot do lotu przez turbulencje w śladzie aerodynamicznym. RC-135 prowadził bezpieczne i rutynowe operacje nad Morzem Południowochińskim w przestrzeni międzynarodowej, zgodnie z prawem międzynarodowym" - czytamy w tekście.

Reklama

Czytaj też

Dowództwo zapowiedziało, że będzie dalej prowadzić podobne operacje i oczekuje, że "wszystkie kraje w regionie Indo-Pacyfiku będą bezpiecznie korzystać z międzynarodowej przestrzeni powietrznej".

Czytaj też

Na stronach INDOPACOM opublikowano 30-sekundowy film, na którym widać, jak chiński myśliwiec dokonuje skrętu przed RC-135 w stosunkowo bliskiej odległości.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. ostatni

  No i dobrze. Jakby Chinczcy latali kolo Florydy non stop amerykanie zrobil by to samo. (co najmiej) intruzow trzeba odganiac na swoje podworko.

  1. Strażnik

   Mocne słowa o odganianiu na swoje podwórko od osoby siejącej rosyjskie kłamstwa i propagandę na polskiej stronie

  2. ostatni

   Po jeden sieje prawde i fakty - ktore jesli chesz mozesz sprbwac podwazyc merytrcznie. Pewnie nie potrfisz stad te emocjnalne wyraznie. Jesli jednak jestes na Polskiej stronie uwazaj by nie siac Ukrainskiej proagany lub Amerykanskiej lub Izealkiej. Nasza - Polska racja stanu (choc mozesz watpic) jesli inna niz amerykanska. Dopuki wolisz bronic PL niz USa to pisz jak Polak.

 2. PszemcioPL

  Wygląda trochę jak kalka MiGa jakiegoś i Su-ki pożeniona z F-16 xD

  1. Nabosaka

   Chciałeś przytrollować i cwaniakować ale ci nie wyszło. A to z powodu braku wiedzy. Shenyang J-16 jest wersją rozwojową Shenyang J-11BS który z kolei jest kopią Su-27. Nie wiem, gdzie ty widzisz tutaj F-16?

  2. Davien3

   @J-16 to klon Su-27 nieco lepszy od rosyjskiego Su-35

  3. Nabosaka

   A dlaczego lepszy Davidku? Podaj jaki9eś konkrety, bom ciekaw.

Reklama