Reklama

Defence24 TV - zobacz więcej

Czołgiści z Wesołej płynnie przejdą z Leopardów na Abramsy [DEFENCE24 TV]

Autor. Fot. Robert Suchy/Defence24

„Proces szkolenia rozpoczęliśmy już w zeszłym roku. W chwili obecnej 1. Brygada Pancerna ma już wyszkolone pierwsze załogi na nowy sprzęt. Od 10 stycznia szkolenia rozpoczynają kolejne załogi”. - mówił płk Artur Kozłowski, dowódca 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w rozmowie z Defence24 TV. Dodał, że pierwszy batalion będzie przygotowany do płynnego przejścia z Leopardów na Abramsy w pierwszym kwartale obecnego roku.

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

 1. RGB

  Niech mi ktoś powie, jaki jest sens żeby żołnierze, którzy służą na Leo kilka lat i osiągnęli kosztem długotrwałych treningów jakąś gotowość bojową na tych maszynach, zaczynali wszystko od zera na Abramsach. W ten sposób zmniejsza się gotowość bojowa samych Leo. Rozumiem że chodziło o to żeby nie dawać żółtodziobów (przynajmniej na razie), ale trzeba było w takich razie przenieś ludzi z Twardych.

  1. wert

   słyszałeś ich opine? Przestawienie się na Abramsy to kwestia PARU miesięcy. Masz naszą elitę pancerną na elitarnych wozach

  2. mick8791

   @wert i jak to zwykle Ty znowu wypisujesz brednie! Osiągnięcie zdolności bojowej przez brygadę, która przeszła na nowy rodzaj czołgów zajmuje 3 lata! I dlatego staramy się ściągnąć nowe czołgi "na gwałt". Szkolenie rozpoczyna się od pojedynczych załóg, potem dopiero przechodzi na poziom plutonu, dalej kompani, batalionu, a dopiero na samym końcu szkoli się i zgrywa całą brygada.

 2. Chyżwar

  Może przejdą płynnie. Ale najpierw M1 muszą przepłynąć przez "wielką wodę". A będą płynąć "na raty" Niestety na czołgi poczekają troszeczkę chłopaki.

 3. Pitbull

  Ze Leo2A7 jest lepiej opancerzony od K2 to kazdy wie, a tak na marginesie to polecam odcinek Piotra Powalki pod tytulem "PiS Oddaje Najlepsze Polskie Czołgi, a Rząd Ukrainy Się Śmieje", zeby uslyszec co zolnierze mysla o pomysle Blaszczaka.

  1. Peter

   Bo dla pisowców te czołgi są solą w oku. Leopardy zakupił rząd Tuska za symboliczne pieniądze. Więc dla nich lepiej jak będą zniszczone niż miałyby służyć w Polsce.

  2. [email protected]

   Od gebelsów za darmo to można dostać tylko rudego opozycionfirera tacy oni wiarygodni i cwani że te cuda leo trzeba remontować bo im głębiej tym większy syf jeszcze z 10 lat i zakończy się modernizacja tego szrotu. Kupić od szwaba to tak jak kupić od mośka wiarygodni są ale inaczej gwarantować mogą ale to że się spieprzy a w przypadku wojny to wspomogą kupiony od nich sprzęt instrukcją obsługi jak siemoniak dozbroił wojsko tablicami mendelejewa. Ale jak rzecze firer tusk gebelsy to zbawienie dla europy i świata. Mniemam że brązowe buciki założyły kółko wzajemnej adoracji na tym portalu. Sieg rudy folksdojcz.

  3. Chyżwar

   W porównaniu z M1A2 SEPv3, które kupił PiS najnowszy Leoś wypada niespecjalnie. W przypadku używek z USMC wszystkie posiadane przez nas Leosie wypadają tak sobie. Najgorzej A4. Jakoś A5. PL lepiej pod warunkiem, że wymieniono wkłady pancerne w kadłubie. Nie popieram pomysłu wysyłania Leosi na Ukrainę, bo nie jesteśmy producentem tych czołgów. Można to zrobić pod warunkiem natychmiastowej wymiany 1/1 przez Abramsy. Możliwości są ponieważ nasi czołgiści na czymś się szkolą i to może zostać w Polsce. Jest także magazyn w Norwegii, gdzie trzyma się M1 dla USMC, które teraz ich nie potrzebują.

 4. Pitbull

  Czyli po wysłaniu Leo zanim dostaniemy 116 Abramsow pod koniec 2024 będziemy zupełnie bezbronni. Plus 116 i 10 niedopancerzonych K2 nie jest w stanie obronić nic.

  1. mick8791

   Facet jakie wysłanie Leo? Skąd Ci się takie bzdurnie w głowie roją? Jeżeli już wyślemy Leo to jakieś symboliczne ilości! Nie pozbędziemy się naszych najlepszych czołgów, bo osiągnięcie gotowości bojowej przez brygadę przesiadajacą się na nowe wozy to min 3 lata! Zobacz kiedy 1 BP dostała Leo, a kiedy osiągnęła gotowość bojową.

  2. michal55

   To kiedy i ile wysyłamy tych Leo do Ukrainy ? Niedopancerzonych K2 ,człowieku czołgiści mażą aby na nich służyć są dużo lepsze od twardych a nawet Leo ,znawca się znalazł Myślisz że leopard 2 a7 jest dużo lepiej opancerzony z boku ,błąd

  3. wert

   te "niedopancerzone" K2 w kazdym aspekcie są silniej opancerzone od najlepszych kacapskich. A będą przecież dopancerzane panelami bocznymi. Ignorant czy brejzolita warto zapytać? Nie słyszał w jakim terenie K2 mają działać? Czy może kacapia opanowała sztukę dekla-poduszkowca mogącego flankować na mazurskich moczarach i jeziorach?

 5. wert

  niezbędnej presji na gebelsów ciąg dalszy. Walić jak w bęben bo to jedyna skuteczna metoda. Wczoraj ględzili że Patriotów nie mogą wysłać dziś ględzą że nie moga wysłac Leoszrota. Gebels jak kacap rozumie tylko język siły. UKR potrzebują sprzętu dla nowo utworzonych 10 brygad które mają tylko stany osobowe. Presja zrobi swoje póki co wyremontujemy teciaki i Twarde i to zapewne wyjedzie. MUSZĄ wyposażyć te brygady inaczej przegrają. Skrócenia frontu nie będzie, generał Mróz jest sojusznikiem kacap[ów, daje im czas na wyszkolenie i wyposażenie rezerw. T-62 i art z II wojny wystarczą

  1. mick8791

   Jak to zazwyczaj piszesz straszne pierdoły! Po pierwsze presja na Niemcy w temacie przekazania ich Leo w większych ilościach nic nie da, bo oni najzwyczajniej w świecie nie mają dużo Leopardów, bo się ich pozbyli! Wypowiadasz się na portalu o tematyce militarnej, a serwujesz teksty jakbyś nie miał pojęcia o realiach... "A ciekawe co z Brygadami które oddały juz swoje T-72 czy PT-91" <--- żart dnia! Najpierw sobie sprawdź w jakim tempie Bumar te modyfikacje T-72 wykonuje - ok 20 czołgów na rok...

  2. mick8791

   Poza tym akurat "generał Mróz" byłby sojusznikiem Ukraińców. To właśnie aktualny brak mrozu sprzyja ruskim, bo to on im daje czas na szkolenie. Do tego ich słabo wyposażone wojsko nie zdycha z zimna.

  3. wert

   mick8791@ presja na gebelsów odblokowała Patrioty. Nic czego wcześniej nie wysłali (poza kaskami zamiast hełmów i zapleśniałych Igieł) nie wysłali DOBROWOLNIE! Dobrowolnie za to mówili melnykowi że za 3 dni ich nie będzie! Rheinmetal ma parę setek A4 na składzie- doucz się bo widzę że słabawo się orientujesz. Co do Bumaru: policzyłeś ile zrobili rozbitych UKR poza tymi przekazanymi WP. Tego też nie wiesz? Doczytaj że robili nie tylko teciaki. Pomijam już czyi "idole" niszczyli Bumar

 6. Kiki

  Przekazanie Leopardów Ukrainie na tym etapie modernizacji naszej armii , było by ogromnym błędem. Nic by one Ukrainie nie dały a nas by znacząco osłabiło ich oddanie. Zanim brygady które są przezbrajane na Abramsy i K-2 osiągną pełną gotowość bpjową minie w najlepszym wypadku rok. A ciekawe co z Brygadami które oddały juz swoje T-72 czy PT-91 pewnie szkolenie wojska zostało wstrzymane a sprzęt z wesołej mógł by spowrotem to szkolenie uruchomić.

