Reklama

Geopolityka

Cameron: Hamasowi zaproponowano 40-dniowe zawieszenie broni

Autor. David Berkowitz / Flickr

Szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron powiedział, że Hamasowi zostało zaproponowane 40-dniowe zawieszenie broni. Umowa zawierała również kwestie dotyczące zakładników.

W propozycji została zawarta chęć uwolnienia kilku tysięcy więźniów palestyńskich w zamian za uwolnienie wszystkich zakładników. „Mam nadzieję, że Hamas zaakceptuje to porozumienie i, szczerze mówiąc, cała światowa presja powinna być dzisiaj skierowana na niego, aby przekonać go do zaakceptowania tej propozycji” – powiedział Cameron.

W poniedziałek delegacja Hamasu miała udać się do Kairu, gdzie zaplanowane jest spotkanie z katarskimi i egipskimi mediatorami, którzy pracują nad opracowaniem porozumienia między palestyńskim ruchem z Izraelem.

Brytyjski minister opowiedział się także za „politycznym horyzontem rozwiązania dwupaństwowego, w ramach którego niezależna Palestyna współistniałaby z Izraelem”.

Czytaj też

„Osoby odpowiedzialne za atak z 7 października, czyli przywódcy Hamasu powinni opuścić Strefę Gazy, a tamtejsza infrastruktura terrorystyczna powinna zostać zdemontowana” – powiedział. „Naród palestyński musi mieć przyszłość polityczną, ale należy także zapewnić bezpieczeństwo Izraela, a te dwa elementy muszą iść w parze” – podkreślił.

Do tej pory Hamas odrzucał propozycje rozejmu z Izraelem. Palestyński ruch twierdził, że zaakceptuje jedynie porozumienie oparte na trwałym zawieszeniu broni, kończącym wojnę i obejmującym wycofanie wojsk izraelskich ze Strefy Gazy, a nie na kolejnym tymczasowym wstrzymaniu walk.

Według Tel Awiwu w rękach Hamasu pozostaje jeszcze 133 izraelskich zakładników, którzy zostali wzięci do niewoli 7 października ub.r. podczas ataku Hamasu na Izrael.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama