Reklama

Geopolityka

Brak zgody na krycie Iranu przez Rosję. USA: podejmiemy działania na własną rękę

FOT. ÖRLYGUR HNEFILL / FLICKR.COM / CC 2.0.
FOT. ÖRLYGUR HNEFILL / FLICKR.COM / CC 2.0.

Po tym jak Rosja zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zachodnie starania, by potępić Teheran za to, że dopuścił do tego, iż jego broń wpadła w ręce radykalnego szyickiego ruchu Huti w Jemenie, USA zagroziły podjęciem działań przeciwko Iranowi.

"Jeśli Rosja będzie nadal kryć Iran, to USA i nasi partnerzy będą musieli podjąć działania na własną rękę. Jeśli nie podejmiemy działań w Radzie, musimy podjąć własne działania" - powiedziała podczas wizyty w stolicy Hondurasu, Tegucigalpie, ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. Nie sprecyzowała, jakiego rodzaju miałyby to być działania.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że rosyjskie weto w RB ONZ było porażką dla Stanów Zjednoczonych, które od wielu miesięcy lobbowały, by Iran był pociągnięty do odpowiedzialności przez ONZ. Waszyngton jednocześnie zagroził wycofaniem się z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Teheranem z 2015 roku, jeśli nie zostaną naprawione "katastrofalne błędy" tej umowy.

"Oczywiście głosowanie to (w RB ONZ) nie zdecyduje w sprawie porozumienia nuklearnego, ale mogę powiedzieć, że to nie pomaga" - przyznała Haley. "To właśnie potwierdziło wiele z tego, co już myśleliśmy, że Iran dostaje zgodę na swoje niebezpieczne i bezprawne zachowanie" - dodała.

W styczniu prezydent USA Donald Trump ostrzegł swych europejskich sojuszników, że do połowy maja muszą zobowiązać się do współpracy z Waszyngtonem w celu poprawienia porozumienia z 2015 roku.

Nieudaną - jak pisze Reuters - rezolucję w sprawie Iranu przygotowała Wielka Brytania w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi i Francją. Wstępny projekt miał zawierać potępienie Iranu za naruszenie embarga na dostawy broni dla ruchu Huti i zobowiązanie RB ONZ do podjęcia działań w tej sprawie.

Projekt rezolucji otrzymał 11 głosów za, Rosja i Boliwia głosowały przeciw, przy czym Chiny i Kazachstan wstrzymały się od głosu. Do przyjęcia rezolucji w liczącej 15 członków Radzie Bezpieczeństwa ONZ potrzebnych jest dziewięć głosów, przy braku sprzeciwu ze strony wszystkich pięciu stałych członków tego gremium, a więc Rosji, Chin, USA, Wielkiej Brytanii czy Francji. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. hm?

  i takimi \"efektami\" kończy się bezczynność... gdyby Obama dokonała uderzeń na armię Asada na początku konfliktu(omal do tego nei doszło - Putin wybłagała by tak się nie stało) - nie doszło by do powstania państwa DAESH, potwornej wojny...zamachów w Europie... zapewne też i inwazji rosyjskiej na Ukrainę itp... Chamberlain i Daladier podobnie pozwalali Hitlerowi na obowiązkową służbę wojskową Wermahtu, zaraz potem na zajęcie przez 3 bataliony!!!(2500 ludzi) Nadrenii, interwencję Luftwaffe w Hiszpanii(tym samym intesywne szkolenie i szukanie \"rozwiązań i efektywności\", zastraszenie Austrii wymuszenie powołania nazisty na kancerza Austrii i w końcu zajęcie Austrii, zastraszenie Czechosłowacji, oddanie Sudetów, zajęcie całych Czech....a potem.... miliony ofiar.. niewyobrażalne cierpienia...holokaust...żydów, polaków, rosjan, cyganów... kiedy w końcu MEDIA zaczną działać?!?... kiedy społeczność internetowa gotowa walczyć o puszcze, przeciw globalnemu ociepleniu, LGBT, rzadko p. głodowi na Afryce itp zacznie zauważać ANALOGIĘ aktualnej sytuacji i jej głównego aktora z sytuacją z lat 30tych?... bezradność zwykłych ludzi a także ewidentne działania propagandowe Kremla sa porażające.... na co myc czekamy?

  1. Voodoo

   A dlaczego Obama miał bombardować Assada a nie \"rebeliantów \"????? boo?....za Assada Syria to kraj rozwoju gdzie sunnici szyici chrzescijanie zyli sobie obok siebie i nikt nikomu nie wadził.....spróbuj po stronie \" rebelianckiej\" mieć krzyżyk na szyji.....Assad nie zgodził się na rurę z Arabii to ma co ma....porażające to było to że \"ruscy\" w I m-c swojej działalności w Syrii wykryli setki konwoi z ropą gdzie US Army nie wiedziala o tym od 5 lat konfliktu i powiązania tych konwoi z francuskimi i wloskimi koncernami naftowymi

  2. Janek

   @hm? Czyli było by tak jak w Iraku i Libii. Gratuluję !!! A co do Europy lat 30 tych- - Układ Monachijski, gdzie GB, Włochy i Francja sprzedała Czechosłowację Hitlerowi..

