Polityka obronna
Ambasador Wielkiej Brytanii: W ciągu ostatniego roku wzmocniliśmy nasze relacje w zakresie obronności [SKANER Defence24]
”W ciągu ostatniego roku dramatycznie wzmocniliśmy nasze relacje w zakresie obronności. W grudniu ubiegłego roku, w czasie corocznego spotkania naszych rządów […] podpisano polsko-brytyjski traktat dotyczący obronności” - mówi w programie Skaner Defence24 Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce i przypomina, że podobny dokument Londyn podpisał do tej pory tylko z dwoma państwami europejskimi.
Nie jest to rzecz, która podważa zasadność NATO ale ma raczej na celu upewnienie się, że nasze siły zbrojne będą w stanie dużo lepiej współpracować. Wielka Brytania podpisała tylko dwa tego typu dokumenty z państwami Europy i jednym z nich jest Polska, co stanowi, jak mniemam, objaw wagi jaką do tej relacji przywiązuje Zjednoczone Królestwo. To co w tym traktacie się zawiera, i to co traktat ten obejmuje to szeroki zakres kwestii głównie poruszających elementy operacyjne ale również kwestie przemysłowe.
Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce odniósł się także do potencjalnych szans na współpracę polskiego i brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego.
Ponieważ Wielka Brytania potrzebuje najlepszych możliwych rozwiązań i wierzę, że polski rząd również potrzebuje rozwiązań potencjalnie najlepszych w programie modernizacji i rozbudowy Sił Zbrojnych. Bardzo rzadko zdarza się przy tym, że jedno państwo jest w stanie dostarczać takie rozwiązania samodzielnie, Wierzymy więc, że partnerskie stosunki pomiędzy Polską i Zjednoczonym Królestwem mogą także spełniać nasze potrzeby i uważamy, że mogą stanowić atrakcyjną ofertę, w odniesieniu do potrzeb polskich. Myślę również, że na to partnerstwo możemy patrzeć także pod kątem działań na rynkach trzecich. Gdy uzyskamy światowej klasy polsko-brytyjski produkt wierzymy, że może być to coś, co stanie się światowym hitem.
Jonathan Knott był także pytany o relacje pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską po brexicie zarówno w kwestii współpracy obronnej, jak i inicjatyw przemysłowych realizowanych w ramach PESCO.
Im ściślej Wielka Brytania i Unia Europejska będą w stanie współpracować wewnątrz i poza NATO tym bezpieczniejsi będą nasi rodacy.
baltazar
Z kim jeszcze podpisali podobny dokument?
Marek
@Rzyt Zabory, 1920r. i 17.09.1939r. Syndrom sztokholmski głęboko się kłania.
Ok bajdur
System Camm na okrętach i na pojazdach to najlepsze rozwiązanie dla Polski. my też mamy wartościowe produkty np. Grom/piorun. Systemy łączności wykorzystywane przez Harriss w USA, system berberys. Nie możemy wszystkiego kupować poprzez jeden koncern Lockheed Martin. Współpraca przy budowie fregat z silnym OPL może być bardzo wartościowa. Bgrtyjczycy wiedzą że flota bez Opl kończy na dnie. Lekcję odebrali od Argętyny i pamiętają. nasze okręty niestety prawie nic nie mają.
Rzyt
Już wolę Rosjan niż Anglików. 39r. To ich sprawka oraz nasza, że z nimi graliśmy. Podstęp zdradziecki. Zresztą po 1 wojnie też nam utrudniali życie. Stu lecie nie przychylności Anglii do Polski
Artur
Traktaty z Wielką Brytanią ... tia ...