Reklama

Geopolityka

Amerykańskie haubice dla Tajwanu

M109 Paladin / Fot. U.S. Army, Sgt. Richard W. Jones Jr., Operations Group, National Training Center
M109 Paladin / Fot. U.S. Army, Sgt. Richard W. Jones Jr., Operations Group, National Training Center

Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż 40 systemów artyleryjskich z samobieżną haubicą 155 mm M109A6 Paladin dla Tajwanu w ramach umowy o wartości do 750 milionów dolarów - poinformował w środę Pentagon.

Poza haubicami w zestawie na który wydano zezwolenie jest także 20 wozów amunicyjnych M992A2, , zaawansowany system kierowania ogniem AFATDS, pięć wozów inżynieryjnych M88A2 Hercules, 1698 zestawów precyzyjnego naprowadzania dla amunicji, części zamienne, szkolenia, pakiet logistyczny, stacje naziemne i ulepszenia poprzedniej generacji haubic.

Decyzja Departamentu Stanu została podjęta po serii sprzedaży broni Tajwanowi w ubiegłym roku, która obejmowała drony i przybrzeżne systemy obrony przeciwrakietowej, mające na celu ulepszenie zdolności obronnych wyspy i zniechęcenie do chińskiej inwazji. W środę administracja Bidena zatwierdziła kolejną bezpośrednią komercyjną sprzedaż broni Tajwanowi od czasu objęcia urzędu.

Ministerstwo obrony Tajwanu w oświadczeniu w czwartek wyraziło „szczerą wdzięczność” rządowi USA , pisząc, że sprzedaż pomoże siłom naziemnym zwiększyć „zdolność do szybkiej reakcji i wsparcia ogniowego”. Ministerstwo nazwało ciągłe wsparcie wojskowe ze strony USA „podstawą utrzymania stabilności w regionie”.

MSz, PAP

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama