Reklama

Geopolityka

Francja wyprzedza Rosję w eksporcie uzbrojenia

Francja zajęła w 2015 r. drugie miejsce jeżeli chodzi o eksport uzbrojenia. Fot. M.Dura
Francja zajęła w 2015 r. drugie miejsce jeżeli chodzi o eksport uzbrojenia. Fot. M.Dura

Francja zepchnęła Rosję w 2015 r. na trzecie miejsce w eksporcie uzbrojenia. Zgodnie z przewidywaniami największe zyski w tej dziedzinie osiągnęły Stany Zjednoczone, które podpisały ubiegłym roku kontrakty na dostawę broni o wartości 40 mld $.

Amerykanie zarobili w ten sposób praktycznie połowę z dochodów światowego handlu bronią. Dochody te generalnie spadły w 2015 r. o 10% w porównaniu do 2014 r. – z 89 do 80 mld dolarów. Wyraźny wzrost dochodów w tej dziedzinie odczuły jedynie Stany Zjednoczone (9 mld dolarów) oraz Francja (4 mld dolarów).

Zgodnie z najnowszymi rankingami poza pierwszą trójką największych eksporterów uzbrojenia, ale w pierwszej dziesiątce, znalazły się: Chiny, Szwecja, Włochy, Niemcy, Turcja, Wielka Brytania i Izrael.

Trzy najwyższe miejsca, jeżeli chodzi o największych importerów broni, zajęły kraje arabskie: Katar, który wydał na uzbrojenie 17 mld dolarów, Egipt z wydatkami w tej dziedzinie na poziomie 12 mld dolarów oraz Arabia Saudyjska - 8 mln. dolarów.

Reklama
Reklama

Komentarze (16)

  1. Kwiat

    Z powodów politycznych prześcignęli ich. Kraje NATO kupują of krajów NATO, do tego sytuacja w Ukrainie. Poziom technologii zbrojeniowych Rosji jest nadal na wyraźnie wyższym poziomie niż Francji.

  2. nygi

    eksport polskiej żywności to ok. 25 mld EUR rocznie!!! rynek uzbrojenia to pikuś przy rynku żywności!! po co sie nim tak podniecać??

  3. 45

    Wg mnie nie ma czegoś takiego jak ,,łaczy, Ja pamiętam taki slogan z gazety ,,Proletariusze wszystkich krajów łaczcie się,, Nam osobiście uważam ,bliżej do Niemców niż do Rosjan. Bo tysiące naszych rodaków mieszka tam i czuje się tam dobrze bo nasze wartości są tam cenione.Nasza kultura przyszła z zachodu. Ruska z Bizancjum. Stąd te mentalnosciowe różnice. To jest moje zdanie. Rosja jest hegemonem w swoim obszarze i czy nam się to podoba czy nie nasz kraj nigdy nie będzie dla niej partnerem. I mówienie o Polskiej polityce wschodniej jest śmieszne. Politykę wschodnią mogą prowadzić Niemcy-my nigdy.

  4. 45

    bender a jakie komponenty kupują ruscy za granicą? Czytałem że hindusi kupili czołgi w Rosji ale termowizje kupili we Francji. Tzn licencję.Algeria kupiła Suki w Rosji ale ruscy upchali w nie izraelskiej produkcji elektronikę chociaż kontrakt był jasny ,,każda tylko nie izraelska,, Moja wiedza w tym temacie jest z prasy zachodniej UK i USA. Na ile wiarygodna nie mam pojęcia.. Mnie przekonał ale ja Polak. Ruscy mają swoje zdanie w tym temacie. Ruscy to naród o innej psychice. Oni nas nie rozumią,i my ich nie rozumiemy. Dzieli nas wszystko,a łaczy tylko granica.

    1. tym razem zaciekawiony

      "Oni nas nie rozumią,i my ich nie rozumiemy. Dzieli nas wszystko,a łaczy tylko granica"... Zapewniam z wielkim przekonaniem, że zdecydowanie więcej nas łączy z Rosjanami, niż zachodnimi nacjami, szczególnie Niemcami... Jednak nie uważam forum militarnego za najbardziej odpowiednie do kontynuowania akurat tego wątku...

  5. 45

    Faceci a gdzie koszt?To są zyski?Kwotowo tak,ale zarobek to dochód pomniejszony o koszt. Ja uważam że Rosja to pierwsze miejsce,bo tam zbrojeniówka jest państwowa.I wszystkie zyski na każdym etapie idą do Rządu.USA i Francja tylko podatki. Zyski ruskich firm idą do własciciela-czyli Rządu FR. Z tego co czytałem Koncern Suchoja jest w pierwszej dziesiątce firm zbrojeniowych. Na koniec dolar dolarowi nie równy. Inna jest wartość dolara w USA inna we Francji a znacznie inna w Rosji. Gdyby uśrednic wartości dolara to wg mnie Rosja ma największy zysk /dochód/do budżetu z produkcji zbrojeniowej na świecie.Rosja nie kupuje komponentow do produkcji broni za granicą .USA i Francja tak.

