Reklama

Geopolityka

Atak rakietowy w Syrii. Władze oskarżają Izrael

Fot. IAF
Fot. IAF

Syryjska telewizja państwowa poinformowała we wtorek o ostrzale rakietowym celów wojskowych w pobliżu Damaszku. Władze wojskowe Syrii oskarżyły Izrael o dokonanie tego ataku, który „spowodował pewne zniszczenia” - jak podały syryjskie media.

Izrael nie potwierdził tych doniesień.

W pobliżu Damaszku znajdują się bazy wojskowe wykorzystywane przez proirański Hezbollah, wśród nich baza T-4 i zakłady zbrojeniowe.

Według zachodnich służb wywiadowczych T-4 wykorzystywana jest przez siły irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Obiekt ten w ostatnich latach kilka razy był celem izraelskich nalotów. Ostatni miał miejsce 9 kwietnia 2018 roku, zginęło wówczas 14 żołnierzy, w tym siedmiu Irańczyków.

Izrael regularnie atakuje w Syrii obiekty, należące do wspieranych przez Iran milicji szyickich bądź wykorzystywanych przez Hezbollah. Regularnie są ostrzeliwane i atakowane przez izraelskie lotnictwo bazy szkoleniowe położone w pobliżu okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Władze Izraela twierdzą, że nie pozwolą, by Syria stała się przyczółkiem i bazą wypadową dla Iranu - wroga numer jeden państwa żydowskiego.

Wtorkowy ostrzał nastąpił w trzy dni po trafieniu izraelskich - jak utrzymują władzę - pocisków rakietowych w konwój transportujący irańską broń dla Hezbollahu. Zginęło wówczas pięć osób a kilka innych odniosło rany - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (18)

 1. kd

  Pancyry, Buki, itp nie radzą sobie nawet z poddźwiękowymi, latającymi wysoko pociskami non-stealth. O zestrzeliwaniu przez nie pocisków cruise, supersonic czy stealth nie ma wogóle mowy.

  1. Xd

   Wiadomo o kim premier przy stole mówił

  2. Siedziałeś wtedy pod stołem?

 2. usatochlewidzicz

  Jakie tu się robi zabawnie, 3 ustrolle "różnicując" swoje nicki popełniają 80% postów wzajemnie się podniecając. To dopiero jazda.

  1. Er

   Naucz się pisać po polsku, a nie tylko z gugli i gugli, ruskie tumany z turańskiego stepu:))

  2. Stosują wasze metody. Obrażony?

 3. lekarz

  "Baza T-4 w pobliżu Damaszku" ??? Położona w środkowej Syrii w pobliżu Palmiry baza Tiyas, znana też jako T-4.

  1. placek23

   Od Damaszku jakieś 200 km i około 60 km od Palmiry. Taka to wiarygodność tych doniesień, na których podstawie powstają legendy o rzekomo nieograniczonych działaniach izraelskich samolotów nad Syrią. Syryjska agencja rzeczywiście napisała o okolicy Damaszku, ale w rejonie m. Zakyia. To jest na płd.-zach. od Damaszku, mniej więcej 40 km od wzgórz Golan. I to jest informacja mająca cechy realizmu, nie bajki z mchu i paproci.

  2. GB

   Po prostu izraelskie lotnictwo atakuje obiekty w Syrii gdzie chce i im zintegrowana rosyjsko-syryjska OPL nie jest wstanie przeszkodzić w tym. Taka Turcja potrafiła zestrzelić w terenie górskim rosyjskiego Su-24, który wleciał na 1 km nad Turcję. Dla Rosji to nieosiągalne. Tak jest pilnowana przestrzeń Turcji, a fatalnie Syrii.

  3. HeHe

   Po prostu żydowskie lotnictwo od 2018 roku atakuje już tylko z nad Wzgórz Golan lub Libanu a reszta to marzenia rusofobów i Ukraińców :)

 4. Fakty i to nie z tvn

  Tyle lat atakuje, tysiące rakiet i lotów i jaki efekt? Po 0 takich ataków w Polsce nie byłoby już opl, i większości lotnisk. A tutaj co zniszczył? 2 furgonetki?

