Siły zbrojne

Gen. Duda: Następnym krokiem MON powinno być powołanie Agencji Uzbrojenia [SKANER Defence24]

Gen. bryg. rez. dr Adam Duda, wiceprezes Fundacji STRATPOINTS i były Szef Inspektoratu Uzbrojenia, w specjalnym odcinku SKANER Defence24 oceniał realizację Planu Modernizacji Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022, a także wypowiedział się na temat planów utworzenia Agencji Uzbrojenia. 

Realizacja Planu Modernizacji Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 jest dzisiaj na półmetku. Jest to piąty rok realizacji tego programu i faktycznie w tych 14 programach modernizacyjnych, w niektórych mamy zdecydowany sukces to znaczy osiągnięto cele jakie były dedykowane tu jest np. program samolotów transportowych. Mamy programy gdzie nie jest to sukces ale też nie jest porażka np. w dziedzinie modernizacji artylerii [...] ale mamy również programy, gdzie jako zamawiający, jako MON jesteśmy świadkami porażki. Przykładem jest program obrony powietrznej.

Gen. bryg. rez. dr Adam Duda, wiceprezes Fundacji STRATPOINTS i były Szef Inspektoratu Uzbrojenia

Główne zmiany w stosunku do dzisiaj istniejącego Inspektoratu Uzbrojenia to przede wszystkim forma prawna. Inspektorat Uzbrojenia jest jednostką budżetową, Agencja Uzbrojenia byłaby agencją wykonawczą. Oczywiście dzisiaj do dyskusji jest kwestia oprzyrządowania zmian prawnych, których należałoby jeszcze dokonać, po to, żeby wyposażyć tę nową agencję w takie instrumenty, które pozwalałby jej realizować podejście programowe i podjąć próbę uniknięcia realizacji programów w wymiarze rocznym.

Gen. bryg. rez. dr Adam Duda, wiceprezes Fundacji STRATPOINTS i były Szef Inspektoratu Uzbrojenia

Komentarze (14)

 1. KrzysiekS

  Problem jak widać jest tylko jeden w spółkach państwowych czy w MON nikt nie ponosi żadnej odpowiedzialności osobistej nie traci pracy błędy czy brak decyzji który skutkuje konsekwencjami nie są powiązane z utratą pracy a tak jest w prywatnych sułkach.

  1. Zajac

   Dokladnie tak, jak bylo 1944-1989 ale to najwyrazniej nikomu nic nie mowi ...

 2. Harry

  Odnoszę wrażenie jakby obecni decydenci wojskowi bali się podejmować decyzje co do zakupu sprzętu i szukają jakiegoś wyjścia. Przecież tylu mamy jenerałów, uczonych, zatrudnionych, pobierających często sowite wynagrodzenia i co?

  1. Zajac

   Sprawdz kto placi za te \"zamowienia\" i od razu bedzie jasne.

 3. Oburzony

  ...A tymczasem Marynarka Wojenna RP idzie na dno z honorem...

  1. Zajac

   A kiedy sie wynurzyla, skoro tam idzie z powrotem ??

 4. Zajac

  Wiecej agencji wszelakich masci to jest wlasnie to jedyne wyjscie !

 5. KrzysiekS

  Nie bardzo rozumiem tylko jedno skoro wszyscy wiedzą że jedną z podstaw jest pozyskanie nowoczesnych technologi prochowych to dlaczego nic w tym kierunku nie robią ciągłe analizy bez decyzji to nieporozumienie.

 6. Jan

  "...kupować licencje"?. Niech generał poda jeden przykład zakupu licencji na produkcję nowoczesnego, złożonego uzbrojenia, jaki miał ostatnio miejsce w skali świata. Na pewno nie dotyczy to Korei Południowej a Turcja w zakładach TAI owszem montowała rożne samoloty i śmigłowce, ale był to klasyczny offset. Trzeba też dodać, że w ostatnim okresie wiele krajów NATO połączyło instytucje pozyskania sprzętu z instytucjami wsparcia jego eksploatacji. To co generał mówi o przekazaniu środków do rządu USA wskazuje na poważny paraliż systemu a w mojej skromnej opinii, jest naruszeniem ustawy o finansach publicznych., która nie dopuszcza takiego depozytowania środków budżetowych.