    1. bender

      Drogi Kolego, czy spektakularny upadek ekonomiczny komuny w Polsce i na swiecie nie przekonal Cie, ze firmy panstwowe sa mniej efektywne od prywatnych, a ich menadzerowie nadawani z partyjnego klucza czesto nie maja bladego pojecia o branzy, w ktorej dzialaja? Co do reszty Twojego postu: po to uzywa sie przeliczen dolara wg. purchasing power parity (PPP) zeby takie usrednienie wartosci bylo mozliwe. A Rosjanie tez kupuja komponenty za granica.

    2. xyz

      Jeżeli ta Rosja wg Ciebie ma takie ogromne zyski to wytłumacz mi dlaczego średnie wynagrodzenie w rosyjskiej gospodarce jest dwukrotnie niższe niż nawet w Polsce a nie mówiąc już o Francji i dlaczego eksport surowców stanowi prawie połowę rosyjskiego budżetu? Wiesz o czym to świadczy? Że to kraj o strukturze gospodarki i jej wydajności na poziomie krajów trzeciego świata. Nawet emerytury są tam trzykrotnie niższe niż w Polsce przy wyższych cenach żywności i art. przemysłowych z wyjątkiem benzyny, wódy i fajek. A jeszcze ta gigantyczna korupcja na poziomie średniej afrykańskiej od której wcale nie są wolne państwowe firmy zbrojeniowe powiedziałbym nawet, że są jej największym skupiskiem

  6. M

    Rozwiewając wątpliwości przypomnę, że sam amerykański Lockheed Martin sprzedał więcej uzbrojenia jak cała Rosja.

  7. inż.

    Wg SIPRI to Rosja sprzedaje broni tyle co USA.

  8. Alek

    Skąd Egipt ma tyle pieniędzy?

    1. Jakub

      Od Saudów na nie amerykańsą broń. Na amerykańską ma od USA.

  9. Bart

    Sprzet Francsuki jest bardzo drogi ( dobry tez ) dlatego jesli sie wezmie jako koszt to ok prawda pewnie Rafal-e mocno pociagly statystyke

  10. fx

    Rosja to zacofany kraj który wyprodukował gniot S-400 którego nawet rosyjska armia nie chce bo jest mało mobilny i łatwy do ustrzelenia.Świat nie potrzebuje już kałachów i T-72 zresztą na których dużo i tak się nie zarobi. Świat kupuje technologie które kosztują MILIARDY $ i Francja na tym korzysta bo nawet Rusy w swoich czołgach mają FRANCUSKĄ OPTYKĘ.

    1. nowy_fx

      Rosja kraj który udowodnił całemu światu, że ma w nosie sankcje, doprowadził całe OPEC do histerii i zmusił jej do przyjęcia jej warunków, produkuje jedne z najnowocześniejszych broni na świecie, kraj który wdrożył na długo przed USA sieciocentryczność OPL, małym związkiem taktycznym odwrócił losy wojny w Syrii degradując możliwości koalicji pod wodzą USA i udowadniając całemu światu, że można duuuuużo taniej i skuteczniej prowadzić działania bojowe, doprowadził, że RB ONZ jednogłośnie zaakceptowała projekt rezolucji w sprawie rozejmu w Syrii, kraj którego 20 letnie OP są do dziś niewykrywalne przez okręty NATO ...... kraj którego lotnictwo udowadnia jak głęboki jest PR USA w tej dziedzinie .... a o silnikach rakietowych już nie będziemy wspominać ....

    2. yaro

      Przedstawiciele Pentagonu twierdzą, że pełnym sukcesem zakończyły się testy rosyjskiego pocisku przeznaczonego do zwalczania satelitów. W grudniu odbył się trzeci już test pocisku o nazwie PL-19 Nudol, który daje Rosjanom sporą przewagę na tym polu. Okazuje się bowiem, że amerykańska armia nie dysponuje podobnym systemem uzbrojenia. ----- zacofany powioadasz --- czyli jak zwykle bajanie które podkreśla komercyjny ton tej wypowiedzi

    3. Observer

      Tylko że to ten zacofany kraj ze swoją zacofaną techniką zrobił w kilka miesięcy porządek w Syrii, a USA i reszta bawiły się tam kilka lat

  11. polski bantustan

    Od dzisiaj Google, Facebook, Microsoft itp. muszą od sprzedaży w Rosji płacić w Rosji podatki ("google tax"). Polska na coś podobnego nigdy by się nie odważyła!

