Reklama

Siły zbrojne

Dragon-17: Pokaz działania wojska na poligonie drawskim [GALERIA]

 • Fot. 玄史生 (domena publiczna)
  Fot. 玄史生 (domena publiczna)

Samoloty F-16 i Su-22, śmigłowce Mi-24 i Mi-8/17, czołgi Leopard 2 w wersjach A4 i A5 oraz PT-91 i T-72, kołowe transportery opancerzone Rosomak – to wszystko można było zobaczyć w działaniu w czwartek, podczas prezentacji wyszkolenia żołnierzy, która odbyła się na pasie taktycznym Mielno na poligonie koło Drawska Pomorskiego w ramach ćwiczenia Dragon-17.

Dragon-17 DVDay
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Dragon-17 to największe tegoroczne ćwiczenie Wojska Polskiego. Bierze w nim udział ok. 17 tys. żołnierzy oraz 3500 jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Zasadnicza część ćwiczenia jest zaplanowana od poniedziałku do przyszłego piątku (25-29 września). Jednak ceremonia rozpoczęcia ćwiczenia odbyła się w czwartek, a w piątek na poligonie drawskim odbył się tzw. dzień dostojnych gości, czyli pokaz wojska w działaniu.

Dragon-17 DVDay
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

W scenariuszu epizodu założono, że w konfrontację z przeciwnikiem wejdzie batalionowe zgrupowanie taktyczne, złożonego z pododdziału zmotoryzowanego z 17 Brygady Zmechanizowanej na kołowych transporterach opancerzonych Rosomak i wsparte czołgami T-72, PT-91, Leopard 2 A4 i A5, czyli wszystkimi typami czołgów, będących na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Dragon-17 DVDay
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Wsparcie bojowe zapewniało niewidoczne dla zgromadzonych gości zgrupowanie artyleryjskie wyposażone w haubice samobieżne Goździk i Krab oraz wyrzutnie rakietowe Langusta. Swoje możliwości zaprezentował natomiast szwadron kawalerii powietrznej oraz pododdział przeciwlotniczy wyposażony w armaty ZU-23-2 i samobieżne zestawy ZSU-23-4MP Biała.

Dragon-17 DVDay
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Wsparcie pododdziałów lądowych zapewniały samoloty F-16 i Su-22 oraz śmigłowce Mi-8/17 i Mi-24.

Dragon-17 DVDay
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Epizod odzyskania utraconego personelu przedstawiły Wojska Specjalne, ale był on widoczny jedynie na telebimach.

Działanie przeciwnika było podgrywane przez samoloty Su-22 i pozorowane przez tarcze na poligonie. Część celów stanowiły pojazdy wycofane z eksploatacji.

Dragon_17
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Reklama

Komentarze (20)

 1. defender

  Mam pytanie do obeznanych. W tych odmalowanych SU 22, pilot przy celowaniu przymyka jedno oko czy nie musi?

  1. ZZ

   Od circa 1940 roku nikt w polskim lotnictwie nie musi "przymykać jednego oka".

  2. RUMCAJS

   Z TYM CELOWANIEM TO ROŻNIE BYWA. A PRZYMYKA JEDNO I DRUGIE

 2. BUBA

  Dragon-17 vs Zapad-17 Zderzenie sprzętu początku XXI wieku (Zapad-17) z armią z lat 90 XX wieku (Dragon-17). nic tego lepiej nie uwidacznia niż ta żenada. Bieda, nędza i zaniedbanie sprzętowe. Idealne zestawienie sprzętu uczestniczącego w obu ćwiczeniach.

  1. Piotr34

   Widzialem zdjecia z Zapadu i jakos tysiecy tych supernowocznesych maszyn nie widze.

 3. jasiu

  Latające i jeżdżące muzeum plus brak obrony przeciwlotniczej to jest polski dramat.

 4. ja i ja

  Te Rosomaki ubrane w trawę i gałęzie sosnowe wyglądają bardzo bojowo. Tylko co z tymi zestawami maskującymi, które redukują efektywności termowizji? Nie kupujemy ich, czy są trzymane w magazynie, żeby się nie zniszczyły?

  1. Podbipięta

   Berberysy z Mirandy są zamawiane.

 5. Willgraf

  taktyka ćwiczeń w Drawsku to jakiś mega anachronizm..pojazdy na pozycjach w dołkach na środku pola...bo nawet umocnioną głęboka pozycją tego nie można nazwać, a i tak co tu mówić o sensowności taktycznej takiej obrony..na gołym terenie...., do ataku Polskie Wojsko powinno wykorzystywać tereny leśne z których to powinny przygotowywać szybkie wypady i zasadzki, anie okopywać się i czekać w szczerym polu.... totalny nonsens ...samoloty śmigłowce latające w bliskości wroga nie niżej niż 60 -100 metrów..wymarzony cel dla wroga ,,,,ludzie żeby ruskie terminatory i stare szyłki nie miały łatwych łowów to lot max na 20-30 metrach z prędkością poddźwiękową i to z kilku kierunków.....a to co to za taktyka ..co to za ćwiczenia .??? ci którzy zakładają taki przebieg ćwiczeń a następnie potyczek -bitew powinni dawno zostać odsunięci od formowania założeń takich ćwiczeń .... Brak taktyki ...powoduje ogromne straty ,a te ćwiczenia dalej pokazują ,że mamy je ponosić zamiast wygrywać ! ktoś za to odpowiada !