  1. mick8791

   "Zanim brygady które są przezbrajane na Abramsy i K-2 osiągną pełną gotowość bpjową minie w najlepszym wypadku rok" <-- dokładniej ok. 3 lat. "A ciekawe co z Brygadami które oddały juz swoje T-72 czy PT-91" <--- żadna z brygad nie oddała wszystkich swoich czołgów. Bez przesady. Szkolenie musiało zostać przecież utrzymane.

 7. Ma_XX

  medialne przygotowanie do wysłania leopardów na wschód?

  1. Colombin

   Decyzja pewnie już niestety zapadła by Polaków znów zadłużyć, a Ukrainie zrobić kolejny prezent... Tak z okazji krwawej niedzieli...

  2. mick8791

   Chłopcze nie będzie żadnej hurtowej wysyłki Leo na wschód. Jak już to jakieś symboliczne ilości. Na pewno nie w tym momencie. Skąd Ty i Tobie podobni bierzecie te wasze teorie spiskowe?

  3. Anvise

   @mick8791 A skąd ty niby wiesz, że nie będzie skoro nawet Morawiecki mówi, że rozważają ich wysyłkę w koalicji z innymi? Jaki jest sens wysyłania symbolicznych ilości i tworzenie uszczerbków na polskich batalionach skoro i tak już jest problem z modernizowanymi Leopardami, które ciągle są w przebudowie?

 8. Antonioo

  Ciekawe dlaczego z Leopardów na Abrams? Czyżby decyzja już zapadła? :) Słusznie przekazujemy czołgi Ukrainie, bo jak Ukraina się obroni to my będziemy bezpieczni więc Leopardy niech jadą, niech kacapa ...

  1. GregK

   Bingo, pozatym DE może nas ograniczać pozwoleniami gdzie możemy użyć a gdzie nie Leopardy, także z punktu widzenia strategii i interesów ... wszystko się tak rozjechało że jakiekolwiek uzbrojenie pochodznie niemieckiego może być poważnym wyzwaniem dla wsparcia interestów RP w przeyszłości

  2. Colombin

   My bedziemy bezpieczni jak będziemy mieli dużo sprzętu i armię. W polskim interesie jest aby Ukraina była słaba, a nie mocna.

  3. mick8791

   @GregK jedyne ograniczenie jakie Niemcy mogłyby na nas nałożyć to jest ewentualna sprzedaż tych czołgów do klienta, którego oni nie akceptują I to tylko wtedy jeżeli my byśmy ten zakaz respektowali! Zabronią nam ich użyć? Niby jak? Przyjdą i je nam zabiorą? Czym? Mają mniej czołgów od nas...

 9. Artuditu

  Zauważmy zmianę postawy Amerykanów w stosunku do Nas . Dotyczy ona kierowania naszymi zakupami w taki sposób aby zmaksymalizować nasze zdolności militarne ,a nie jak było do tej pory by tylko kalkulować zyski i pozbywać się niepotrzebnego USA lub przestarzałego sprzętu . Okazaliśmy się wartościowym sojusznikiem dla nich i póki istnieje taka narracja powinniśmy dokonać jak największego udoskonalenia naszych wojsk przy przychylności USA

 10. Artuditu

  Według " strategy & future " Rosja przez konflikt na Ukrainie nie będzie w stanie wyprowadzić ataku na Polskę do około 2030r. MON natomiast przewiduje że czas ten to 2025r. Trzeba zauważyć ,że nie znane są nam szczegóły przekazywania i w to miejsce pozyskiwania nowych sprzętów . Jednak poprzez narracje MON-u powinniśmy być spokojni o nasze zdolności militarne czego dowodem jest pozyskanie 116 M1a1 z zerowym przebiegiem oraz amunicji m.in. z rdzeniem z uranu .

 11. Stealthy

  Płynnie? Za pomocą jakiegoś alkoholu?

Reklama