Geopolityka

Atak rakietowy na Arabię Saudyjską i naloty w Jemenie

Autor. Steve Lynes/flickr/CC BY 2.0

Arabia Saudyjska przeprowadziła naloty odwetowe na obóz rebeliantów w stolicy Jemenu Sanie, gdzie znajdował się magazyn broni rebeliantów - informuje Al Jazeera.

Arabia Saudyjska poinformowała, że zbombardowała obóz rebeliantów Huti w stolicy Jemenu w Sanie, gdzie znajdował się magazyn rebeliantów Huti. Powodem, dla którego, siły koalicji pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej uderzyły na placówki rebeliantów było zabicie przez rakiety Huti dwóch osób w mieście Jizan w Arabii Saudyjskiej. Związku z tym od soboty jest prowadzona na dużą skalę operacja wojskowa przeciwko Huti. Huti ostrzegali w oświadczeniu, że przeciwstawią się działaniom Arabii Saudyjskiej - jak informuje Al Jazeera.

W piątek 24 grudnia rebelianci Huti z Jemenu, zaatakowali Jazan, miasto w Arabii Saudyjskiej znajdujące się około 91 kilometrów od granicy z Jemenem. W wyniku ataku zginęły dwie osoby, Saudyjczyk oraz obywatel Jemenu, a siedmiu osób zostało rannych. Jak poinformowała saudyjska obrona cywilna, pociski rebeliantów spadły na sklep przy głównej ulicy, w wyniku czego zginęły dwie osoby. W odpowiedzi na atak, Arabia Saudyjska odpowiedziała nalotami na pozycję rebeliantów w Jemenie, wyniku czego zginęły trzy osoby, a 6 zostało rannych. Atak został przeprowadzony na domy w gęsto zaludnionej dzielnicy miasta - jak informuje DW. Atak jak przekazują arabskie media spowodował, nasilenie konfliktu w Jemenie, ponieważ po raz pierwszy od 3 lat, ataki Huti na Arabię Saudyjską przyniósł ofiary śmiertelne po stronie saudyjskiej.

Czytaj też

Wyniku ataku przeprowadzonego na miasto w Arabii Saudyjskiej, władze saudyjskie oskarżyły ponownie Iran i Hezbollah o wspieranie rebeliantów Huti w Jemenie i pomoc w wystrzeliwaniu rakiet oraz dronów na cele w Arabii Saudyjskiej.

Rzecznik koalicji pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej Turki al-Malki, powiedział na konferencji prasowej, że Huti „militaryzują" lotnisko w Sanie i wykorzystują je jako „główne centrum wystrzeliwania rakiet balistycznych i dronów" w kierunku królestwa Arabii Saudyjskiej - jak informuje Times of Israel. Rzecznik na konferencji prasowej pokazał reporterom nagranie, na którym było widać placówki Hezbollahu na lotnisku i to w nich szkoleni są Huti w obsłudze rakiet i dronów. Na nagraniach również widać innego przedstawiciela Hezbollahu umieszczającego materiały wybuchowe w dronie oraz mężczyznę, który został zidentyfikowany jako przedstawiciel Hezbollahu, który miał mówić na nagraniu do Huti: „Musimy wzmocnić nasze szeregi". Jak podaje Times of Israel nie wiadomo, czy materiał jest wiarygodny. W niedziele na ponownej konferencji rzecznik powiedział, że społeczność międzynarodowa musi „powstrzymać wrogie działania Hezbollahu". Przedstawił również statystyki z których wynika, że od stycznia 2018 roku Huti wystrzelili 430 pocisków balistycznych i 850 dronów w kierunku Arabii Saudyjskiej, gdzie zginęło 59 saudyjskich cywilów.

Czytaj też

Według agencji Reutera w 2021 r. Huti przeprowadzali miesięcznie po 78 ataków wymierzonych w Arabię Saudyjską, podczas gdy w 2020 r. średnia wynosiła 38. Atakowane są głównie lotniska oraz infrastruktura przemysłu wydobycia oraz przetwórstwa ropy w Arabii Saudyjskiej.

Komentarze (2)

 1. Bryxx

  Mnie natomiast zastanawia gdzie ta doskonała OPL AS się podziała. Czyżby już całkowicie jej jakichkolwiek pocisków zabrakło? Tak kosztowne są systemy produkcji zachodniej ża nawet takiemu krajowi zabrakło kasy na nie? A przecież te ataki nie są częste .

 2. Monkey

  Z celnością są na bakier, ale mnie zastanawia co innego. Jak to jest iż tak dobrze wyposażona armia saudyjska nie radzi sobie z jakimiś powstańcami. Nie da się ich wyszkolić porządnie?

  1. yaro

   Świetnie wyszkolone wojska USA wspierane przez NATO nie dały sobie rady pastuchom w Afganistanie.

  2. Zdrufko

   A mnie interesuje czy ktos kto plodzi te wypociny sprawdza co napisal. Niezaleznie od wielu bledow ortograficznych i stylistycznych na poczatku napisal: "ponieważ po raz pierwszy od 3 lat, ataki Huti na Arabię Saudyjską przyniósł ofiary śmiertelne po stronie saudyjskiej." (dodam ze chodzi o dwie osoby) i zaknczyl; "od stycznia 2018 roku Huti wystrzelili 430 pocisków balistycznych i 850 dronów w kierunku Arabii Saudyjskiej, gdzie zginęło 59 saudyjskich cywilów". Klamie? Mija sie z prawda? Czy po prostu nie ma pojecia co plodzi?

  3. Monkey

   @yaro: Mhm, a rosyjskie w pierwszej wojnie czeczeńskiej dały radę? Dały radę wcześniej w tymże Afganistanie? Oo, sorry, też walczyły z pastuchami... Ale są Rosjanie świetnie wyszkoleni jak stracić Łoszarika, spalić jedyny kopcący lotniskowiec ze szprechrurami, okręt projektu 949 (Kursk, jeśli nie pamiętasz). Chcesz dalej się konfrontować? Po co ci to. Tak, Amerykanie także nawalili, przed nimi twoi sowieccy (rosyjscy) mocodawcy (a może idole?), a przed nimi Brytyjczycy i wielu innych (taka specyfika Afganistanu, możemy się tu cofać do starożytności). To jest moja odpowiedź na twoje pytanie. A teraz zapytaj się swojego prowadzącego, co masz mi odpowiedzieć na moje. Masz, bo "musi to na Rusi, a w Polsce jak kto chce". Co dzis pokazał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W Polsce musu nie ma.