Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

F-35B doczeka się chrztu bojowego? Marines zdradzają plany na 2018 rok

Fot. US Marines
Fot. US Marines

Należące do Marines maszyny F-35B czeka w tym roku debiut w prowadzeniu działań z jednostką ekspedycyjną. Myśliwce 5. generacji znajdą się na okręcie wspierającym działania 13. Jednostki Ekspedycyjnej Marines. 

Amerykańscy żołnierze służący w 13th MEU przechodzą obecnie sześciomiesięczne szkolenie. Zakończenie cyklu szkoleń oznaczać będzie dla nich rozmieszczenie na trzech jednostkach desantowych. Maszyny F-35B działać będą z okrętu USS Essex (LHD-2) typu Wasp. 

Samoloty F-35B mające towarzyszyć żołnierzom Korpusu Piechoty Morskiej będą pochodzić eskadry Marine Fighter Attack Squadron VMFA 211, stacjonującej w bazie Yuma w Arizonie. Ich rozmieszczenie na jednostkach desantowych to - jak podkreślają Amerykanie - "ważny krok" w realizacji długoterminowego planu zastąpienia myśliwcami 5. generacji maszyn F/A-18 Hornet, EA-6B Prowler i AV-8B Harrier. Wymiana ma zakończyć się do 2032 roku. Niezdolna do prowadzenia walk, ze względu na ogromne zużycie, ma być obecnie już nawet połowa Hornetów. Korpus podkreśla więc, że rozmieszczenie F-35B jest kluczowe do odzyskania gotowości floty do prowadzenia działań.

Pierwsze ze służby wycofane mają zostać EA-6B Prowler (w latach 2016-2019, w tempie jednej eskadry rocznie). Po nich przyjdzie czas na pionowzloty AV-8B Harrier (w służbie do 2026 roku) i wielozadaniowe F/A-18 Hornet (wycofywanie z jednostek ma zacząć się dopiero w 2019 roku i potrwać dwanaście lat).

Jeszcze pod koniec 2017 roku pojawiły się informacje wskazujące, że należące do Marines F-35B mogą przejść w bieżącym roku swój "chrzest bojowy". Zgodnie z pierwszymi doniesieniami F-35B miały zostać rozmieszczone w 2018 roku z dwoma jednostkami MEU, w rejonie odpowiedzialności Central i Pacific Command, wiosną i latem br. Wspomnianymi jednostkami Marines miały być 13th MEU oraz 31th MEU, na - odpowiednio - okrętach USS Essex oraz USS Wasp. Potwierdziła się więc pierwsza z informacji przekazanych przez rzeczniczkę Marine Corps pod koniec ubiegłego roku.

Żołnierze Marine Expeditionary Units prowadzą działania poza granicami USA, m.in. podczas kryzysów humanitarnych, wypadków na morzu czy w ramach planowanych operacji bojowych. 

W planach Korpusu Piechoty Morskiej USA jest zakup 353 myśliwców F-35 w wersji B oraz 67 w wersji C. Jest to liczba mniejsza, niż łączna liczba wykorzystywanych obecnie maszyn EA-6B, AV-8B i F/A-18. Jednak dzięki swoim szerokim możliwościom operacyjnym, F-35 mają zapewnić ten sam zakres wykonywanych zadań.

Pierwsze "operacyjne" rozmieszczenie F-35B, należącego do eskadry VMFA-121, odbyło się w 2017 roku. Maszyny wraz z załogami i obsługą techniczną rozpoczęły 9 stycznia 2017 r. przebazowanie do Iwakuni w Japonii, gdzie mieści się jedna z baz lotnictwa US Marines.

Czytaj też: Lotniskowce, skocznie i zmiany konstytucji? Azjatyckie przygotowania na F-35

Reklama

Komentarze

    Reklama