Reklama

Siły zbrojne

Dowódca korpusu "szpicy" w Polsce

Fot. ppor. Sandra Lorenz
Fot. ppor. Sandra Lorenz

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odwiedziła delegacja z Dowództwa Sojuszniczego Korpusu Szybkiego Reagowania, której przewodniczył gen. bryg. Paul Phillip Tennant. W przyszłym roku ta jednostka będzie odpowiadać za dowodzenie siłami natychmiastowego reagowania NATO VJTF (tzw. szpica) w Polsce.

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr Mirosław Różański w dniu 21 listopada 2016 r. przyjął delegację przedstawicieli dowództwa Allied Rapid Reaction Corps (ARRC HQ), której przewodniczył gen. bryg. Paul Phillip Tennant. Spotkanie było okazją do omówienia możliwości udziału we wspólnych przedsięwzięciach.

Allied Rapid Reaction Corps jest Sojuszniczym Korpusem Szybkiego Reagowania sformowanym w 1992 roku na podstawie Pierwszego Korpusu Brytyjskiego stacjonującego na terenie Zachodnich Niemiec. Jednak pomimo tego, że wydzielony został z armii brytyjskiej, obecnie w jego składzie znajduje się tylko 60 proc. Brytyjczyków, zaś pozostałe 40 proc. stanowią żołnierze z państw członkowskich Sojuszu.

ARRC HQ podlega bezpośrednio pod Naczelnego Dowódcę Sojuszniczych Sił w Europie (SACEUR) i zgodnie z zapowiedziami może być użyta na całym świecie w ciągu 30 dni od momentu mobilizacji. ARRC uczestniczyło już w misjach pokojowych NATO, jako siły IFOR w Bośni i Hercegowinie w 1995 roku oraz KFOR w 1999 roku oraz w ramach ISAF w Afganistanie.

W 2017 roku HQ ARRC przejmie odpowiedzialność za dowodzenie „szpicą” NATO (Wielka Brytania będzie wówczas państwem ramowym).

Reklama

Komentarze (1)

  1. Piłsudski

    Jak mają latać bomby atomowy to tylko na Polskę a Polacy naiwniacy robią z siebie pole wojny

Reklama