 7. Ciekawski

  Polecam wziąć kiedyś udział w przetargu, wówczas będziecie mieli jakąś opinię o profesjonaliźmie, w moim przypadku uzgadnianie wymagań prostej sprawy zajęło 12 mies, ale co tam, nowa agencja, nowe stołki, nowe pomysły, nie wiadomo po co jak jest 1 zamawiający i 1 dostawca, a jak jest 2 dostawca to i tak z dostawcą nr 1 musi się dogadać

  1. pacodegen

   duużo racji, przyznaję, zwłaszcza te uzgadnianie zmian, wcześniej siwz, masakra...

  2. Kicha od kielicha

   DOOOKŁADNIE 100/100 Więcej pośredników = Więcej wziątek Pistolecik kosztuje 1000 z 200% marżą będzie kosztował 5000. Oj tam oj tam.

 8. Poleszuk

  Następnym krokiem to będzie ucieczka za wielką wodę naszych elit przez 30 lat to najlepiej wychodziło mydlenie i utrzymanie stołków . Super przykładem modernizacji naszej armi jest ewenement na skalę światową GAWRON . I oto chodzi naszym wrogom niech nasze elity zamiast sprzętu razem z związkowcami brzuchy pasą a nasza ojczyzna stoi bezbronna

  1. Bartek 1

   Co 4 lata masz okazję te elity zmienić, a jak jesteś obrotny to możesz spróbować do nich wejść. Nie chcesz, mnie potrafisz, nie masz szans, nie chodzisz na wybory, nie potrafisz przekonać innych (niepotrzebne skreślić) - twoja sprawa. Nasze " elity" są zwierciadłem nas samych - tacy naprawdę jesteśmy

 9. dimitris

  Chwileczkę, chwileczkę. Jeśli Pan Generał twierdzi "...jako zamawiający, jako MON jesteśmy świadkami porażki..." - ŚWIADKAMI ? I tylko tyle samokrytycyzmu ? to znaczy, że kto jest tej porażki sprawcą ? Kto jest za nią odpowiedzialny ? Związek Hodowców Kanarków ? - Czy może to ja zapominam już języka polskiego ?

 10. Autor

  Dużo wodzów, mało Indian

 11. As

  Trzeba zamienić Inspektorat na Agencje, bo każdy ma swoich znajomych. Jednak zamiana ludzi nie zmieni faktu, że na tle potencjalnego przeciwnika u nas panuje totalny marazm w unowocześnianiu armii. Trochę poprzemawiają, ksiądz z kropidłem przeleci i dalej nic.

 12. niki

  Uprościć procedury pozyskiwania sprzętu dla wojska. Zrobić terminy w jakich konieczne będzie dokonanie wyboru (jeśli zostanie przekroczony to IU już nie będzie się nim zajmował), zakazać przeprowadzania bzdurnych dialogów technicznych, postawić warunek przeprowadzenia testów poligonowych dla każdego typu uzbrojnienia począwszy od pistoletu skończywszy na systemie przeciwrakietowym, premie wypłacać dopiero po podpisaniu kontraktu.

 13. Andrzej.pl

  Powołajcie od razu z 5 agencji aby podatnicy mogli je utrzymywać.

  1. ryszard56

   wlasnie o to chodzi

 14. KrzysiekS

  Obejrzałem wypowiedź Gen. Adam Duda bardzo przemyślana przyznaje 100% racji zwłaszcza jeżeli chodzi o licencje i zdolności przemysłowe (przyznaję miałem gorsze zdanie o IU zwracam honor).