Geopolityka

Białoruś i Rosja przeprowadzą wspólne manewry na granicy białorusko-ukraińskiej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Białoruś i Rosja przeprowadzą wspólne manewry na granicy białorusko-ukraińskiej, a ich pierwszy etap może się rozpocząć w ciągu najbliższych „paru miesięcy” – powiedział Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla agencji Rossija Siegodnia.

Według białoruskiej państwowej agencji BiełTA, która przytacza fragmenty wywiadu, Łukaszenka zapowiedział, że manewry będą mieć dwa etapy, a pierwszy rozpocznie się w ciągu „najbliższych paru miesięcy”.

„Na razie jeszcze przeglądamy plany, ale pierwszy etap na pewno odbędzie się zimą. Wszystko jest do tego gotowe. My takie manewry przeprowadzimy. I będziemy wzmacniać tę flankę” – powiedział białoruski lider.

„Dzisiaj dla nas na Białorusi pojawiła się południowa flanka – trzeba ją zabezpieczyć. To nie my jesteśmy inicjatorami” – mówił Łukaszenka, wskazując, że strona ukraińska przeprowadza przy granicy z Białorusią ćwiczenie z udziałem 10 tys. żołnierzy.

„Białoruś wraz z Rosją planują manewry w ramach zabezpieczenia granicy południowej z Ukrainą” – mówił w poniedziałek minister obrony tego kraju Wiktar Chrenin. „Planujemy przeprowadzenie manewrów wspólnie z naszymi partnerami, najważniejszym sojusznikiem strategicznym, Rosją” – powiedział Chrenin, cytowany przez agencję BiełTA. Oświadczył on, że chodzi o „kompleks działań w perspektywie średniookresowej”.

Władze w Kijowie informują o koncentracji ok. 90 tys. rosyjskich żołnierzy w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą. Dane wywiadowcze wskazują również na istnienie konkretnych planów sugerujących ponowną rosyjską inwazję na Ukrainę tej zimy. Część ekspertów uważa, że do ewentualnego ataku mogłoby dojść także z terytorium Białorusi.

Analitycy zwracają również uwagę, że w ostatnim czasie Alaksandr Łukaszenka „wszedł w moskiewską narrację o rzekomym możliwym konflikcie ukraińsko-rosyjskim inspirowanym przez Zachód”.

„Oni Zachód doskonale rozumieją, że jeśli rozpoczną wojenkę w Donbasie czy gdzieś jeszcze na granicy z Rosją, Białoruś nie będzie stać z boku. I wiadomo, po czyjej będzie stronie” – oświadczył Łukaszenka 29 listopada.

image
Reklama
Źródło:
PAP

Komentarze (6)

 1. nowak

  Najwyższy czas by zachodni sąsiedzi Ukrainy, wspomogli w zabezpieczeniu granicy UK/BL Kraje NATO będący sąsiadami winni zapewnić Ukrainę o przejęciu zapewnienia bezpieczeństwa wspólnych granic, tak by Ukraińcy mogli przerzucić zasadniczą część swych wojsk na granicę z Rosją i Białorusią Do Polski, Rumuni, Słowacji, Węgier mogła by dołączyć Mołdawia

 2. Eee tam

  Aż żal patrzeć na Białorusinów jak skończyli no ale jak się na protestach ściąga buty aby nie pobrudzić ławek na których się stoi to się tak kończy

  1. Petro

   Akurat zdejmowanie butów było przejawem kultury i pokazaniem, że mamy do czynienia z cywilizowanymi ludźmi a nie dzikusami, którzy nieszczą wszystko (np. palą sklepy, jak w pewnym dużym demokratycznym kraju). Żal naszych zaniedbań przez ostatnie 30 lat i zupełne ignorowanie Białorusi. Gdybyśmy rozwijali kontakty handlowe, gdybyśmy tworzyli polskie centra kultury, gdybyśmy mówili o wspólnej historii, gdybyśmy ściągali białoruskich studentów, naukowców do Polski to by dziś wszystko mogło wyglądać inaczej. Białoruś w łapach Rosji oznacza dla nas katastrofę, podobnie jak Czechy w łapach Hitlera. To jest kwestia czy Rosja ma zaplecze logistyczne tuż przy naszej granicy, czyli wojna toczy się u nas z przeciwnikiem mającym bazę logistyczną 200km od Warszawy. Gdybyśmy byli rozumniejsi to Rosja by musiała mieć zaplecze 900km od Warszawy, a wojnę można by toczyć na terenie Białorusi. Cóż, nie ma co łba opuszczać i iść do przodu, ciekawe, czy ktoś w Polsce w ogóle się zastanawia czy by się nie dało obalić reżimu Łukaszenki. "Majdan" można było zrobić na Ukrainie, można by zorganizować coś takiego na Białorusi, wystarczyłoby znaleźć kogoś ambitnego w białoruskiej armii czy służbie bezpieczeństwa - Łukaszenka, jak każdy dyktator, musi mieć wielu wrogów. No ale nasze władze nie potrafią nawet powiedzieć nie zielonemu ładowi, który może zniszczyć polską gospodarkę...

 3. 123

  To zdjecie wyglada jak Scena jak z Czterech Pancernych.

 4. Hanys

  Oby te manewry zakończyły się w Kijowie, Lwowie itp. USrael - Raus za ocean.

  1. Kiks

   Moderacja DF24 śpi? Kiedy ktoś zablokuje tego idiotę?

  2. Eee tam

   A co później? Buty z łyka do Rosji wrócą.

  3. historyk

   Co wy w tej Rosji macie do tych żydów, przecież macie ich najwięcej w Europie i do tego najbogatszych.

 5. Kedar1985

  Czy to już ten moment i ta chwila gdy nad Europą powraca koszmar wojen, które trapiły Nas przez prawie wszystkie stulecia?

 6. 123

  Scenabjak z serialu 4 pancerni i pies.