  1. EWA

   Myślisz że nasza generalicja ma jakiekolwiek pojęcie o współczesnej taktyce? oni na kursach uczą się przede wszystkim historii....jak w danej epoce dowodzono oddziałami żołnierzy, historia życia ówczesnych znanych generałów, poglądy polityczne i taki team bzdety. W naszych szkołach nie uczą samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków z dawnych bitew w powiązaniu do możliwości nowoczesnej techniki. Jak mają tego uczyć skoro w naszej armii NIE MA NOWOCZESNEGO SPRZETU NA MIARĘ XXI wieku. Jak maja uczyć działania w "ruchu" wobec braku jakiegokolwiek rozpoznania? brak satelity, brak samolotów rozpoznawczych. Jak mają uczyć uderzeń na pozycje wroga jak brak porządnej artylerii rakietowej. Jak mają uczyć działania w czasie przewagi powietrznej wroga jak brak obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Nie nauczysz tez takich "oficerów" jak korzystać z uzbrojenia nowoczesnych oktetów i ich rakiet przeciwlotniczych do osłony wojsk w portach i na wybrzeżu skoro BRAK JEST U NAS TAKICH OKETÓW. Ludzie nie wymagajcie znajomości prowadzenia manewrowej wojny od żołnierzy którzy nie widzieli na oczy uzbrojenia i wyposażenia używanego w nowoczesnej armii. Maja uzbrojenie z lat 60tych to walczą taktyką z lat 60tych. PROSTE.

 6. Wolf

  Podsumowanie: Su22 ostatnie samoloty tego typu w Europie sa w Wojsku polskim. Mi24 w latach 95/96 Niemcy wycofali ten sprzet min do PL. Juz wtedy byl przestarzaly wg standardow Nato.

  1. CB

   Niemcy wycofywali sprzęt postsowiecki ze względu na unifikację, bo nie opłacało im się dostosowywać go do standardów NATO, a później utrzymywać kilku typów spełniających podobne zadania. Ale to oczywiście nie zmienia faktu, że już wtedy był przestarzały.

 7. bubu

  to miał być pokaz dynamiczny, ale ja usypiałem oglądając to bardziej dynamiczne jest jedzenie wojskowej grochówki

 8. Glinnik

  Na zdjeciu nr.3 polskie F16 sztuk 2.

  1. Przem

   Su22 od f16 nie odróżniasz...

 9. aa

  Miło poczytać. Romach, skala ćwiczeń wielokrotnie przewyższa ruski Zapad

 10. Polanski

  Rosjanie też nie pokazali nic szczególnego bo nie mają nic szczególnego. Jak się chce popatrzeć na ciekawe rozwiązania wystarczy pooglądać ćwiczenia Koreańczyków z Południa. Tam to można zobaczyć co potrafi nowoczesna armia.

 11. Marek

  Tyle się mówi o modernizacji i kontraktach a nigdzie nie widać nowego sprzętu i uzbrojenia.

  1. El Sueno

   Bo tak wspaniale działa Inspektorat Uzbrojenia i WOG-i. Dziwię się, że obecne kierownictwo MON nie zrobi z tym w końcu porządku.

 12. Kamil

  Fajnie oglądać grupę rekonstrukcyjną z czasów ZSSR, ale gdzie nasze aktualne wyposarzenie? Tylko Rosomaki pokazaliście.

 13. magazynier

  Piękny fotoreportaż o minionej potędze Polskiego Wojska. Z nowości Rosomaki, na tle których poczciwe T-72 wyglądają jak mniaturki i koń roboczy lotnictwa szturmowego Su- 22. To se ne vrati.

 14. Gawrobryk

  Jak dotąd to o dynamice mowy być nie może. Co to ma być? Czy to wszystko na co nas stać? Gdzie te tysiące żołnierzy? Jak popatrzeć na zdjęcia z manewrów Zapad to 1:0 dla Rosji - NIESTETY!!! Jak Rosjanie zobaczą taką dynamikę, to nabiorą ochoty do wojny!!!

 15. Na Sybir

  Tak sobie patrzę i f-16 jak i leo nie widzę a to przecież sztandarowe supernowoczesne uzbrojenie WP....!

  1. wera

   F16 właśnie płynie na remont do USA, wrócą za kilka miesięcy, kilka jest za granicą, reszta stoi w hangarach aby się nie zniszczyła (mamy tego 48 sztuk zatem trzeba chuchać i dmuchać - przypadkowa strata nawet 1 sztuki rozłożyłaby budżet MON na lata). LEO stoją rozgrzebane w Bumarze czekając na naszą super wypasioną bieda maderkę do niebotycznie rozbuchanego galaktycznego modelu PL. Nasze ćwiczenia jako odpowiedź na Rosyjskie z użyciem również ich sprzętu wyglądają śmiesznie i żałośnie. Szkoda że nasi jeszcze nie biegają z pepeszami. Ile można oglądać Rosomaków obłożonych gałęziami co na nasze maskowanie już brakuje kasy?????

 16. Ajax

  Rekonstrukcja

 17. Wafel

  Jak świat światem, pokazówki wojska dla generałów i polityków musiały być. Dobrze, że robią to na początku, a potem już mogą normalnie ćwiczyć.

 18. Cannon Rock

  Po co wojsko używa śmigłowców do ćwiczeń? przecież są 10cio rzędną sprawą. A to że kilku żołnieży przez tydzień nie dostanie zgrzewki wody to zadzwonią sobie do najbliższej pizzeri i będzie ok.

 19. Obywatel

  Wygraliśmy ???

 20. nod

  Piękna rekonstrukcja ćwiczeń Zapad 81 przez Grupę Rekonstrukcyjną Wojsko Polskie.

Reklama