Reklama

Geopolityka

Arabia Saudyjska: eksplozja na tankowcu. Prawdopodobny atak

BW Rhine fot.Comrade Foot/CC BY-SA 2.0/ wikipedia.com. Zdjęcie ilustracyjne
BW Rhine fot.Comrade Foot/CC BY-SA 2.0/ wikipedia.com. Zdjęcie ilustracyjne

W porcie w saudyjskiej Dżuddzie doszło do eksplozji w jednym ze zbiorników tankowca BW Rhine; eksplozja nastąpiła „z zewnętrznego źródła” - poinformował właściciel statku firma Hafnia. Podejrzewa się, że wybuch to efekt ataku jemeńskiego ruchu Huti.

Jak podała w oświadczeniu Hafnia, w wyniku eksplozji doszło do pożaru, ale 22-osobowej załodze statku udało się ugasić ogień z pomocą służb portowych. Nikt nie ucierpiał.

"Możliwe, że ze statku wyciekła pewna ilość ropy, ale nie zostało to potwierdzone, a instrumenty pokładowe wskazują obecnie poziom taki sam jak przed incydentem" - napisano w oświadczeniu. Do wybuchu doszło w jednym ze zbiorników z ropą naftową. BW Rhine pływa pod banderą Singapuru.

image
Reklama

Według wstępnych ustaleń źródłem wybuchu był atak z zewnątrz, najprawdopodobniej za pomocą miny. Głównym podejrzanym jest wspierany przez Iran szyicki ruch Huti, zwalczający wspierane przez Arabię Saudyjską władze centralne w Jemenie. W listopadzie rebelianci przeprowadzili podobny atak na grecki tankowiec w saudyjskim porcie al-Szukaik, zaś w grudniu w tajemniczych okolicznościach został zaatakowany kontenerowiec w jemeńskim porcie Nisztun.

Jak twierdzi jednak brytyjska firma konsultingowa Dryad Global, położona nad Morzem Czerwonym Dżudda - ważny dla światowego handlu ropą port - jest daleko od miejsca poprzednich morskich ataków Hutich, wobec czego sprawcą ataku mogli być Irańczycy. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama