Dwa tuziny chińskich samolotów w tajwańskiej strefie ADIZ

23 września 2021, 15:23
J-11
Fot. U.S. Navy
Reklama

W czwartek 24 chińskie samoloty wojskowe naruszyły od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ). 19 samolotów wleciało w strefę rano, a pięć po południu – poinformował tajwański resort obrony. To już drugie tak znaczne naruszenie w bieżącym miesiącu.

Wśród 19 samolotów ChRL, które naruszyły ADIZ rano, znalazło się 14 myśliwców sił powietrznych chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W), w tym 12 myśliwców Shenyang J-16 oraz dwa myśliwce Shenyang J-11. W strefę wleciały również dwa bombowce Xian H-6 oraz trzy samoloty Shaanxi Y-8. Wszystkie 19 samolotów naruszyło strefę od południowego zachodu. Samoloty Xian H-6 oraz Shaanxi Y-8 wykonały dłuższy niż zwykle manewr, połowicznie okrążając Tajwan.

Po południu w strefie znalazły się dwa myśliwce Shenyang J-11 oraz dwa myśliwce Shenyang J-16, a także jeden samolot Shaanxi KJ-500. Maszyny wtargnęły do strefy również od południowego zachodu, w bliskiej odległości od archipelagu Dongsha (Pratas), kontrolowanego przez Tajwan.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na oba naruszenia strona tajwańska wysłała własne bojowe samoloty powietrzne (CAP), by monitorowały sytuację. Włączone zostały również systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano też ostrzeżenia radiowe.

Chociaż w ostatnich miesiącach naruszenia tajwańskiej strefy ADIZ przez Chińską Republikę Ludową stały się w normą, w minionych tygodniach armia chińska zmniejszyła natężenie wlotów, wysyłając przede wszystkim pojedyncze samoloty Shaanxi Y-8 czy Shaanxi KJ-500. Ostatni rekord naruszeń strefy miał miejsce w połowie czerwca, gdy wtargnęło do niej aż 28 samolotów, w tym dwadzieścia myśliwców.

Reklama
Reklama

We wrześniu pojedyncze samoloty ChAL-W naruszały strefę 23 razy, czyniąc to niemal codziennie. Ostatni taki incydent miał miejsce w sobotę, gdy dwa samoloty wojskowe Shaanxi Y-8 wleciały do strefy również od południowego zachodu. Na początku września strefę naruszyła również znacznie większa liczba 19 samolotów, w tym 14 myśliwców.

Jak wskazują niektórzy eksperci, czwartkowa aktywność Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W) w strefie ADIZ Tajwanu może być związana z wystosowaną przez Tajwan w środę aplikacją o przyjęcie do Kompleksowego i Progresywnego Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP) - wielostronnej umowy handlowej, której członkiem jest 11 państw, w tym Australia, Kanada, Japonia, Nowa Zelandia czy Wietnam. Tajwan złożył oficjalny wniosek o chęci dołączenia do CPTTP zaledwie tydzień po Chinach, które również zainteresowane są partnerstwem. Aby zostać przyjętym do inicjatywy, konieczna jest jednogłośna zgoda wszystkich 11 państw członkowskich.

W czwartek chińskie Biuro ds. Tajwanu Rady Państwa ChRL skrytykowało złożenie wniosku przez Tajwan, nazywając je działaniami „niepodległościowymi” oraz „poszerzaniem przez władze tzw. przestrzeni międzynarodowej” na gruncie gospodarczym i handlowym.

Jak poinformowała Centralna Agencja Informacyjna (CNA), Tajwan od pewnego czasu prowadził nieoficjalne rozmowy z sojusznikami o dołączeniu do CPTPP. W czwartek szef resortu spraw zagranicznych Japonii Toshimitsu Motegi stwierdził, że Japonia z zadowoleniem przyjęła wniosek Tajwanu o chęci dołączenia do partnerstwa.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Reklama
Herr Wolf
piątek, 24 września 2021, 06:28

Szkoda że w Polsce NIE ma mamy tyłu takich myśliwców...

