Reklama

Geopolityka

CBS: USA spodziewają się ataku Iranu na Izrael jeszcze dziś

Irański Fateh 110
Irański Fateh 110
Autor. Fars Media Corporation, CC BY 4.0, commons.wikimedia.org

Telewizja CBS News podała, że władze USA spodziewają się, że jeszcze w piątek może dojść do irańskiego ataku na Izrael.

Jak podaje telewizja, Izrael i USA przygotowują się na „najgorszy scenariusz” tj. bezpośredni atak na Izrael, do którego może dojść w najbliższych godzinach. Według cytowanych przez kanał dwóch amerykańskich oficjeli atak może zostać przeprowadzony za pomocą ponad setki dronów i dziesiątek rakiet. Według USA atak o takiej skali mógłby być trudny do obrony dla Izraela, choć niewykluczone, że okaże się on mniejszy.

Czytaj też

Odzwierciedleniem obaw USA miało być wydanie przez Departament Stanu USA ostrzeżenia dla swoich obywateli, by nie podróżowali do Izraela, oraz ograniczenie ruchu amerykańskich dyplomatów wewnątrz kraju. Iran od ponad tygodnia zapowiadał zemstę na Izraelu za uderzenie na teren irańskiego kompleksu dyplomatycznego w Damaszku, w którym zginęło siedmiu oficerów, w tym dwóch dowódców Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Reklama

Jak podaje w piątek „Washington Post”, Pentagon był sfrustrowany tym, że władze Izraela nie poinformowały go z wyprzedzeniem o planowanym uderzeniu, w wyniku którego narażone na szwank zostało bezpieczeństwo amerykańskich żołnierzy w regionie. Swoje niezadowolenie z tego powodu miał w ubiegłym tygodniu przekazać szef resortu Lloyd Austin w rozmowie ze swoim izraelskim odpowiednikiem Joawem Galantem. Obaj odbyli rozmowę także w czwartek.

Czytaj też

Choć Izrael wielokrotnie wcześniej raził cele związane z Iranem w Syrii, atak z 1 kwietnia był szczególnie eskalacyjny ze względu na to, że miał miejsce na terenie placówki dyplomatycznej, na terenie której miał znajdować się konsulat i rezydencja ambasadora.

USA oficjalnie nie potwierdziły, że placówka była celem ataku, lecz administracja natychmiast zdystansowała się od izraelskiego uderzenia. Mimo to w rozmowie z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu prezydent Joe Biden zapewnił go o wsparciu i zobowiązaniu na rzecz bezpieczeństwa Izraela wobec irańskich gróźb. Przedstawiciele obydwu krajów mają ściśle współpracować, przygotowując się na atak. W tym celu w czwartek Izrael odwiedził szef Dowództwa Centralnego USA gen. Erik Kurilla.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (11)

 1. Jerzy

  I teraz Rabin powinien rozstrzygnąć czy w szabas powinno się biegać do schronu. A największy psikus zrobiłby Iran gdyby nie zaatakował i nie dał pretekstu do kolejnej wojny, Netanjahu z rozpaczy musiałby chyba znowu zbombardować jakąś ambasadę...

  1. Davien3

   Iran juz zaatakował i skompromitował sie tym atakiem całkowicie: zerowa skuteczność z 313 odpalonych dronów i rakiet jedynie 7 unikneło stracenia , a i te trafiły nieszkodliwie w pustynię.

 2. user_1060861

  israel musi zapłacić za swoją bandyterkę i za popełniane zbrodnie przeciwko ludzkości.

  1. Davien3

   Zamień Izrael na Rosja i Iran to napiszesz prawdę.

 3. Agent Cesarstwa Japonii

  popieram iran tu mają racje Persowie zawsze byli nam pomocni a to panstwo hmm szkodza enegrii by nazwac i jego obywatele naszej polski nienawidza wiec nie moge ich poprzec :)

  1. Cziko

   👏🏼🇵🇱

 4. Cziko

  Żydzi nic innego nie robią tylko prowokują ! Iran i chowają się za plecami wuja Sama! Gdyby nie USA już dawno by ich pozamiatali banda pijawek

 5. Iceman

  Jeśli jakiś nienormalny przywódca/dowódca użyje atomu to da przyzwolenie innym, wtedy spalą ten świat.

 6. Zam Bruder

  Zaraz zacznie się szabes - jak zaatakują to po zachodzie słońca.

 7. Klozapol

  Gdyby tak ruszyl Hezbollah, Iran, ehh piękna idea.

 8. Prezes Polski

  Może nie byłoby to takie złe. Przekonalibyśmy się, co jest warta izleaelska opl oparta na zachodniej technologii.

 9. Sorien

  Jeżeli Iran nie zrobi testu broni atomowej- o ile taka ma (np kupionej od Ruskich bądź korei) to atak na Izrael to kamikadze. Chociaż Izrael brew pozorom w dobrej sytuacji też nie jest

 10. bezreklam

  Tymczasem Iran zapowidzial ze zrezgnuje z rewanzu wystrczy ze Rada Bezpiczestewa ONZ potempi zbrodnie IZelskie - ale czy mozna liczyc na sprawidiwosc w ty swiecie? Sami sobie odpowidzicie?

 11. Hmmm.

  Tak bandyckie państwo, jak Izrael, można porównać jedynie z Rosją i Koreą Północną, z tym, że Izrael sprawniej zabija cywilów.

Reklama