    1. edi

      A myślisz że dlaczego KE nakłada na te firmy kary ? Rosja na to by się nie odważyła :) Gazprom też będzie nachodzony przez komorników czy to ukraińskich czy gruzińskich a za chwilę syryjskich.

    2. Boczek

      ...to co robił Putin przez ostatnie lata. Wstydził się zmalować coś od nas? Co prawda to nie jest moja bajka (ktoś z branży może mnie sprostować, albo uzupełnić), ale: ...już od 01.01.2015 PO wprowadziło pierwsze uszczelnienie (bylo od zawsze, ale niekonstytucyjne) - prawdopodobnie nieprecyzyjne, bo za wszelką cenę nowelizacja miała zacząć działać od 01.01.2015. Aktualnie miało miejsce dalsze uszczelnienie. Do znalezienia pod; "ordynacja wyborcza", "Podatek od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej", "klauzula przeciw unikaniu opodatkowania". Aktualnie jest to chyba najbardziej restryktywne prawo podatkowe w tym zakresie. Tak, że żadnym bantustanem nie jesteśmy, ale faktem jest że w Polsce mieszka wielu bantustanczyków, którzy: - albo nie umieją posługiwać się internetem, albo; - czerpią swoją (nie)wiedzę z jednostrofowych postów, jak n.p. powyżej. albo; - po prostu lubią być wodzeni za nos i czują się świetnie w sosie post-factual'nym, albo; - kompozycja z powyższego ... jak widać na załączonym powyżej obrazku (polski bantustan, 01 Stycznia, 11:26) ...

  12. ciekawy

    a które miejsce zajęła Polska ?

    1. ecik

      Jeżeli lepsze miejsce w rankingu niż w innym - PKB per capita to dobrze. Co nie znaczy że nie mogło być lepiej.

    2. Ponury

      "W granicach błędu statystycznego".

  13. Veritas

    Za okres ośmiu miesięcy 2016 roku rosyjskie zakłady zbrojeniowe sprzedały za granicę technikę wojskową za 7 miliardów dolarów. Tzw. portfel zamówień przekracza obecnie 46 miliardów dolarów, a geografia dostaw wciąż się rozszerza, między innymi o kraje Azji i Ameryki Południowej.

  14. grzegorzb3

    Spadek RoSSji na trzecie miejsce na liście największych eksporterów uzbrojenia jest dla tego kraju szczególnie bolesne, bo pokazuje, że znajduje się na równi pochyłej. RoSSja lubi wskazywać na trzy obszary działalności, które mają dla nie strategiczne znaczenie, a jest to przemysł kosmiczny, zbrojeniowy oraz wydobycie węglowodorów, czyli ropy i gazu. Na rynku węglowodorów mamy spadek cen oraz dążenie w Europie do zmniejszenia uzależnienia od RoSSji. Na rynku kosmicznym utratę konkurencyjności przez RoSSję oraz pojawianie się coraz liczniejszych oferentów, którzy mogą wynieść np. satelity na orbitę. A przypadku rynku zbrojeniowego widzimy właśnie, że mimo intensywnych zabiegów Moskwy klienci zagraniczni dostrzegają pogłębiające się zacofanie technologiczne, które dotyka kolejne rodzaje broni.

    1. fakty zamiast sloganów

      "Na rynku kosmicznym utratę konkurencyjności przez RoSSję oraz pojawianie się coraz liczniejszych oferentów, którzy mogą wynieść np. satelity na orbitę". SPACE24: "Poza zakresem swojego bezpośredniego zaangażowania w realizację przyszłorocznych startów kosmicznych Roskosmos odniósł się optymistycznie również do kwestii zagranicznego popytu na rosyjskie technologie rakietowe. Rosyjskie oczekiwania w tym zakresie dotyczą 16 planowanych na 2017 rok startów, zamiast 13 odnotowanych w 2016 roku. Wśród tych przyszłorocznych misji ma się znaleźć 11 odpaleń rakiet Atlas V (z rosyjskimi silnikami RD-180), 2 rakiet Antares (z silnikami RD-181) oraz 3 misje europejskich rakiet Vega, których czwarty segment zawiera produkowane w Rosji zbiorniki paliwa. Osobno do tej puli można wliczyć również 2 zaplanowane przez Arianespace i Roskosmos wystrzelenia rakiet Sojuz-ST z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej".

  15. Frankofon

    Brawo Francja. Ten kraj to technologiczna potęga. Popieram jeszcze raz popieram.

  16. DSA

    Nie dochody a przychody czyli wartość kontraktów