  1. GB

   Wiesz po 0 ataków NATO na ZSRR to się ZSRR rozpadł. A wy w panice i bez jednego wystrzału uciekliście z państw UW. Taka prawda, że was boli? Ma boleć.

  2. Fakty nie z tvn

   ZSRR się rozpadł między innymi dlatego ze USA za przyjaciół uznała terrorystów z al-kaidy , dając im broń i kasę, tacy byli fajni, a Polskę obłożyła sankcjami gospodarczymi i zakazem importu i eksportu, tak nas kochali. Aż boje się pomyśleć co musieli tobie zrobić Rosjanie ….p.s. Miało być 10%

  3. Trzcinq

   Davi vel GB wiemy w jakich okolicznościach rozpadł się ZSRR i dzieki za to Bogu ale za to że Sowieci wycofali się bez użycia przemocy to raczej dobrze i bynajmniej nie wskazuje to na to że uciekli bo się bali. Taka prawda. Nic nie boli chyba że czytając wasze wypociny (Davirabi Vel GB Kiks i inne takie) wściekłość bierze

 5. znowu

  Lotnisko T4 nie jest nawet w pobliżu damaszku, chrzanicie piąte przez dziesiąte jak zwykle

 6. gnago

  "Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie." trzeba dodać jednoosobowe

  1. GB

   To informacja sprzed dekady...

  2. qwert

   Teraz może dwuosobowa

  3. Dropik

   Ruskie tak mowia

 7. T-info

  Ludzie czy tak ciężko zrozumieć że Rosyjsko Izrael ski deal dot Syrii to nie fake news a prawda? Pyt. Ile systemów rosyjskiej opl zostało zniszczonych przez izrael ( Rosyjskie nie Syryjskie) oraz ile rakiet Izraelskich i samolotów zostało straconych przez Rosyjska (nie syryjska) OPL? Nie trollujcie i nie wierzcie w to co koszerny Dav i spółka tu wypisują.

  1. HeHe

   Po to aby potwierdzić ustalenia poczynione w 2019 roku przez Bibiego z Putinem dwa tygodnie temu w Rosji był Bennett. Należy też przypomnieć, że w 2019 roku Bibi latał do Putina CZTERY RAZY.

  2. Davien

   Naprawdę tak cięzko zrozumiec że nei ma żadnego dealu Izraela z Rosją jak sie tu produkuja rosyjskie dośc załosne trolle jak T-info i spółka . A Izrael ma zwyczaj strzelania do działajacych systemów OPL wiec daruj sobie bajki o wspaniałomyslnej Rosji bedącej podobno sojusznikiem Syrii:)

  3. Fiodor Fiodorowicz

   No tak, w zasadzie syryjczycy zestrzelili więcej rosyjskich maszyn bojowych, niż izraelskich.

 8. w.

  co tam z tym irańskim tankowcem porwanym przez amerykanskich piratów a odbitym później przez iranczyków?

  1. Davien

   Pomerdało ci sie z napadami irańskich piratów na tankowce w Zatoce Perskiej.

  2. GB

   Hmm... Czytałeś dzisiejszego newsa? Dania aresztowała rosyjski statek badawczy Akademik Joffe. No jak tam wysyłacie Flotę Bałtycka na Danię?

  3. Lord Godar

   Już otwierają pokrywy silosów z atomówkami . Zaraz Dania przeprosi i jeszcze odszkodowanie zapłaci .

 9. block

  To jest wojna hybrydowa Izraela z Syrią, czy może jest to wojna proksy Izraela z Iranem?

 10. ders

  Putin ma umowę, od dawien dawna z Izraelem ( o czym wie i Syria i Iran) że nie eskaluje konfliktu syrysko-irańsko-izraelskiego, bo to nie jego sprawa... Bronić Syrii oraz żołnierzy Iranu mają od dawna irańskie systemy przeciwlotnicze ale albo też się do tego nie kwapią ( aby Izrael nie poznał ich możliwości ) albo nie bardzo radzą sobie z takimi zagrożeniami... Nie wiem dlaczego wiecznie każdy ma pretensje do Rosji ,że nie broni Syrii i irańskiego Hezbollahu przez izraelskimi rakietami. Konflikt Syrii oraz Iranu z Izraelem to nie interes Putina. Iran ma obowiązek sam bronić swoich żołnierzy ale jakoś do tego się nie kwapi swoimi systemami OPL...

