Reklama

Geopolityka

300 mln złotych na rozbudowę poligonu w Drawsku. Baza dronów powstanie w Mirosławcu

 • Photo: 17wbz.mil.pl
  Photo: 17wbz.mil.pl

Ponad 300 mln złotych zostanie zainwestowane w rozbudowę instalacji największego polskiego poligonu w Drawsku Pomorskim – podaje ppłk Szczepan Głuszczak. Odbywają się tam, między innymi, ćwiczenia z siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych i innych członków NATO. Potwierdzono, że w Mirosławcu od przyszłego roku rozpocznie funkcjonowanie baza bezzałogowych środków latających.

Na rozbudowę poligonu i związanej z nim infrastruktury ma zostać przeznaczonych w najbliższych latach więcej niż 300 mln złotych. Wymieniona kwota obejmuje również wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych o równowartości około 70 mln złotych – podaje ppłk Szczepan Głuszczak. Fundusze zostaną wyasygnowane w ramach European Reassurance Initiative, czyli działań na rzecz wsparcia krajów Starego Kontynentu ogłoszonych przez Baracka Obamę w czerwcu 2014 roku. O planach inwestycji w Drawsku Pomorskim poinformowano podczas wyjazdowego posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Od ponad roku, w związku z pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie, znacznie wzrosła ilość wspólnych szkoleń wojsk sojuszniczych w naszym kraju. Jest to wynikiem postanowień i wniosków z zeszłorocznego szczytu sojuszu w Newport. Obecność wojsk szkolących się na terenie poligonu w Drawsku Pomorskim na pewno będzie rosnąć.

sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek

Sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek stwierdził, że wyższa intensywność ćwiczeń (w tym w układzie sojuszniczym) na poligonie w Drawsku Pomorskim ma związek ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO w świetle kryzysu na Ukrainie. Minister wskazał, że należy się spodziewać dalszego zwiększenia intensywności ćwiczeń w Drawsku. Przypomnijmy, że na tym poligonie odbywały się, przykładowo, polskie epizody ćwiczeń Saber Strike z udziałem ponad 2 tys. żołnierzy, w tym również z USA, Danii i Niemiec.

W Drawsku Pomorskim odbywa się również znaczna część szkoleń amerykańskich pododdziałów rotacyjnych, obecnych w Polsce od 2014 roku. Po zrealizowaniu inwestycji na poligonie powstaną, między innymi, ośrodek ćwiczeń zintegrowanych, stanowiska do prowadzenia strzelań z pojazdów kołowych i gąsienicowych, strzelnice do prowadzenia ognia z broni snajperskiej.

W Drawsku zostaną wykonane również budynek do ćwiczeń walki w pomieszczeniach, punkty obsługi pojazdów czy ośrodek przeznaczony do szkolenia z wykorzystaniem broni pistoletowej oraz jednostka służąca do ćwiczenia działań w warunkach wykorzystania chemicznych środków bojowych. Zaznaczono, że inwestycje obejmą także infrastrukturę socjalną.

Fot. ppłk Szczepan Głuszczak.

Podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej minister Mroczek przypomniał również o planach sformowania 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Jednostka rozpocznie działalność 1 stycznia 2016 roku i będzie docelowo wyposażona w bezzałogowce klasy mini, taktyczne krótkiego i średniego zasięgu (pozyskiwane w ramach programów Orlik i Gryf) oraz MALE (zdolne do lotów na średnim pułapie, o dużej długotrwałości lotu). Te ostatnie trafią do Wojska Polskiego w ramach programu Zefir.

Również w Mirosławcu planowane jest przeprowadzenie serii inwestycji, przygotowujących do przyjęcia nowo formowanej jednostki. Obejmą one remonty hangarów czy odpowiednie przygotowanie magazynów, przeznaczonych do przechowywania uzbrojenia oraz części zamiennych.

Reklama

Komentarze (3)

 1. gosc

  Za podobna kwote to ruscy zrobili u siebie w pelni skomputeryzowane centrum szkoleniowe na poligonie przy pomocy niemieckiego Rheinmetall. Kosztowalo to 120 mln. euro(choc tez jest podawana kwota 250). Bylo o tym glosno i niby Niemcy mieli tego nie dokonczyc ale ruscy chyba sie dogadali, bo powiedzieli, ze "sami" dokoncza. "Centrum Rheinmetalla przenosi szkolenie rosyjskich żołnierzy w erę wirtualną. Dzięki rozbudowanej elektronice, symulatorom i systemom łączności, trening będzie maksymalnie zbliżony do rzeczywistych warunków na polu bitwy. Zarówno żołnierze, jak i załogi m.in. czołgów będą ćwiczyć z wykorzystaniem laserów oraz ślepych naboi. W wielkim symulowanym starciu możne na raz brać nawet cała brygada, czyli od 2,5 do 3 tysięcy żołnierzy i kilkaset pojazdów. W ciągu roku przez centrum szkolenia Mulino ma się przewijać do 30 tysięcy żołnierzy. "

  1. vvv

   "Za podobna kwotę"? :) Pała z matematyki!!! 120Euro *4,2 = 504mln zł 250Euro * 4,2 =1,050 mln zł Jeżeli 70% i 335% wieksza kwota jest dla ciebie taką samą kwotą to ja podziękuję i postoję :) Centrum Rheinmetalla nie powstalo w wyniku nalozonych sankcji na Rosję wiec znowu sie kompromitujesz. Polska posiada takie centra szkoleniowe jak te proponowane przez niemcy

  2. kobuz

   Nie wiem skad Masz takie informacje, ale Niemcy tego zadania dla Rosji nie wykonali z powodu embarga. Do tego tematu jest dosyc informacji na Google. Przypominam sobie, ze niemiecki minister gospodarki Gabriel (SPD) nie wyrazil zgody na export tej instalacji. Niestety ten przekaz jest w jezyku niemieckim .http://kurier.at/politik/ausland/nach-eu-sanktionen-berlin-stoppt-ruestungsdeal-mit-moskau/78.404.244

 2. takie tam

  Do walki w pomieszczeniach to znajdziecie w tym kraju wystarczająco "ruin" i miejsc "opuszczonych". Co prawda środowiska paintball i asg w części już prowadzą "działalność" albo żaden problem się z nimi dogadać. Zysk może być dla obu stron. Bo jedni ciepią na braki w elementarnej wiedzy i a drudzy na braki kandydatów. Bonusem będzie oszczędność w postaci nie wyrzucania ton kasy z kredytów i podatków na inwestycje dla wąskiej grupy ludzi którzy są jakby to powiedzieć "przetrenowani". A jak już chcecie nowe miejsce bez bagażu cywili to może jakieś opuszczone lotnisko z zabudowaniami (jest kilka) zaadoptujcie na co góra 10-ta część kwoty wystarczy i da się to zrobić w góra sześć miesięcy. Od biedy macie setki opuszczonych wsi gdzie nie rozebrano zabudowań. Realia wojenne jak nic odzwierciedlone.

 3. maczek

  według mnie drony powinny mieć dwie bazy w koncu mają ograniczony zasięg no chyba ze przygotują jak wszystkie juz otrzymamy

Reklama