Davien
piątek, 24 września 2021, 17:00

W Polsce Wolfik nie ma Waszych rosyjskich mysliwców bo wykopalismy Rosjan w latach 90-tych.

Ech
piątek, 24 września 2021, 03:24

A moze to z okazji mianowania nowego glownodowodzacego Chinskim lotnictwem wojskowym?

Niuniu
czwartek, 23 września 2021, 23:13

Takiej "strefy" nie można naruszyć. Po co ta propaganda?

yaro
czwartek, 23 września 2021, 22:22

W opublikowanym oświadczeniu czytamy: „Ministerstwo obrony informuje, że poprosiło o przyznanie na rok budżetowy 2022 upoważnienia na wykorzystanie kredytu o wysokości do 664 milionów dolarów na zakup myśliwców wielozadaniowych dla dozoru przestrzeni powietrznej. Równocześnie ministerstwo pragnie wyjaśnić, że nie zamówiono jeszcze żadnego konkretnego typu samolotu naddźwiękowego i że dopiero znajduje się na etapie oceny technicznej, gospodarczej i finansowej pięciu ofert”. ---------------- czyli JF-17 wcale nie jest zamówiony .... ot kolejny fake news ...

Ech
czwartek, 23 września 2021, 20:24

"wysłano też ostrzeżenia radiowe." - prznajmiej moga pogadac w jednym jezyku

y
piątek, 24 września 2021, 11:41

Niekoniecznie. Jest wiele odmian języka chińskiego.

jarekch
piątek, 24 września 2021, 07:28

Nie. Chiński chiński i chiński tajwański są różne. Nawet znaki / litery tajwańskie są bardziej złożone.

językoznawca
środa, 29 września 2021, 13:18

W obu państwach ( chociaż nie wiem czy Tajwan to państwo) urzędowy jest mandaryński. Z tym, że w ChRL do jego zapisu używa się pisma uproszczonego, wprowadzonego w celu ułatwienia procesu alfabetyzacji w latach 50 XX wieku, na Tajwanie używa się tradycyjnego pisma.

Asdf
piątek, 24 września 2021, 14:48

Nie ma czegoś takiego jak chiński chiński. W kontynentalnych Chinach mówi się po mandaryńsku i kantońsku oraz dodatkowo jest kilkadziesiąt języków mniejszości. Z tym, że mniejszości w Chinach mają kilkadziesiąt milionów przedstawicieli. Sam kantoński i mandaryński ma wiele odmian, których użytkownicy często się nawzajem nie rozumieją. Na Tajwanie mówi się takimi samymi odmianami kantońskiego jak w kontynentalnych Chinach oraz rdzenna mniejszość używa austronezyjskich języków autochtonicznych. Wszystko to propagandowo nazywa się językiem chińskim chociaż te "dialekty" są pełnoprawnymi językami.

easyrider
czwartek, 23 września 2021, 19:32

Bojowe samoloty powietrzne? Kto to tłumaczył? Tajwan nie jest naszą sprawą. Gdyby nie chciwość naszych koncernów, to nie pozwolilibyśmy na wyprowadzenie naszej produkcji do Chin. Tu popadały zakłady pracy, ludzie potracili robotę ale korporacje przytuliły grubą kasę. Sami doprowadziliśmy do wzmocnienia Chin a teraz ronimy łzy. Nasza głupota przejdzie do historii.

prawnik
piątek, 24 września 2021, 09:17

W porównaniu z tym co zrobiły np. Francja, Niemcy, Izrael a nawet USA i inne państwa to my jesteśmy mały bolek

fsfdsfdsfwetertertr
piątek, 24 września 2021, 09:06

Niezupełnie masz rację, bezrobocie było cały czas stosunkowo niskie (więc to bzdura, że popadały zakłady pracy), a przez wiele lat mogliśmy się cieszyć niskimi cenami i niską inflacją.

Tomasz34
czwartek, 23 września 2021, 23:30

Kraje na zachód od Polski bardziej wzmocniły Chiny, Polska mniej. Tajwan nie jest sprawą Polski? Zgoda, ale tu jest tylko informacja o wtargnięciu samolotów i nic więcej, więc w czym problem?

easyrider
piątek, 24 września 2021, 17:04

Ten komentarz nie tyczył polskiego zachowania, tylko zachowania nas, jako krajów zachodniej cywilizacji. To oczywiste, że Polska akurat nie najwięcej miała do powiedzenia w sprawie chciwości koncernów.

Przytomny
czwartek, 23 września 2021, 22:25

Ale tańszego o połowę chińskiego t-shirta to chętnie kupowałeś?

easyrider
piątek, 24 września 2021, 17:02

No i co z tego? Jakbyś mógł płacić połowę podatku, to nie korzystałbyś?

bender
sobota, 25 września 2021, 22:56

To gniewasz się na korporacje, czy jednak nie? Samo przenoszenie produkcji, choć pomogło stanąć Chinom na nogi, nie byłoby wielkim problemem, gdyby nie cicha zgoda tychże korporacji na szpiegostwo przemysłowe i olewanie praw autorskich. Każdy produkt z europejskich fabryk w Chinach w szybkim czasie dorobił się podróbki. Wiek wcześniej podobną drogę, od wytwórni podróbek do mocarstwa, odbyła Japonia. Zresztą podobieństw między tamtą Japonią a dzisiejszymi Chinami jest sporo. Wówczas, mimo początkowych sukcesów, konflikt militarny Japonia przegrała. Wydaje się, że chińscy stratedzy o tym pamiętają. Na razie starają się osłabić osąd i morale przeciwnika. Co chyba nieźle im wychodzi, vide: "Tajwan nie jest naszą sprawą". Czechosłowacja też nie była niczyją sprawą, jednak zajęcie Tajwanu przez ChRL zwiększy ich potencjał, tak jak potencjał III Rzeszy zwiększył się po przejęciu Czechosłowacji. Oczywiście pod warunkiem, że przejmą gospodarkę, a nie ruiny. Machina propagandowa ChRL pracuje pełną parą nad takim urobieniem społeczeństwa Tajwanu, żeby nie stawiało oporu. Ergo, powinniśmy okazywać Tajwanowi wsparcie, zwłaszcza że teraz może to mieć kolosalne znaczenie. Nie jestem zwolennikiem obecnej władzy, ale sprzedanie szczepionek na Tajwan było doskonałym posunięciem. Uważam, że rozwinięcie współpracy naukowej i przemysłowej wyszłoby im i nam na zdrowie.

Monkey
czwartek, 23 września 2021, 17:40

Testują tajwańską reakcję. A co do wstąpienia obu krajów do CPTPP to pieniądze nie śmierdzą. Nawet pomimo grymaszenia Chin. Pstrykiem w nos jednak byłoby dla nich odrzucenie ich wniosku o członkostwo przy jednoczesnym przyjęciu Tajwanu.

Trzcinq
czwartek, 23 września 2021, 20:49

Tajwanu nie uznaje zdecydowana większość państw na świecie a po drugie taki pstryczek odbił by rykoszetem i zabolał bardziej

Davien
piątek, 24 września 2021, 11:04

I co Chiny by zrobiły?? Zaczęły z góry przegrana wojne ?? Ty na serio jestes smieszny:))

Nie inż.
piątek, 24 września 2021, 10:53

Dawno temu Kosowa też nikt nie uznawał. A teraz chcą ich przyjmować do UE.

Monkey
piątek, 24 września 2021, 10:33

@Trzcinq: Oo, to na pewno. Chiny na taki policzek musiałyby odpowiedzieć.