  1. GB

   Nie no. To typowa rosyjska broń nie mająca analoga we wszechświecie z założenia nie mająca bronić własnych i sojuszniczych jednostek. Cóż, z taką bronią nic dziwnego że wam awionetka wylądowała przed Kremlem, Sojuz się rozpadł i uciekaliście z państw UW bez jednego nawet strzału.

  2. Bumer

   Zawsze znajdą się jakieś argumenty,a i tak wszyscy widzą jak jest.

  3. Kot

   To tak jakby USA było naszym 5ak8m sojusznikiem że jeśli Rosja nas zaatakuje to nic nie robimy. Haha . Super sojusznik ta Rosja. Czyli pozwolili spalić Syrię w imię swoich interesów gazowych w Europie a teraz pozwolą żeby spalił ich Izrael i nie kiwną palcem, co najwyżej będą siedzieć w swych bazach lub na jakiś roponośnych polach i tam doić ropę.

 11. rtx

  Warto dodać 2 rzeczy. Atak na morski transport broni dla Hezbollahu przeprowadziło izraelskie lotnictwo ale w pobliżu był amerykański B-2. Atak na okolicę Damaszku wykonano za pomocą rakiet ziemia-ziemia możliwe że Extra o wydłużonym zasięgu. To jeden z pierwszych przypadków użycia przez Izraelczyków artylerii rakietowej przeciwko celom w Syrii co potwierdza malejącą skuteczność ataków lotniczych za pomocą PopEye i Delilah. Sytuacja wokół Libanu i Syrii niewątpliwie zaczyna eskalować

  1. GB

   A co ma do tego B-2??? Jakby w pobliżu były amerykańskie myśliwce, samoloty wre i AWACS to można powiedzieć, że izraelskie samoloty miały eskortę. Poza tym Amerykanie nie ujawniają pozycji swoich B-2, a rosyjskie i iranskie radary i tak by go nie wykryły. Po drugie, nie wiadomo czym zaatakował Izrael obiekty koło Damaszku. Mowa też jest o rakietach Tamuz, co podaje też runet. I po trzecie początkowo Syria mówiła o ataku lotnictwa, a nie rakiet ziemia-ziemia. Na podstawie mało znanych danych można wnioskować, że Izrael wykonał atak przez Liban, ale nie wiadomo czy to było lotnictwo, czy rakiety ziemia - ziemia, a za to wiadomo że zintegrowana rosyjsko-syryjska OPL tradycyjnie nie potrafiła odeprzeć ataku. Ja przypominam, że taka turecka obrona potrafiła zestrzelić rosyjskiego Su-24 jak tylko wleciał na 1 km w Turcję. Także amerykańskie lotnictwo nie ma problemów aby zestrzelić syryjski samolot jak tylko wleci w strefę kontrolowaną przez USA. USA też nie ma problemów aby bombardować rosyjskich najemników jak wejdą tam gdzie nie mają pozwolenia. Słynna z rosyjskich ćwiczeń rosyjska OPL nie jest wstanie w Syrii odpowiedzieć podobnie. I to są fakty.

  2. rtx

   runet chwali sie tym ze izraelskie ataki nie sa skuteczne tyle ze to nie zasluga Rosjan a Iranczykow ! Rosyjskie Buki 2MEK nie raz zostały ograne przez izraelskie lotnictwo. Co innego irańskie Khordaty czy Bavar które nie mają zepsutego interrogatora IFF :) a atak za pośrednictwem rakiet ziemia ziemia mieli potwierdzić min Irańczycy. Co więcej to wszystko ma sens bo z jednej strony Izraelczycy przestaja używać Delilah z drugiej prowokuja szyitów do ujawnienia arsenału w postaci rakiet. Generalnie mowi się że od polowy roku izraelskie ostrzały Syrii są o wiele mniej skuteczne.

