Reklama

Geopolityka

Armenia: Rośnie liczba uchodźców z Górskiego Karabachu

Autor. young shanahan/flickr/CC BY 2.0

Jak poinformowały armeńskie władze, w środę zarejestrowano ponad 42 tysiące uchodźców. Liczba ta stanowi aż 1/3 ormiańskiej ludności separatystycznej enklawy.

Reklama

Czytaj też

Liczbę ludności Górskiego Karabachu, regionu z ludnością ormiańską, który przez trzy dekady utrzymywał niezależność od Baku, szacuje się na 120 tysięcy.

Reklama

Na drodze wiodącej z Karabachu do Armenii wciąż są setki samochodów - relacjonuje w środę BBC. Azerbejdżan deklarował, że zapewni tamtejszym Ormianom ochronę należną mniejszościom etnicznym, jednak władze Armenii ostrzegły, że dochodzi do czystek etnicznych.

Czytaj też

Azerbejdżan oświadczył w środę, że stracił 192 żołnierzy w operacji zbrojnej w Górskim Karabachu rozpoczętej w ubiegły wtorek i trwającej dobę. Władze separatystycznej enklawy informowały wcześniej, że straciły w walkach 200 ludzi, w tym 10 cywilów.

Reklama

Czytaj też

Po kapitulacji Górskiego Karabachu władze Armenii zapowiadały, że kraj jest gotów przyjąć 40 tys. uchodźców. Później premier Nikol Paszynian zapewnił, że Armenia przyjmie wszystkich chętnych. Państwo to liczy około 2,8 mln ludności i napływ 120 tys. uchodźców przed nadchodzącą zimą grozi kryzysem humanitarnym - wskazywała w weekend agencja Reutera.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Monkey

  Abstrahując od przyczyn, przebiegu i rezultatów konfliktu armeński-azerskiego chciałbym zauważyć, że ta fatalna sytuacja tylko potwierdza niesolidność Rosji jako czyjegokolwiek sojusznika. Także jej obecną słabość, nie tylko militarną.

  1. młodygrzyb

   Abstrahując od niesolidności rosji ta sytuacja po raz kolejny pokazuje że jednym wolno przeprowadzać czystki, bo to nie pierwsza czystka przeprowadzana przez azerów na Ormianach a drudzy są be. Szukanie usprawiedliwień typu no ruskie są winne jest śmieszne. Na oczach całego świata i de facto za jego pozwoleniem azerowio powolutku zajmą całą Armenię i wymordują wszystkich Ormian. Bo do tego dążą .Gdzie jest cały zachód? Gdzie broniący demokracji i sprawiedliwości na całym świecie amerykanie? To amerykanie roszczą sobie prawo do bycia światowym szeryfem, tak według nich ma wyglądać ta ich demokracja i sprawiedliwość? Gdzie sankcje, potepienie międzynarodowe?

  2. Monkey

   @młodygrzyb; Nie rozumiem, co dla ciebie jest śmieszne. Dali Rosjanie gwarancje Ormianom? Dali? Dotrzymali ich? Oczywiście, że nie. Łamanie umów to u nich standard. Azerowie zajmą całą Armenię? Zajmują Karabach, który legalnie jest częścią ich państwa. Ciekawe, co byś powiedział gdyby Niemcy z Opolszczyzny, Litwini z Suwalszczyzny, Kaszubi bądź Ślązacy ogłosili secesje. Zaakceptowałbyś to? Co do USA, nie są wiele lepsi od Rosjan. Chcesz, żeby pomogli Armenii? Zgadzam się, powinni wejść w miejsce Rosjan. Ale mają swoje problemy: Ukraina, Tajwan (czytaj: Europa, Pacyfik; albo: Rosja, ChRL).

  3. młodygrzyb

   Szkoda kolego ze nie zrozumiałeś mnie. Twierdzisz że azerowie zajmują Karabach bo jest legalnie ich? Od kiedy? Kto im go dał? Najprostsze porównanie do Kosowa, rdzennie Serbskie ziemie, albańczycy w ten czy inny sposób zajęli część ziemi w Kosowie i podnieśli wrzask że to ich państwo. Nikt nie patrzył jak te ziemie zdobyli. Że wykorzystali protekcje turków, faszystowskich niemiec a potem po prostu swoja przewagę liczebną. Nie maja żadnego prawa do ziem w Kosowie a maja państwo. Tutaj za orminami , którzy na tych ziemiach są od tysięcy lat nie ujął się nikt. NIKT. Po co to całe ONZ ? Aby robić to co im amerykanie karzą? Mamy 21 wiek a mamy czystkę na oczach świata , który nie robi nic. Bo świat broni ukrainy.A azerowie to przyjaciele ukrainy, pomogą ukrainie zaatakować Iran i Syrię o czym właśnie się dowiedzieliśmy że ta planuje zrobić. Kolego chodzi i o zwykłą moralność Kalego jaka pokazuje cały świat.

 2. tagore

  Masakra Ormian w wybuchu na bazie paliwowej nie wydaje się przypadkowa ,to idealny akt terroru zastraszający ludność by skłonić ja do ucieczki.Teraz kolej na aresztowania buntowników i wyroki suwerennych Azerskich Sądów.. Ciekawe czy podobnie jak wiele lat wstecz w Baku młode kobiety będą sprzedawać do Azerskiej części Iranu.

  1. bezreklam

   NA szczescie Iran w odroznniu od Zachodu poiera teraz Armenie.

Reklama