Francuski transporter opancerzony VAB Mk 3 i pojazd Sherpa Light

2 września 2014, 16:57
Fot. D24.
Fot. D24.
Fot. D24.

Firma Renault Trucks Defense zaprezentowała podczas MSPO w Kielcach kołowy transporter opancerzony VAB Mk 3 w układzie 6x6 oraz pojazd Sherpa Light.

Transporter VAB Mk 3 stanowi rozwinięcie sprawdzonej rodziny pojazdów VAB, wykorzystywanych w siłach zbrojnych Francji i użytkowników zagranicznych. Charakteryzuje się on między innymi zwiększonym poziomem ochrony wnętrza (balistycznej maksymalnie do 4 poziomu wg NATO STANAG 4569), zdolnością do przewożenia ładunku o masie 4,7 t. W porównaniu do poprzednich wariantów transporterów zwiększono także moc silnika i poprawiono świadomość sytuacyjną żołnierzy.

VAB Mk 3 może przewozić 2 członków załogi i do 10 żołnierzy desantu. Może on być wykorzystywany zarówno do działań bojowych, jak i operacji stabilizacyjnych (np. tłumienia zamieszek). VAB Mk III może być uzbrojony w systemy wieżowe z armatami kalibru do 30 mm. Masa transportera wynosi 20 ton. Opcjonalnie może być dostosowany do pływania.

Sherpa Light to pojazd w układzie 4x4, przeznaczony do działań patrolowych, rozpoznawczych i ochronnych. Może on być wykorzystywany także jako wóz dowodzenia. Maszyny tego typu mogą być uzbrojone w zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie i są dostępne zarówno w wersji opancerzonej, jak i nieopancerzonej.

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
totenkopf
wtorek, 2 września 2014, 19:48

renault sherpa to zdaje się pochodna hmmve,co raczej można uznać za zaletę,coś podobnego jak hiszpański URO Vamtac

ddd
wtorek, 2 września 2014, 19:16

Może amz zbuduje coś na podobieństwo francuskiego VAB Mk 3 (taki hipopotam tylko mniejszy i bardziej opancerzony)

Mora
środa, 3 września 2014, 00:54

Sherpa Light z boku wygląda jak Tur 2

Tweets Defence24