Reklama

Siły zbrojne

Francja rezygnuje z atomowych Mirage

Fot. Armée de l'air
Fot. Armée de l'air

Francuskie siły powietrzne zdecydowały o wycofaniu jeszcze w tym roku ze służby samolotów Mirage 2000N będących nosicielami uzbrojonych w głowicę nuklearną pocisków ASMP-A. Ich rolę w systemie odstraszania jądrowego Paryża przejmą wielozadaniowe samoloty myśliwskie Rafale B. 

Ceremonia wycofania ze służby 20 Mirage 2000N ma się odbyć 21 czerwca br. w bazie BA 125 Istres nad Lazurowym Wybrzeżem. Maszyny obecnie stanowiące wyposażenie rozmieszczonej na tym lotnisku eksadry 2/4 "La Fayette" mają jednak ostatecznie opuścić jednostkę dopiero latem. Następcą Mirage we wspomnianej jednostce będą samoloty Rafale B. Druga eskadra forces aériennes stratégiques (pol. strategiczne siły powietrzne)  1/4 Gascogne rozmieszczona w bazie BA 113 Saint-Dizier w regionie Szampania-Ardeny została już przezbrojona w 20 Rafale B w 2009 roku. imageFot. A.Hładij/Defence24.pl

Program przezbrojenia kolejnej (Rafale są już także nosicielami pocisków ASMP/-A francuskiej marynarki wojennej) i ostatniej już jednostki używającej maszyn starszej generacji wpisuje się w szerszy plan modernizacji francuskich sił strategicznych, na który do 2025 roku ma zostać przeznaczona kwota 37 mld euro. W komponencie lotniczym poza całkowitym przezbrojeniem na nowe samoloty uderzeniowe i najnowszą wersję rakiet ASMP będzie to oznaczać także wymianę powietrznych zbiornikowców wspierających działanie samolotów-nosicieli broni jądrowej z KC-135/C-135FR na A330 MRTT. 

W dalszej perspektywie czasowej Francja będzie prowadzić, wspólnie z Niemcami prace nad samolotem myśliwskim nowej generacji, który od ok. 2040 roku ma zastąpić Eurofightery i Rafale. Ten drugi typ także w roli maszyny do wykonywania uderzeń z użyciem francuskich rakiet manewrujących z głowicami jądrowymi.  Rozwojem i produkcją maszyny wspólnie zajmą się koncerny Airbus i Dassault Aviation. Oprócz tego mają być także realizowane prace nad rakietą manewrującą nowej generacji ASN4G, być może zdolną do poruszania się z prędkością hipersoniczną. 

image
Ilustracja: Defence24.pl

Francuskie siły zbrojne dysponują obecnie ok. 75 rakietami ASMP/-A. Armée de l'Air. utrzymują w służbie dwie eskadry samolotów przeznaczonych do misji z użyciem broni nuklearnej, uzbrojone w 20 Mirage 2000N oraz 20 Rafale B. Pociski posiada także Marine Nationale (pol. francuska marynarka wojenna), a ich nosicielami są samoloty Rafale M mogące operować z baz lądowych i lotniskowca Charles de Gaulle. Ok. 20-25 pocisków pozostaje natomiast w rezerwie. Pociski ASMP-A mają zostać poddane modernizacji, tak by mogły być zdolne do penetrowania silnie bronionej przestrzeni powietrznej przez kolejnych kilkanaście lat do czasu pojawienia się w służbie broni następnej generacji. 

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. geko

    tylko atom daje bezpieczenstwo.

  2. Jaś

    Brać 3 eskadry! Oczywiście z ładunkiem.

    1. Łukasz

      Ja zawsze się zastanawiałem czy takie komentarze są pisane na serio, ale z drugiej strony... Jestem ciekawy reakcji służb Izraela bądź Indii, gdyby nasze służby wystosowały zapytanie o zakup kilkunastu głowic. Jeśli Izrael / Indie wyraziłby chęć sprzedaży (za odpowiednią cenę) tych 5-10-15 głowic to moglibyśmy metodą małych kroczków wycofać się z układu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej, np.: w formie udawanego sprzeciwu wobec polityki Rosji. Powody by się znalazły, choćby działanie Rosjan na Ukrainie. Oczywiście reakcja państw UE, Rosji, Chin byłaby jednoznaczna, ale gdyby to zrobić po cichu, cały proces mocno rozwlec w czasie, zastosować praktykę faktów dokonanych i gdyby USA na to zezwoliły to może to nie jest aż tak niedorzeczny pomysł.

    2. starszy oborowy

      lepiej sam ładunek.

    3. Davien

      Izrael nawet się do broni A nie przyznaje, a ty chcesz by włąsnie to zrobili, złamali podobnie jak Polska wszystkie traktaty o jej nierozprzestrzenianiu i podpadli na maksa USA??? Podobnie Indie, tylko tu dochodzi jeszcze Rosja i Chiny. Skończylibysmy jak KRLD tylko z Rosja która by to skwapliwie wykorzystała

  3. Pilot

    Jak mają Rafale, to po co stare Mirage.

Reklama