  3. Davien

   A co tam robił B-2 to chyba nawet twój oficer prowadzący nie ma pojęcia:) Ale jak widze szukacie w Moskwie coraz absurdalniejszych wyjasnień kompromitacji OPL rosyjskiej produkcji.

 12. Jojo88

  A tak na serio : co by się stało gdyby rosyjskie S-400 posłały kilku agresorów do piachu? Żydzi im konta poblokuja czy co?

  1. Jontek

   Problem w tym że S-400 nawet siebie nie potrafi obronić,ruski szajs.

  2. Tomo

   No zastanów sie co by sie stało. Jakimi siłami dysponuja Żydzi w regionie a jakimi Rosja?

  3. Davien

   Izrael ma przykry dla OPL zwyczaj stzrelania do aktywnych radarów kontroli ognia więc taki S-400 zwyczajnie oberwałby czyms i przestał istnieć .

 13. BG

  USA i Izrael to dwaj bandyci i terroryści, jeden światowy drugi regionalny, ale skończą tak samo zaorani. Najczęściej palone na świecie są flagi USA i Izraela, nienawiść do tych dwóch nowotworów jest tak duża na świecie, że jest niemożliwe żeby te dwa wrzody sie ostały.

  1. W Syrii napewno :)

  2. GB

   Tylko widzisz USA mają sojuszników wśród bogatych państw. A co ma Rosja? No tak Roscosmos podpisał umowę z agencją kosmiczną...... Zimbwawe... Wow.... Toż to sukces niesamowity. Rogozin jest we wspaniałym nastroju.

  3. Kapitan B.

   I Rogozin zamawia starty u francuzów. Tak to potęga...

 14. y

  I gdzie ta słynna, super skuteczna, nie mająca alogów w mirie, rosyjskiej produkcji obrona przeciwlotnicza?

  1. Fanklub Daviena

   Była pewnie wyłączona. Albo czekała na dostawę rakiet i dlatego nie mogła strzelać z działek.

  2. Gnom

   Realizowała ustalenia izraelsko-rosyjskie. Poszukaj, poczytaj, a dowiesz się o rozmowach rosyjsko-izraelskich kilka dni wcześniej. I tak jest zazwyczaj. Psipadek, nie sondzem - jak mawia pewien klasyk

  3. gnago

   A skąd te głupie domniemanie że Syria ma obowiązek bronić wrogich czy obojętnych pod obcą komendą zgrupowań militarnych. Nawet jak czasowo sojuszniczych. Nie wystarcza posiadać skuteczną broń trzeba jej umieć używać i mądrze używać

 15. Bojarskie dziecię

  Potężne rosyjskie systemy przeciwlotnicze po raz kolejny pozwoliły bezkarnie bombardować swojego sojusznika, mając takich "przyjaciół" jak Rosja wrogów już nie potrzeba.

  1. RUDY

   Siły irańskie w Syrii sojusznikiem Rosji?!? Mówisz poważnie?

  2. Davien

   A to Iran mówił o ataku czy Syryjczycy:)

  3. Fan desantu z Pn koreańskich An2

   To Iran już nie jest sojusznikiem, może i prawda skoro przy okazji debiutu Kalibrów, spora ich część spadła w Iranie, Syria pewno też skoro jej terytorium bombarduje kto chce, ciekawe są te sojusze z Rosją.

 16. Juras

  No gdzie te systemy antydostepowe …??? Znowu wylaczyli na czas modlitw ?!

 17. GB

  Izrael od lat atakuje Syrię z tego kierunku, a zintegrowana rosyjsko-syryjska OPL nie daje rady. Taka Turcja też w górzystym rejonie potrafiła zestrzelić rosyjskiego Su-24 jak na 1 km przekroczył jej granicę.

 18. Cóż z caratu gdy konto w żydowskim gmachu ?

  Putin dostał od Izraela wyraźny zakaz atakowania samolotów i pocisków z pod gwiazdy Dawida, więc będzie udawał że jego sojusznik nie jest atakowany.

Reklama