Siły zbrojne

Dworczyk: przedłużający się spór o SKiD zaczyna być problemem [SKANER Defence24]

Wydłużający się spór o system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi zaczyna być pewnym problemem. Wierzę, że zostanie wypracowany taki model, który będzie do zaakceptowania zarówno dla Kancelarii Prezydenta, jak i Ministerstwa Obrony Narodowej – powiedział w programie SKANER Defence24 wiceszef tego resortu Michał Dworczyk.

W programie SKANER Defence24 Dworczyk zapewniał, że współpraca między Ministerstwem Obrony Narodowej a otoczeniem prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych odbywa się normalnie.

To, że są punkty, w których są jakieś rozbieżności, jak pomysł na system kierowania i dowodzenia polskimi siłami zbrojnymi, nie jest niczym nadzwyczajnym. Oczywiście wydłużający się czas tego sporu zaczyna być pewnym problemem. To też trzeba sobie jasno powiedzieć. Bardzo długo jako Ministerstwo Obrony Narodowej czekaliśmy na odpowiedź ze strony Biura Bezpieczeństwa Narodowego sformułowaną na piśmie, dotyczącą konkretnych postulatów odnośnie Strategicznego Przeglądu Obronnego i wniosków z niego wypływających. Teraz ta korespondencja przyspieszyła i wierzę, że zostanie wypracowany taki model, który będzie do zaakceptowania zarówno przez Kancelarię Prezydenta, jak i MON.

wiceszef MON Michał Dworczyk

Wiceminister odniósł się także do złożonego przez posłów PiS projektu, zgodnie z którym samorządy będą mogły otrzymywać dotacje celowe z MON na wykonywanie zadań "związanych z budową i remontami strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego, w szczególności wśród dzieci i młodzieży oraz organizacji proobronnych".

Czytaj więcej: Dworczyk: możliwość szkolenia wojska warunkiem dotacji na strzelnice

Z radością powitaliśmy nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która przewiduje możliwości dofinansowania przez MON rewitalizacji i budowy strzelnic wojskowych. Oczywiście to nie jest żadne zobligowanie ani MON-u, ani samorządów, żeby wykorzystywać ten mechanizm. To jest stworzenie możliwości.

wiceszef MON Michał Dworczyk

 

Komentarze (2)

 1. Edward

  Jakie kompetencje posiada Kancelaria Prezydenta, żeby generować jakikolwiek spór z Ministerstwem Obrony Narodowej o system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi? Przecież Zwierzchnik sił zbrojnych to ktoś kto m.in. może mieć wpływ na podejmowanie decyzji o wszczęciu działań militarnych WP (obrona ojczyzny, misje zagraniczne) oraz ich czynnym uczestnictwie w czasie świąt narodowych itp. sytuacjach, może również ingerować (tylko w szczególnych przypadkach) w dokonywane awanse generalskie.

  1. jacek

   ma większe kompetencje niż ministerstwo obrony posiada sztab osób kompetentnych które posiadają wiedzę , w budowaniu nie w rozwiązywaniu i zwalnianiu i dezorganizacji armii, póki co nie słyszałem by przybył jakiś konkretny sprzęt przez te dwa lata , jedynie słyszy się o chęci kupna o chęci nabycia o zaliczkowaniu , a armia podniosła się z ruiny nie posiadając nic nowego ,,, bardzo ciekawe. Natomiast zwierzchnikiem jest prezydent i dzięki Bogu bo słyszy się że chce się dozbroić żołnierzy w szable , i prezydent on powinien zmienić przede wszystkim ministra obrony a potem powołać sztab znawców tematu budowy nie destrukcji, w naszym żargonie wojskowym bo kiedyś także byłem w wojsku mówiło się że takiego syfu jeszcze nie widziałem

 2. CB

  Panie wiceministrze, ostatnio Pani premier mówiła, że nie dostrzega żadnego konfliktu, więc proszę nie siać defetyzmu mówiąc o jakimś sporze. Sporu nie ma!