Gen. Gromadziński: sztab 18 DZ ma powstać do września 2019 r., następnie przejmie 1 BPanc. i 21 BSP [SKANER Defence24]

19 października 2018, 09:36

Do początku września 2019 r. powstać ma dowództwo i sztab 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach – zapowiedział w programie SKANER Defence24 dowódca tego związku taktycznego gen. bryg. Jarosław Gromadziński. Niedługo później, być może jeszcze w 2019 r., 18 DZ ma przejąć dowodzenie nad 1 Brygadą Pancerną i 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich. Na razie jednak dywizja ma tylko dowódcę.

Nowa, czwarta dywizja Wojsk Lądowych to sztandarowy projekt obecnego ministra obrony Mariusza Błaszczaka, choć taki pomysł pojawiał się już przed objęciem przez niego resortu, m.in. w Strategicznym Przeglądzie Obronnym z 2017 r.

17 września stanowisko dowódcy tworzonej od podstaw dywizji objął gen. bryg. Jarosław Gromadziński. Tuż po ogłoszeniu tej decyzji generał przedstawił swoją koncepcję w rozmowie z Defence24.pl.

Teraz, po miesiącu funkcjonowania w nowych warunkach dowódca 18 DZ przyjął zaproszenie do programu SKANER Defence24.pl. Publikujemy pierwszą część tej rozmowy.

Gen. Gromadziński przyznał, że póki co w 18 Dywizji Zmechanizowanej jest sam. – Na razie trwa bardzo złożony proces organizacyjny, który wymaga wielu przedsięwzięć kadrowych. Następują przesunięcia oficerów i żołnierzy, aby wypełnić pierwsze zadanie, jakie sobie postawiliśmy, czyli budowę dowództwa i sztabu dywizji. Na dzisiaj nie można się pochwalić wielkimi cyframi – powiedział generał.

Dodał, że pierwsi oficerowie zaczną przybywać do sztabu 18 Dywizji Zmechanizowanej na przełomie października i listopada. Na początek ma być ich 40. Generał podkreślił, że mocno wspiera go w tym Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Pierwszym etapem tworzenia 18 Dywizji Zmechanizowanej ma być budowa dowództwa i sztabu wraz z 18 batalionem dowodzenia. Jak powiedział gość programu SKANER Defence24, mają one powstać do września 2019 r.

Do początku września 2019 r. ma powstać dowództwo dywizji i batalion dowodzenia, który będzie je zabezpieczał. Chcielibyśmy wtedy ogłosić, że dowództwo dywizji istnieje i zaczyna się szkolenie. Zamknęlibyśmy wówczas fazę inicjującą. Następny rok to by było zgrywanie się, organizowanie i wypracowywanie struktur. Wymaga to czasu. Następnie, po trzech latach chcielibyśmy certyfikować to dowództwo i to byłby efekt finalny.

dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Jarosław Gromadziński

W pierwszej kolejności dowództwu 18 Dywizji Zmechanizowanej mają zostać podporządkowane dwie istniejące brygady – 1 Brygada Pancerna z Warszawy-Wesołej (dziś w składzie 16 Dywizji Zmechanizowanej) i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa (obecnie samodzielna). Termin przekazania dowodzenia – jak podkreślił gen. Gromadziński – zależy od zakończenia procesu tworzenia dowództwa 18 DZ. – Jestem optymistą, myślę, że w przyszłym roku uda się doprowadzić do takiego stanu, aby dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej mogło przejąć dowodzenie nad tymi dwoma brygadami. Niemniej dzisiaj nie chciałbym deklarować konkretnej daty, ponieważ aktualnie trwają prace nad tym, jak to skorelować – wyjaśnił gen. Gromadziński.

Drugim etapem budowy 18 DZ ma być utworzenie nowej brygady. Przeciętna dywizja Wojsk Lądowych składa się bowiem z trzech brygad, a więc do 1 BPanc. i 21 BSP powinna dołączyć kolejna. W niedzielę minister Błaszczak, zapowiedział że jej dowództwo powstanie w Lublinie.

Gość programu SKANER Defence24 powiedział, że prace przygotowujące do utworzenia nowej brygady mają przebiegać równolegle z formowaniem dowództwa 18 DZ.

Pracujemy dziś nad dowództwem dywizji i batalionem dowodzenia. Jednocześnie rozpoczną się prace nad utworzeniem nowej brygady. Dowództwo tej brygady będzie mieściło się w Lublinie, ponieważ Lublin posiada bardzo dobrą infrastrukturę, która nie wymaga dużych nakładów finansowych, aby dostosować ją do potrzeb dowództwa brygady.

dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Jarosław Gromadziński

W Lublinie są już dowództwa dwóch brygad – litewsko-polsko-ukraińskiej (LITPOLUKRBRIG) oraz 2 Lubelskiej Brygady OT. Pojawiały się więc obawy, czy starczy miejsca także na sztab nowej brygady. Gen. Gromadziński uważa jednak, że nie jest to problem. – Byłem tam osobiście, oglądałem, dlatego twierdzę, że przy niewielkich nakładach finansowych można dostosować obiekt, aby jeszcze jedno dowództwo brygady się tam zmieściło – powiedział dowódca 18 DZ.

Zdaniem gen. Gromadzińskiego sam proces tworzenia lubelskiej brygady powinien rozpocząć się jesienią 2019 r., bez czekania na certyfikację dowództwa 18 DZ. Dzięki temu prędzej powstałaby nie tylko brygada, ale także szybciej można by było przystąpić do trzeciego etapu budowy 18 DZ, czyli formowania jednostek wsparcia i zabezpieczenia.

Proces tworzenia nowej brygady powinien się zakończyć po trzech latach – przyznał gen. Gromadziński.

Gość programu SKANER Defence24 odniósł się też do kwestii pozyskiwania żołnierzy, którzy mieliby służyć w 18 DZ. W niedzielę MON zainaugurowało kampanię "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" i zapowiedziało, że w 2019 r. chce wcielić 10 tys. żołnierzy. W pierwszej kolejności mieliby oni zasilić szeregi nowej dywizji.

Na ścianie wschodniej jest dużo młodzieży, która chce służyć w wojsku. Wielu żołnierzy, którzy dzisiaj służą w Wojska Obrony Terytorialnej zgłasza chęć służby w jednostkach operacyjnych – powiedział dowódca 18 DZ. Uważa on, że ani rekrutacja terytorialsów nie sprawi, że zabraknie ludzi dla wojsk operacyjnych, ani budowa dywizji nie zakłóci funkcjonowania brygad obrony terytorialnej, które powstają na tym samym terenie.

Tweets Defence24