Reklama

Geopolityka

Bitwa o Syrtę. MiG-29 jako szturmowce

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Siły Rządu Porozumienia Narodowego (GNA), po spektakularnym paśmie sukcesów z ostatnich kilku dni, rozwijają ofensywę w północnej Libii. Kolejnym ich celem w swoistym „pochodzie na wschód” jest obecnie przybrzeżne miasto Syrta. Przy czym, rebelianci należący do Libijskiej Armii Narodowej (LNA) próbują powstrzymać postępy wojsk rządowych, m.in. przy pomocy niedawno dostarczonych myśliwców MiG-29, które są wykorzystywane m.in. do bombardowania celów naziemnych.

Natarcie GNA, wzdłuż wybrzeża ruszyło 6 czerwca br., niemal zaraz po przełamaniu frontu i odrzuceniu głównych sił rebeliantów gen. Haftara spod Trypolisu. Rzecznik GNA, poinformował tego dnia, że ofensywa wojsk rządowych w tym rejonie ma kryptonim "Ścieżki zwycięstwa". Jej celem jest odbicie Syrty i Al-Jafry z rąk LNA. Uderzenie wyprowadzone na południe od miasta Abu Grein, mimo zaciętego oporu nielicznych pododdziałów rebeliantów, przełamało tamtejszą linię frontu. W wyniku czego siły GNA błyskawicznie dotarły na przedmieść Syrty, pokonując przy tym ponad 100 kilometrów. Lotnictwo wojsk rządowych przeprowadziło także liczne naloty na okolice tego miasta.

Pomimo zapowiedzi przekazania miasta w ręce GNA przez jego władze oraz ewakuacji sił LNA z tego regionu, opór w tym regionie okrzepł, a miasto nie zostało zdobyte z marszu i to pomimo błyskawicznego tempa ofensywy. W związku z tym, na zachód od miasta siły rządu z Trypolisu rozpoczęło przygotowania do przeprowadzenia szturmu generalnego na miasto. W tym celu ściągnięto dodatkowe posiłki oraz rozpoczęto ostrzał artyleryjski miasta i kontynuowano naloty z poprzednich dni. 7 czerwca br. LNA utraciło na przedmieściach Syrty jeden bezzałogowiec chińskiej produkcji dostarczony przez ZEA strącony przez nieznany pocisk. W tym samym czasie linia frontu oddaliła i ustabilizowała się na zachód od miasta.

8 czerwca rebelianci w odwecie strącili należące do GNA, dwa bezzałogowce Bayraktar TB2 tureckiej produkcji (strącone prawdopodobnie przez myśliwce MiG-29) oraz trzeci nierozpoznany przez obronę przeciwlotniczą. Równolegle do akcji wkroczyło lotnictwo LNA, które rozpoczęło zmasowane naloty na pozycje wojsk rządowych w pobliżu linii frontu. Ataków tych dokonywały m.in. niedawno dostarczone przez Rosję myśliwce MiG-29, które zostały tutaj z powodzeniem, wykorzystane w roli samolotów szturmowych do bombardowania konwojów pojazdów należących do GNA. A wcześniej prawdopodobnie odpowiadały za strącenie wspomnianych tureckich bezzałogowców. 9 czerwca br. naloty wznowiło z kolei lotnictwo rządowe.

Obecnie, w pobliże linii frontu, na zachód od Syrty, spływają kolejne posiłki z głębi terytorium znajdującego się pod kontrolą rządu z Trypolisu. W najbliższych dniach najprawdopodobniej dojdzie do zmasowanego szturmu na miasto. W odpowiedzi na dużą aktywność, zasilonego niedawno nowymi maszynami bojowymi lotnictwa rebeliantów, turecka marynarka wojenna nieoficjalnie skierowała ku wybrzeżom Libii trzecią fregatę rakietową typu G (zmodernizowany Oliver Hazard Perry). Informacje o tym przekazał na Twitterze lokalny dziennikarz i ekspert Babak Taghvaee, a okręt ten ma zapewnić parasol powietrzny pokładowymi systemami obrony powietrznej dla nacierających na Syrtę sił rządowych.

Reklama

Komentarze (29)

 1. Moze oni niszczyli te mikrofalowki tymi twoimi AIM-120 z 1973 roku?

 2. Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.

  dejvidku, ale kilka komentarzy nizej kolejna osoba juz cytuje twoje brednie o AIM-120 i AIM-9L w ktore uzbroiles F-4 Luftwaffe w 1973. A pisalej to na portalu Defence 24 pt. "Jednak Super Hornet dla Luftwaffe". Dalej bedziesz twierdzil ze ty tego nie pisales? I grzeczniej troche, nie kaz sie nikomu zamykac, trzymaj jakis poziom kultury, jezeli potrafisz. Ale widze, ze prawda i niepodwazalne dowody strasznie zabolaly.

 3. Poprosze o sczegółowe dane tych walk migów z maszynami ONZ.Poproszę o ich źródła , tylko wiarygodne, nie cytaty z "Dziejów" czy innych newsweeków.

