Geopolityka

Ambasador Finlandii: Rosja może próbować działań hybrydowych i przemieszczania wojsk [WYWIAD]

Fiński NH90
Fot. Dave_S via fickr (CC BY 2.0)

O możliwości wejścia Finlandii do NATO, wiążących się z tym szansach i zagrożeniach ze strony Rosji rozmawia z Defence24 ambasador Finlandii Juha Ottman.

Karol Byzdra: Jak ocenia Pan szansę na przyłączenie się Finlandii do NATO?

Juha Ottman: Finlandia rozważa obecnie wszelkie możliwości zwiększenia naszego bezpieczeństwa narodowego, wliczając w to możliwe aplikowanie o członkostwo w NATO. Jeżeli Finlandia złoży taki wniosek, to myślimy, że będziemy mieli duże szansę na pozytywną odpowiedź. Finlandia jest bliskim partnerem NATO od wielu lat. Na tą chwilę wygląda na to, że istnieje duże poparcie od NATO i jego państw członkowskich dla Finlandii i tego aby dołączyła do Sojuszu.

Czytaj też

Czy w Finlandii jest także strach przed dołączeniem się do NATO? Z jednego strony Rosja mogłaby zaatakować wasze państwo jeśli byłoby poza sojuszem, z drugiej właśnie w momencie jeżeli przyłączy się do Sojuszu...

Zgodnie z najnowszymi badaniami opinii publicznej w Finlandii, większość obywateli, prawie 70%, wspiera przyłączenie się do NATO podczas gdy 20% jest przeciwna. Jest tak pomimo tego, że Rosja zagroziła Finlandii ciężkimi ekonomicznymi, politycznymi i militarnymi konsekwencjami w razie przyłączenia się jej do NATO.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Rosja może próbować wpłynąć na opinie podejmujących decyzje polityczne, parlamentarzystów i obywateli w ciągu całego procesu (przyłączania się do NATO- red.). Jest także możliwe, szczególnie pomiędzy złożeniem wniosku akcesyjnego a formalnym wejściem do NATO, że Rosja spróbuje jakiegoś rodzaju operacji hybrydowych, cyberataków, wojny informacyjnej albo zmiany rozstawienia jednostek nieopodal granic Finlandii.

Czy Finlandia chciałaby przyłączyć się już teraz do systemu NATOwskiego? Np. poprzez branie udziału w misji Air Policing nad Państwami Bałtyckimi?

Obecnie nie ma żadnych planów dotyczących charakteru możliwego członkostwa Finlandii w NATO. Finlandia spełnia jednak wymagania, które są podobne wobec każdego członka NATO, zgodnie z zasadami członkostwa.

Czytaj też

Czy Finlandia jest gotowa na przyjęcie żołnierzy Sojuszu? 

Finlandia już teraz dba o swoją obronę narodową w sposób, jaki jest wymagany od kraju członkowskiego NATO. Nie ma na razie planów co do tego jak struktury NATO byłyby obecne w Finlandii ani czy one w ogóle będą. Czas pokaże, jeżeli lub kiedy przyłączymy się do Sojuszu.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (6)

 1. bc

  Nie strasz, nie strasz...

 2. easyrider

  Rosja może już tylko wojska poprzemieszczać. Nikogo tym nie przestraszy, poza bezbronnymi cywilami. Mit potęgi legł w gruzach. I Finlandia i Szwecja mogą olać Rosję. Ciepłym...

 3. Marek199935

  No to czekamy...

 4. Laky

  Zapraszamy do NATO😉👏💪

 5. Thorsten

  Czekamy na czerwcowy szczyt NATO i oficjalny wniosek Finlandii o wstąpienie do sojuszu. 1300 km nowej granicy rosji z państwem natowskim - już widzę minę putina...

 6. AdSumus

  Oby, mieli byśmy dobrego sojusznika.