Reklama

Geopolityka

Bułgaria stawia na modernizację armii. Okręty, myśliwce, BWP...

Autor. SSGt Gregory Stevens/US Army

Bułgarski rząd tymczasowy, który został powołany przez prezydenta Rumena Radewa przedłożył parlamentowi 10-letni plan modernizacji sił zbrojnych o łącznej wartości 4,5 mld EUR. W ramach planu rząd planuje zakupić myśliwce, okręty podwodne, bojowe wozy piechoty, radary oraz okręty.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rząd tymczysowy został powołany z inicjatywy prezydenta Radewa, który jest generałem rezerwy i byłym dowódcą lotnictwa wojskowego. Z kolei obecny minister obrony Dimityr Stojanow, to dawny doradca Radewa ds. bezpieczeństwa narodowego. Radew systematycznie nawołuje do modernizacji sił zbrojnych i nadrobienia jej zacofania w dziedzinie uzbrojenia.

Plan składa się z 13 podstawowych projektów - m.in. zakupienia nowych myśliwców, okrętów podwodnych, systemów obrony przeciwlotniczej, radarów 3D i bojowych wozów piechoty. Projekty podzielono na dwie grupy: 10 na okres do 2026 r. i trzy na okres 2026-2032 r. Przewidziano na nie 6,64 mld bułgarskich lewów (czyli ok. 3,32 mld EUR). Oprócz tego mają być doprowadzone do końca podpisane już umowy, w tym na zakup pierwszych ośmiu samolotów F-16, budowę wielozadaniowych okrętów patrolowych (uzbrojonych m.in. w rakiety RBS-15 Mk 3) i inne mniejsze projekty o wartości poniżej 50 mln EUR. W budżecie resortu obrony na okres 2022-2032 r. zaplanowano na to 2,6 mld lewów (1,3 mld EUR).

Reklama

Czytaj też

Łącznie modernizacja bułgarskich sił zbrojnych, skazanych obecnie w większości na stary sowiecki sprzęt, ma kosztować 9 mld lewów (4,5 mld EUR). Założeniem jest, by większość dostaw była spłacana na raty. Aby zrealizować ten plan, Bułgaria już w 2023 r. powinna przeznaczyć 2 proc. PKB na obronę, a w następnych latach szukać dodatkowego finansowania.

Mają być zakupione bojowe wozy piechoty w liczbie niezbędnej do utworzenia brygady zmechanizowanej (prawdopodobnie na podwoziu kołowym), 155-milimetrowe haubice, system obrony przeciwlotniczej, mobilne wieloprowadnicowe systemy rakietowe, myśliwce F 16 Block 70 (kolejnych osiem, tak by utworzyć eskadrę), nowe radary trójwspółrzędne, rakiety przeciwokrętowe oraz okręty dla marynarki wojennej.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. Wyjaśniacz

  Mrzonki, państwo przesiąknięte korupcją i nie potrafiące utrzymać stabilnych rządów. Kołowych transporterów nie wybrali bo za drogo, a z 4,5 mld euro miałoby im starczyć na całą resztę armii.

  1. Chyżwar

   Kołowych transporterów nie wybrali, bo nie mieli ciśnienia. Wojna na Ukrainie połączona z cyrkiem na Pacyfiku zmienia "co nieco" sytuację.

  2. DIM1

   @Wyjaśniaczu spokojnie ;) Ich granica z Turcją jest krótka. Tylko tyle, gdyż reszta to dobrosąsiedztwo. Dodajmy sea & sky patrol i to tyle. Поздрави на добрите съседи :-)

Reklama