Davien
sobota, 25 września 2021, 20:02

Niby w jaki sposób?? Zrywając stosunki handlowe z polową świata i skazujac własna gospodarke na śmierć czy zaczynając wojnę której wygrać szans nie maja?

:)
czwartek, 23 września 2021, 17:58

Specjaliści od pstrykania .Ostatnio Czesi nam pstryknęli.

dfsdadfsafsadfdsaf
piątek, 24 września 2021, 09:08

Czesi nic nie pstryknęli, tylko chcą załatwić swoją sprawę w cywilizowany sposób, czyli przez sąd. Inna sprawa, że mogliby się dogadać po partnersku, a nie eskalować żądania.

Żołnierz
czwartek, 23 września 2021, 21:00

Niech Czesi uważają żeby ich ktoś nie pstryknął...

Logik
piątek, 24 września 2021, 10:21

Dobre

MoD
piątek, 24 września 2021, 02:29

Wtedy będą mieć zapewniony dostęp do bałtyku

czwartek, 23 września 2021, 19:59

A wam to porzadnie pstrykneli za to wysadzenie magazynów rosjaninie.

Tomasz34
czwartek, 23 września 2021, 19:52

I co Czesi mogą zrobić? Przecież na szczeblu lokalnym tej sprawy nie ma. Samorząd chce się dogadać, a właściwie to już to zrobił. Problem jest na samej górze, w Czechach idą wybory, i chyba politycy z tego kraju chcą się pokazać jako nieustępliwi. To nie jest coś, na czym ucierpią stosunki obu krajów na dłuższą metę.

Jakub
piątek, 24 września 2021, 12:18

A od kiedy to politycy przejmują się czymś na dłuższą metę ? Są wybory trzeba je za wszelką cenę wygrać, a obrzucanie Polski g...em jest w Czechach dobrą metodą na dodanie sobie głosów. Takie sytuacje trzeba pamiętąć i przy okazji rewanżować się pięknym za nadobne.

Monkey
czwartek, 23 września 2021, 19:25

@:) Ostatnio pstryka nas kto chce: USA, KE, TSUE, PE, Białoruś i teraz jeszcze Czesi…

Steve
piątek, 24 września 2021, 10:36

Największego "pstryka" dostali ostatnio Francuzi. Nawet trzy pstryki: od USA, AU i UK....

Logik
piątek, 24 września 2021, 10:22

Poza usa i Białorusią to wszystko Niemcy.

Tomasz34
czwartek, 23 września 2021, 22:21

Wszyscy na świecie wzajemnie się "pstrykają". Trzeba zamieszkać w innych krajach, żeby zobaczyć dokładnie to samo. Natura ludzka jest niezmienna.

Darek
czwartek, 23 września 2021, 21:03

Bo świat zachodni skręca ostro w lewo to raz a dwa, że na tym skręcie chcą no. w sprawach energetyki skorzystać niemcy czy czesi. Z drugiej strony gdyby Polaska nie była licząca sie w tym wypadku w lokalnej energetyce to by palcem nikt nie kiwnął.

Jakub
piątek, 24 września 2021, 12:20

Ciekaw jestem opinii speca od polityki międzynarodowej w sprawie kar finansowych i nie przekazywania Polsce środków (na np. Program Odbudowy), co by zrobiła UE gdybyśmy my też przestali przelewy do UE robić

Davien
sobota, 25 września 2021, 20:04

Najprawdopodobniej Polska by znalazła sie poza UE na czym straciliby wyłacznie Polacy, zobacz jakie problemy ma UK a oni sa znacznie w lepszej sytuacji niz byłaby Polska. Coc oczywiście wszelcy prawacy i nacjonalisci pieliby z zachwytu dopóki by im tyłki nie przymarzły.

Monkey
piątek, 24 września 2021, 10:32

@Darek: A Polska skręca całkiem ostro w prawo. Sam nie wiem co jest lepsze…

Polak
czwartek, 23 września 2021, 20:59

Białoruś? Ona sama się pstryknęła, ha ha ha...

Tweets Defence24