Geopolityka

Antoni Macierewicz w Izraelu. Rozmowy szefów resortów obrony

Fot. ppor Robert Suchy/MON
Fot. ppor Robert Suchy/MON

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz rozpoczyna wizytę w Izraelu.

Jak informuje rzecznik ministerstwa Obrony Narodowej minister Antoni Macierewicz przyleciał 6 kwietnia 2016 r. do Tel Awiwu. Po oficjalnym rozpoczęciu wizyty udał się na spotkanie z izraelskim szefem resortu obrony Mosze Ja'alonem.

Po zakończeniu spotkania ministrów obrony obu państw, szef polskiego MON odwiedzi bazy lotnicze Palmachim oraz Sde Dov.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że tematem rozmów jest między innymi potencjalny zakup bezzałogowych środków latających przez Siły Zbrojne, w związku z trwającymi postępowaniami w ramach planu modernizacji technicznej i ofertami składanymi przez Izrael.

Planowana jest również wizyta polskiej delegacji w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, Jad wa-Szem, gdzie minister Macierewicz złoży kwiaty w Sali Pamięci Ofiar Holokaustu.

Komentarze (10)

 1. GINA B

  Mozna by spytac dlaczego

 2. Zdzisław Jankowski poseł IV kad.

  A co z programem "Iryda" samolotem szkolno-bojowym w ilości 17 szt. do których zgromadzono niezbędne części zamienne. Nie jest prawdą, ze samolot ma wady, albowiem konstrukcja samolotu "Iryda" w wersji 93 ze specjalizowaną awionetką francuską przeszła cały cykl prób Wojskową Komisją Próby Państwowej. Nadto należy dodać, ze istnieje nadal kadra wytwórcza. Wystarczy spojrzeć na Czechów, którzy produkują podobny samolot co "Iryda i to z dobrym skutkiem. W naszym kraju odrzuca się wszystko to co ma charakter narodowy. Dlaczego?

  1. magazynier

   Panie pośle -Iryda to nielot. Ale wytyczyła "metody" opracowania nowego sprzętu w RP. W planach była konstrukcja nowego silnika dwuprzepływowego, nowego skrzydła nadkrytycznego, awioniki .... Nasze Politechniki miały by zajęcie na lata. A świat idzie naprzód. Jak powinna wyglądać Iryda? Jak Jak-130. Pozdrawiam.

 3. magazynier

  Większość technologii to własność firm amerykańskich. To, że Izrael czasami się tym nie przejmuje nie oznacza, że przy tych kontraktach amerykanie odpuszczą. To duża kasa.

 4. Trener

  Jest coś co daje możliwość zaangażowania polskiego przemysłu jednocześnie dając możliwość zwalczania zagrożeń takich jak Iskander łącząc projekty Patriot PL oraz MEADS ! To efektor: naprowadzany inercyjnie Stunner. Można psioczyć a politykę historyczną Izraela ale trzeba przyznać że jedyny projekt jaki wyszedł to Spike. Po za tym racja że chodzi o zintegrowanie Spike'ów LR/NLOS z następcą Mi-24 oraz projekt Homar. Mamy dosyć dużą kasę do wydania. Business is business.

  1. Jaksar

   Patriot PL nie ma i nie będzie już,, MON poinformowało o tym, że jest rozważany zakup systemu w najnowszej dostępnej już wersji. Jednym słowem rezygnacja z Patriot PL i kolejma "polityczna" decyzja po to by pójść na rękę amerykanom kupując na koszt Polskiego podatnika część amerykańskiej tarczy antyrakietowej której celem jest obrona terytorium USA i zach. Europy !

 5. kacz

  Nikt nie mówi o systemie Lynx, a jeśli dadzą licencję na rakiety to będzie bardzo korzystna oferta w porównaniu do HIMARS...

 6. Afgan

  Celów wizyty może być wiele- oto tylko te najbardziej prawdopodobne- 1. Renegocjacja dostaw David's Sling w ramach WISŁY. 2. Dostawy systemu SPYDER w ramach programu NAREW. 3. Dostawy pocisków do HOMARA. 4. Dostawy pocisków Spike możliwe że w wariancie NLOS. 5. Pociski manewrujące Popeye dla przyszłych okrętów podwodnych. Nie podano powodu wizyty, a z całą pewnością nie chodzi tylko o złożenie kwiatów w hołdzie ofiarom holokaustu.

  1. ursus

   1. Program Wisła to duża niewiadoma i chyba zepchnięta na dalszy plan przez Narew 2. Narew miał być programem dla krajowego przemysłu - być może chodzi o pozyskanie licencji na budowę efektora 3. To byłaby świetna wiadomość, ale na jakim etapie jest Homar? 4. Moim zdaniem to najbardziej prawdopodobne - potrzebne nam Spike w wersji LR dla Rosomaków i BWP, ER lub NLOS dla śmigłowców 5. Trzymajmy kciuki (niech pomyśli też o kilku głowicach A oraz o licencji, byśmy mogli posadzić część na Jelczach)

 7. jani

  Skoro nic nie mówią o celu wizyty,to znaczy że negocjują jakieś uzbrojenie

 8. czarny

  Czyżby kupował owoce morza w Izraelskiej zbrojeniówce? hmmm, koszerny Homar?

 9. lss

  Może kupimy system anty rakietowy Izraela .

 10. TOM

  Zabrakło najważniejszej informacji - jaki jest cel wizyty?

  1. Extern

   Może jakieś rozmowy o współpracy przemysłowej oczywiście na zasadzie oni nam technologie np. rakietowe my im papier zadrukowany na zielono.