 4. Mosty z czarnej taśmy także swietnie im udawało sie niszczyć, szkoda że tylko zabite dzieci były prawdziwe.

 5. Davien

  Więc jak widać trollu nei potrafisz udowodnic swoich kłamswt wiez zamknij ta kłamliwa....

 6. Davien

  Widzisz ruski trollu, w Korei walczyłuy masyny na tym samym poziomie a nawet nieco Lepsze MiG-15 z F-86 i to MiG-i zaliczały masowo ziemię a nie Sabre-y, w Wietnamie bombowce jadrowe wybijały MiG-i w pojedynkach na działka a Phantomy rozniosły MiG-i w pył. USa straciło większość maszyn od ognia z ziemi i to od diząłek plot bo rosyjskie pociski miały skuteczność równei załosną jak ich mysliwce;)

 7. Davien

  To teraz sobie sprawdz czym róznią sie mikrofale od fal radarowych w pasmie X/S/L a potem pisz dalsze brednie:)

 8. Darek S.

  Czekamy na rozwój sytuacji. Egipt ma chyba dwa francuskie desantowce, ale Turcji oficjalnie raczej nie podskoczy. To że podesłał te MIG-i to miał być sygnał dla Turcji, żeby zabawy w wojnę na nieswoim podwórku nie robiła, bo to może ich drogo kosztować. Egipt stać na podesłanie więcej sprzętu w rejon, ale nie chcą rozgłosu. Tym krajem rządzą generałowie, Turcja powinna to sobie przekalkulować, zanim zaangażuje się zbyt poważnie.

  1. y

   Migi nie podesłał Egipt. Migi do Libii wysłała Rosja! A resztę sprzętu, w tym zniszczone Pancyry wysyłała ZEA! Nie wprowadzaj innych w błąd. I nie maskuj udziału Rosji w dostarczaniu broni i najemników!

  2. Davien

   Nie tyylko ZEA, dwa ostatnio zniszczone miały podwozie KamaZ-a a ZEA ma wszyskie na MAN-ach.

 9. Przypominacz.

  Podaj konkretny przyklad kiedy amerykanski sprzet walczyl z generacyjnie nowszym sprzetem zrobionym w ZSRR i wygral. Doucz sie tez trolliku i poczytaj ile amerykanskiego zlomu spadlo w Wietnamie. Czas start.

 10. Maszyny NATO pobily niekwestionowany rekord w niszczeniu serbskich kuchenek mikrofalowych.

 11. Niuniu

  Po pierwsze - koledzy z Kijowa - przestańcie stosować gpgle-tlumacz. To naprawdę nie jest polski język. Po drugie:UE też się zaniepokoiło postępami GNA i wezwało do natychmiastowego zawieszenia broni i do wycofania wszystkich obcych komponentów wojskowych z Libii. Ciekawe dla czego?

  1. Davien

   Niuniu, dobre, towarzysz z Moskwy czyli niejaki niuniu udaje Polaka:)

  2. Gnom

   Chłopie, raz merytorycznie a nie obrażaj!

 12. Davien

  Taak ruski sprzet to zawsze praktycznie zaliczał glebę i to od poczatku od wojny koreańskeij az po Syrię i Libie gdzie zwykłe drony wybijaja Pancyry az miło:)

 13. Davien

  Wszystkie radary stacjonarne rozwalone trolliku, wszystkie stacjoinarne systemy OPL unieszkodliwione, przezyły tylko mobilne pod warunkiem ze siedziały jak mysz pod miotła. Ani szkoły ani szpitale nei były atakowane. Elektrownie sa legalnym celem podobnie jak mosty i td. Bajki o handlu organami to w...bajki. masowe groby sa prawd wiec daruj sobie swoje brednie. Aha, szkoły i szpitale to celowo niszczy Rosja w Syrii

 14. Gdzies ty widział bajarzu serbskie opl wybite do nogi? Jakie to wielkie straty ponisła armia serbska od nalotów? To cele cywilne typu ambasada Chińska stały sie ofiarami nalotów. Elektrownie szkoły, szpitale, place zabaw to niby te sukcesy lotnictwa natowskiego? Do tego gdzie te słynne masowe groby z albanczykami? Bo jedyne odkryte to zawierały serbskie ofiary, a o waznych"politykach" kosowskich handlujących organami zamordowanych serbów to juz nie pamietasz bajarzu?

 15. Przypominacz.

  No dziwne gdyby mala i biedna seria zwyciezyla z calym NATO dzieciaczku. I powtorze, bo chyba nie dotarlo. Prymitywnym ruskim sprzetem pokonywano najnowsze, generacyjnie nowsze uzbrojenie zachodnie (amerykanskie). Nigdy nie dzialalo to w druga strone. Takie sa fakty i twoj planicz nic tu nie da.

 16. Davien

  A potem zaczely spadac seryjnie irackie MiG-25 jeden po drugim, ale rozumiem że JEDYNE zwycięstwo Irakijczyków w powietrzu to dla cebie powód do dumy? Natomiast w Serbii mimo "wielkiego" sukcesu jakim było zesztelenie jedneg F-117 Serbska armia została zrujnowana, bazy wojskowe zniszczone radary OPL wybite prawie do nogi a Milosevic skończył w Hadze. Istotnie"sukces":))

 17. Dobromir

  tylko patrzeć tureckich F-16 z AMRAMM

  1. Turecki

   Turecki Burk na wodach zatoki Nikt mu nie,podskoczy

  2. Możesz się zdziwić.

  3. bender

   Albo nie.

 18. Murf fanem Polski

  Ciekawe, jak tureckie statki to były fregaty klasy perry. Zapewniają osłonę powietrzną siłom GNA walczącym w Syrte, ” Brzmią dość cholernie przydatne. Zastanawiam się, dlaczego polskie Perrysy są złomem? Może Polska musi współpracować z Turkami i zamienić swoje twarde, dumne statki w potężne.

  1. Davien

   Bo zwyczajnie nikomu sie nie chciało ani remontowac ani modernizowac naszych OHP??

  2. ito

   Może dlatego, ze nasze są o prawie 20 lat starsze, skrajnie zużyte i pozbawione amunicji. naprawdę taniej będzie zbudować nowe okręty niż reanimować nasze OHP.

  3. Gnom

   Tylko u wielkiego brata, tylko pod jego dyktando i tylko za wielkie pieniądze (większe niż wieloletni budżet MW RP). Kiedyś tłumaczono RWPG jako: Rosji wszystko Polsce gówno - dziś jest podobnie tylko wielki brat się zmienił, a władza (podobno polska) wykazuje się wobec niego większym serwilizmem dziś, niż tamta kiedyś wobec sowietów.

 19. Paragraph23

  "MiG-29 jako szturmowce" - NIE i jeszcze raz nie, okazało się iż Mig-29 jest samolotem wielozadaniowym. Nasze Polskie Mig-i też są do tego zdolne ...

  1. Bolko z Gliwic

   Kolego to prawdza a na anakondzie i brak Wysłali biedne suczki do bombardowan bombami z nitrochemu

  2. bobo

   nasze migi coraz mniej są zdolne latać

  3. Bob

   Mig -29 jest znacznie lepszym samolotem od f-16. Jednakże nasze wersje są już przestarzałe.

 20. sża

  Cała nadzieja w Egipcie, że przepędzi z Libii islamskich fanatyków wspieranych przez Turcję.

  1. dziadek z ROA

   A kto przepędzi islamskich fanatyków wspieranych przez Rosję i ZEA?

  2. wert

   Ich miejsce jest w raju z hurysami. Dlaczego mamy im przeszkadzać w osiągnięciu upragnionego celu? Pomagajmy, popierajmy

  3. sża

   To może najpierw wymień tych "islamskich fanatyków", który rzekomo wspiera Rosja. Bo jak na razie to Rosjanie uratowali w Syrii od śmierci Chrześcijan, Jazydów, Alawitów i Szyitów i dlatego są tam witani przez miejscową ludność kwiatami.

 21. ty

  "Pomimo zapowiedzi przekazania miasta w ręce GNA przez jego władze oraz ewakuacji sił LNA z tego regionu, opór w tym regionie okrzepł, a miasto nie zostało zdobyte z marszu i to pomimo błyskawicznego tempa ofensywy. " Trudno się tu połapać o co chodzi.

  1. Palmel

   Egipt przerzuca abramsy na razie nad granicę z Libią

 22. Palmel

  ostatnio na radarze były widoczne rosyjskie an124 w Tunezji

 23. Lukluk2

  No nie do końca tak to było 06.06 siły GNA podjęły próbę zdobycia miasta jednak po początkowych sukcesach dostali łupnia i zostali wyrzuceni z miasta na odległość 50 km. (Straty GNA 72 zabitych i 172 rannych ) W dniu kolejnym zaczęło działać lotnictwo LNA w wyniku czego GNA straciło potężny konwój Idący na pomoc atakującym. W dniu 9.06 siły LNA wygrały pojedynek artyleryjski w rejonie Wadi Jarif a dodatkowo rejon Sirte Al-Bukhariyat został całkowicie wyczyszczony przez LNA ( tu lotnictwo skasowało kolejny konwój GNA). W efekcie siły GNA zostały odrzucone na 80 km od Sirte. Jak na tę chwilę marsz GNA został zatrzymany a część obszarów odbita przez LNA. Straty GNA są w tym czasie dość wysokie średnio 50-100 ludzi dziennie samych zabitych).

 24. Bosmanz Pucka

  Następnym duzym portem jest Bengazi Turecki OHP ma go na celu

 25. bbb

  Robi się ciekawie bo w Syrii też szykuje się ofensywa rządowa w Idlib.Turcy będą musieli ogarnąć dwa kierunki.

Reklama