Reklama

Geopolityka

Blinken będzie rozmawiał w Rijadzie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy

Autor. U.S. Department of State

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przybył w poniedziałek do Rijadu, gdzie z przywódcami arabskich państw Bliskiego Wschodu będzie rozmawiał o zawieszeniu broni w Strefie Gazy i zwiększeniu pomocy humanitarnej dla mieszkańców tej palestyńskiej półenklawy, gdzie panuje katastrofalna sytuacja humanitarna.

Reklama

Stolica Arabii Saudyjskiej jest pierwszym etapem kolejnej podróży szefa amerykańskiej dyplomacji po Bliskim Wschodzie, której celem jest zakończenie wojny między Izraelem a palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas. Po poniedziałkowej wizycie w Rijadzie Blinken uda się do Jordanii a następnie do Izraela.

Reklama

Podczas swojego pobytu w Rijadzie Blinken ma w planach spotkania ze swoimi odpowiednikami z Egiptu, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jordanii. Sekretarz stanu USA ma rozmawiać o sposobie administrowania Strefą Gazy po zakończeniu wojny Izraela z Hamasem - przekazał agencji Reutera urzędnik Departamentu Stanu USA.

Czytaj też

Prace nad możliwym porozumieniem dotyczącym Strefy Gazy trwają też w Kairze, gdzie mediatorami są Amerykanie, Katarczycy i Egipcjanie. Hamas ma w tym tygodniu odpowiedzieć na propozycję wypracowaną przez Izrael i Egipt.

Reklama

Wcześniej w tym miesiącu prezydent USA Joe Biden zaapelował o zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, gdzie ponad milion Palestyńczyków cierpi głód. Wizyta Blinkena na Bliskim Wschodzie ma też zwiększyć presję wywieraną na premiera Izraela Benjamina Netanjahu, aby podjął kroki w celu zakończenia wojny trwającej od 7 października 2023 roku, kiedy Hamas zaatakował państwo żydowskie.

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Chcecie pokoju to gadajcie z kierownictwem Hamasu, Hezbollachu oraz Izraelem...

Reklama