  3. sdf

   Facet, oprzytomnij, co do tego mają media? Pozwalali bo taki był PLAN, w którym Adolf był tylko tzw. słupem. Jego psim obowiązkim było iść na (daleki) wschód ale się zbiesił i zaatakował zachodnią Europę. Nikt analogii nie będzie zauważał bo nas uczonono a nasze dzieci uczy się zakłamanej historii XX wieku.

 2. ktos

  W ONZ jest 5 stalych członków: Rosja, Chiny, USA, Wielka Brytania czy Francja. Moze ktos powiedziec co tam Francja robi? To jakies mocarstwo jest ?

  1. Senior

   Francja w porównaniu do Wielkiej Brytani to supermocarstwo. To jedyny kraj w europie który ma własną broń jądrową.

  2. lex

   Podobają mi się lekceważące Francję opinie \"fachowców\". Zwłaszcza pisane z pozycji \"mocarstwowej\" Polski. Ale do rzeczy : o posiadaniu broni jądrowej i jej efektywnych nośnikach nawet nie wspomnę. O zdolnościach wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną również. Ale Francja to chyba jedyny obok USA i częściowo Rosji, kompleksowy producent nowoczesnego uzbrojenia. Począwszy od broni strzeleckiej, czołgów i broni pancernej, poprzez wszelakie systemy rakietowe, śmigłowce, samoloty transportowe i myśliwce na okrętach podwodnych i nawodnych kończąc. Są w stanie zapewnić sobie pełną gamę uzbrojenia i w razie W mają czym przyłożyć. To Francja a nie Niemcy jest najbardziej innowacyjnym technologicznie krajem Europy. I zapewniam, że Francja w przyszłości sobie poradzi. Z islamem również. Większe wątpliwości mam co do nas.

  3. Czytelnik

   Terytoria zamorskie ( kolonie), kosmodrom, wystrzeliwuje własne rakiety, lotniskowiec, okręty podwodne, broń jądrowa, duże, sprawne , stale gdzieś walczące siły zbrojne, duża, silna gospodarka, państwo demokratyczne. Rozglądając się po świecie trudno znaleźć silniejszy kraj a jak to już jest w RB ONZ. Może wolisz na jej miejscu Pakistan, albo Izrael, Kazachstan? Poważnie mówiąc, jak już Pan pisze na forum to proszę wykazać się, podjąć \"rzuconą rękawicę\" wskazać inne państwo i opisać dlaczego i czym góruje nad Francją aby zostać stałym członkiem RB ONZ.

 3. zaq

  Hmmm... Hipokryzja.... pierwsze słowo, które nasuwa mi się na myśl, po lekturze artykułu. Swoją drogą zastanawiam się, czy do 2025 Iran doświadczy daru wolności i demokracji zrzucanego z luków B52, B1/B2, F16 etc. , jak inne kraje regionu, czy jednak nie?

  1. Bobi

   Nie poczuje bo ma broń atomową i sporo rakiet rzeźby ją rozrzucić po okolicy.

 4. Fun funów USA

  \"Jeśli Rosja będzie nadal kryć Iran, to USA i nasi partnerzy będą musieli podjąć działania na własną rękę. Jeśli nie podejmiemy działań w Radzie, musimy podjąć własne działania\" - powiedziała podczas wizyty w stolicy Hondurasu, Tegucigalpie, ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. Och pani Haley: a jakież to działania USA jest w stanie \"podjąć\"? Zbroicie setki ugrupowań na świecie (w tym terrorystów) i zarzucacie Iranowi, ze dostarcza broń Huti? Trochę refleksji by się przydało. No ale pożyjemy zobaczymy!

  1. Zbyszek

   Ci nasi partnerzy z USA obiecują nas bronić przed Putinem, a w zamian nas chcą ograbić wspólnie z Izraelem na większą skalę niż do głowy by mogło przyjść Putinowi. Chrońcie nas od takich przyjaciół.

 5. Darek S.

  No jasne. I kto komu jest potrzebny. My Ameryce, czy USA nam. Waszyngton wstawił nas do Rady Bezpieczeństwa i teraz niezręcznie mu nas krytykować za to, że nie chcemy Żydom wypłacać odszkodowań. Jak Amerykanie lubią to niech dalej sami płacą, ale ja z moich podatków nie dam ani złotówki.

 6. Kowalskiadam154

  Czyżby największy producent i handlarz chciał pozbyć się konkurencji ? Byłem pewny że jak tylko olimpiada się skończy to przemowia armaty siewcow demokracji

  1. Davien

   No i przemówiły, Rosja znowu morduje i ostrzeliwuje cywilów we Wschodniej Ghucie.

 7. Voodoo

  A gdzie była administracja US i RB ONZ kiedy wojska Arabii Saudyjskiej masakrowało ludność cywilną Bahrajnu w czasie Arabskiej Wiosny???....a teraz nie będą stosować się do rezolucji ONZ.....gorzej jak wszyscy pójdą za ich przykładem....dlatego świat powinien być wielowektorowy a nie jednowektorowe myślenie aministracji US

Reklama