Reklama

Siły zbrojne

Dworczyk: chcemy, żeby do 2020 roku w każdym powiecie funkcjonowała strzelnica [Defence24.pl TV]

Zdj. ilustracyjne Fot. Scott Air Force Base
Zdj. ilustracyjne Fot. Scott Air Force Base

„Do końca grudnia chcemy dopracować wszystkie warunki, jakie będzie musiał spełniać samorząd ubiegający się o dofinansowanie” – mówił o programie „Sokół - strzelnica w powiecie” wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk. 

W wywiadzie dla Defence24.pl Michał Dworczyk skomentował program „Sokół – strzelnica w powiecie”, zgodnie z którym MON planuje w ciągu najbliższych trzech lat zbudować w każdym powiecie jedną strzelnicę z osią co najmniej 100 m. Na tych obiektach mieliby szkolić zarówno żołnierze Wojska Polskiego jak i organizacje proobronne, związki sportowe, strzeleckie czy indywidualni pasjonaci strzelectwa.

W przyszłorocznym budżecie będzie zaplanowane kilkadziesiąt mln zł na wspieranie tego programu. Natomiast decyzje co do dokładnej kwoty podejmie Minister Obrony Narodowej ogłaszając jednocześnie szczegółowe warunki tego programu. Nastąpi to do końca grudnia tego roku.

Michał Dworczyk, sekretarz stanu w MON.

Czytaj także: Pierwsza partia MSBS Grot symbolicznie przekazana do WOT

Wiceminister obrony narodowej zaznaczył, iż pierwszy etap budowy strzelnic zostaną objęte województwach w których powstały bądź powstaną brygady Wojsk Obrony Terytorialnej oraz te gminy, w których są jednostki Wojska Polskiego, ale nie ma działających strzelnic.

Reklama

Komentarze (6)

 1. say69mat

  def24.pl: Dworczyk: chcemy, żeby do 2020 roku w każdym powiecie funkcjonowała strzelnica say69mat: A silos w każdym geesie??? Rozumiem zamysł, multiplikowanie celów w wymiarze strategicznym. Mam jednak wrażenie graniczące z pewnością, że w warunkach realnego konfliktu, rzeczone strzelnice przetrwają. My ...???

 2. Extern

  To może wzorem wielkiego króla Anglii Edwarda I trzeba nakazać aby każdy obywatel którego na to stać musiał posiadać karabin automatyczny i bojowe wyposażenie osobiste a bardziej zamożni do wyboru karabin snajperski, karabin wsparcia lub granatnik. Zbyt radykalne? Może, ale dzięki takiemu prawu Anglia była nie do pokonania dla nikogo przez dwa stulecia (do ery prochu), stała się lokalnym mocarstwem, podbiła Walię i Szkocję zaczynając w ten sposób proces podboju 1/3 świata. No ale do tego to trzeba przestać być socjalistą chcącym kontrolować wszystko, stać was na taką odrobinę zaufania do własnego narodu Polscy decydenci?

 3. Bartek

  Tak dadzą jakieś ochłapy na strzelnice otwartą. I to w części kosztów a później będą wymagać by dla wotowców była zarezerwowana w soboty i niedziele na wyłaczność. W Polsce jest 380 powiatów (z miastami na prawach powiatu). Strzelnica może co w 3 działająca i dostępna publicznie to co 10 może jest. Tak na szybko licząc 2 lata na wybudowanie/generalny remont strzelnic w 90% powiatów i kilkadziesiąt mln zł zaokrąglając wychodzi po jakieś 150 tyś na strzelnice. Przy budowie od 0 starczy może na usypanie wałów i kulochwyt nie będzie możliwości uzbrojenia takiej strzelnicy w wyrafinowany lub nie sprzęt treningowy, niezbędne pomoce "naukowe", magazyn broni, Nie wspominając o jakimś kawałku krytej strzelnicy. A jak dowalą wymagania rodem z garnizonowych strzelnic to zapomnijcie że ta kwota starczy na cokolwiek. Niech porządnie przemyślą co chcą zrobić i za ile. Obym się mylił. Czekam na rozporządzenia i przepisy wykonawcze. Wtedy wiadomo będzie co położą na stole i czy samorządy zechcą z tego skorzystać.

  1. Łukasz

   Bartek, ale te kilkadziesiąt milionów ma starczyc nie na wszystkie strzelnice, przecież piszę że maja w PIERWSZYM ETAPIE budować tam gdzie sa jednostki WP, WOT. Trochę więcej pozytywnego myślenia. Być może bd to działać należycie. Dajmy im szanse

 4. Sailor

  Pomysł taki z matrixa. Pan Dworczyk jakby się troszkę zainteresował to by wiedział, że strzelnice w Polsce są, a te które są świeca pustkami. Nigdy nie stałem w kolejce na strzelnice. Każdy obywatel może sobie pójść, wypożyczyć broń jaka mu się podoba i postrzelać. Tylko tu zaczynają się schody. Samo opłacenie toru to grosze, wypożyczenie broni często jest za darmo ale płaci się za amunicje, a ta jest niestety droga. Do tego dochodzi jeszcze opłacenie instruktora. Chyba, że panowie z ministerstwa planują nowy program 500+ nabojów dla każdego obywatela. Gdyby w narodzie było jakiekolwiek zainteresowanie strzelectwem to miało by to sens, a dla tych kilku pasjonatów to te strzelnice, które są w zupełności wystarczą.

 5. Marek MM

  Super pomysł. Popieram w całej rozciągłości.

 6. Mmm

  Strzelnice fajnie, ale do tego dochodzi jeszcze prawo posiadania broni i jej użycia. Same obiekty strzelnicze tego nie rozwiążą. Tak na marginesie, żyjemy w "demokratycznym/liberalbym" państwie, w którym to rząd, ten czy inny, dozuje nam możliwość obrony we władnym zakresie, a nie jest w stanie zapewnić jej w skali państwa na odpowiednim poziomie. Nasi pra dziadkowie nie uwierzyli by w taki porządek.

Reklama