Reklama

Defence24 TV - zobacz więcej

Co z Krabami? Mroczek: pakiet koreański budzi duże kontrowersje [SKANER Defence24]

Fot. defence24.pl

W programie „SKANER Defence24" gościliśmy byłego wiceszefa MON, posła i wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Czesława Mroczka. Tematem rozmowy był kwestie oceny zakupów MON w Korei Południowej, wrażenia z wystawy na MSPO w Kielcach oraz sytuacji międzynarodowej w związku z trwającymi atakami rosyjskimi przeciwko Ukrainie.

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

Reklama

Komentarze (29)

 1. Mielukasz

  pan Mroczek jak był "w ministrach" asystował przy wszelkich zakupach, chyba mu tego właśnie brakuje

 2. Robert00000

  Przypomnę panu mroczkowi że za rządów PO PSL próbowali uwalić program krab tylko branża wojskowa i zbrojeniowa nie dalej przypominam że PO PSL zabierali pieniądze z budżetu mon i likwidowali jednostki na wschodzie jakby już oddawali Polskę do Wisły dla Rosji przypomnę że za po zginęło najwięcej generałów od czasów II wojny światowej w Polsce dwie największe katastrofy lotnicze przypomnę że po konsultowało z rosja

  1. Robert0

   Dodaj tylko podróbko, że wizytę w Smoleńsku zorganizował i nadzorował urzędnik niejaki Sasin.

  2. wert

   Robert0@ że tak z głupia frant zapytam: a za cóż to został skazany arabski łącznik z knajpy moskiewskiej?

  3. z boku

   W 2007 roku wybuchł bardzo poważny kryzys (w przeciwieństwie do covidovego rząd nie wydrukował 200 mld zł pustego pieniądza, które odbija się nam teraz inflacja), więc do 2014 możliwości budżetu były dużo, dużo mniejsze niż teraz. Do tego pokutowała wtedy doktryna wojen asymetrycznych – jeździliśmy do Iraku, Afganistanu i to nie Peło, tylko sami Amerykanie tak nas kierunkowali. Reasumując można to zrozumieć, że wtedy oszczędzano, może nawet chciano ograniczać ciążki sprzęt, bo przecież miał być wieczny pokój na świecie. Po 2014, inwazji na Ukrainę sprawa się mocno zmieniła – zaczęła się wojna w Europie. Trzeba było zacząć się zbroić. A świat wszedł w fazę boomu ekonomicznego – wzrost gospodarczy wystrzelił. Polska zaczęła wydawać miliardy na 500+ i 17 emerytury. I czego wtedy dokonała nasz wspaniały rząd.

 3. Ryś

  Wszyscy tutaj piszą że Rosja zaczęła wojnę od 2014 roku na Ukrainie. Dziwne że zapomniano Czeczenię i Gruzję. Piszę to żeby wykazać że nie było żadnego uzasadnienia do "zwijania" armi przed 2014. Pan Mroczek o tym zapomniał?

  1. kapusta

   @Ryś - Czeczenia w przeciwieństwie do Litwy, Ukrainy czy Gruzji nigdy nie wybiła się na niepodległość. Natomiast żadna z części Gruzji nie została zaanektowana, a Saakaszwili ewidentnie dał się wówczas podpuścić. Trzeba być ślepym, by nie widzieć różnicy przed i po 2014 r. A "zwijanie" armii miało związek z jej profesjonalizacją i uzawodowieniem, czego partyjne trolle uparcie próbują nie zauważać

  2. Bodek

   KAPUSTA. Jaja sobie robisz czy o drogę pytasz? Na czy to niby polegała wina Sakaszwilego? Chętnie się dowiem.

  3. wert

   "A "zwijanie" armii miało związek z jej profesjonalizacją i uzawodowieniem, czego partyjne trolle uparcie próbują nie zauważać" Dobre. Bardzo dobre. Nie tylko trolle ale i zwykli ludzie nie widzieli. Nie widziały kacapy nawet. Ale widziały kapuściane głąby. Ileż to % PKB przeznaczano na to "uzawodowienie"? Ile MON zwracał d budżetu? Rozum dobra rzecz....

 4. Daro3

  Takie ogromne pieniądze transferować za granicę zamiast rozwijać za wszelko cenę swój przemysł zbrojeniowy zwłaszcza że sytuacja na to jest najbardziej sprzyjająca to trzeba być prawdziwym "patryiotą"

 5. wert

  dla tego pajacyka mam tylko jedną propozycję: weź łyżkę i się okop. ZDRAJCY którzy poł Polski oddawali bez oporu. SETKI Bucz fundując Polakom. Ciekawe jaki wpływ miała mapa wyborcza?

 6. Rea

  Litości, człowiek z czasów Siemioniaka, czasów, gdy MON oddawał pieniądze do budżetu, bo nie było na co wydawać, likwidował Marynarkę Wojenną, likwidował bazy i poligony. Czasy bezmyślnej likwidacji ZSW bez stworzenia żadnej alternatywy, żeby armia miała jakiekolwiek rezerwy. Chichotem historii jest to, że polityk PO broni wyśmiewanego przez lata przez tę samą formację "działa Szeremietiewa" - tak libralno-lewicowe media pogardliwie nazywały Kraba.

  1. kapusta

   @Rea - wtedy niewykozystane miliony wracały do budżetu, a za tego MONu "wykozystane" miliardy poszły na kopalnie, drogi, radiowozy, śpiewające ławeczki itp. Niech każdy, kto potrafi myśleć logicznie sam odpowie, co jest lepsze. PS. za tamtych marnych rządów Marynarka Wojenna urosła o 2 okręty, a za tych zmniejszyła się o 8, więc kto tu likwiduje MW? I to za tamtych Kraba w końcu ukonczono, a za obecnych go wykańczają i zastępują K9 z importu

  2. Robert0

   @kapusta - nie będąc zwolennikiem PO zauważam jak ty, że latach 2007-15 jednak coś robiono w kwestii modernizacji WP. Na przykładzie MW powołano NDR i zaopatrzyło w najlepszy efektor do tej pory czyli rakiety NSM 5 generacji. Tylko sama MJR jest w stanie szachować FR i stanowi wieksze zagrożenie dla niej niż marynarki kilku krajów z obszaru basenu bałtyckiego. Po drugie pis tez likwidował jednostki wojskowe na przykładzie 3 BZ w Lublinie w latach 2005-2007, a jak pogrzebać w rocznikach to będzie pewnie ze 20.000 etatów. No i programy Rak, Krab (podwozie), Feniks dla Langusty, nowa FB w Radomiu, przedłuzono umowę z Patrią w 2013 roku i zniesiono przy okazji zapis o blokowaniu eksportu przez Polskę. Do samych F16 kupiono uzbrojenie i soft za 1 mld PLN. Ostatnie silniki nowe do MiG29 to też POPSL. Fakt z perspektywy czasu to wciąż mało.

  3. wert

   Robert0@ to jest najlepsze: "nie będąc zwolennikiem PO zauważam". Dobre! Jak chcewsz cokolwiek zauważyć podaj kontrakty sumy KTO ZNALAZŁ i wyłożył kasę. Kapusty a raczej jej rdzenia nie ma co komentować, to znana spluwaczka

 7. TakTak

  Fakt ze nie ma komunikacji. I ze i Krab i Borsuk wydaja sie zagrozne. Ale inne pytanie przy okazji - z ostanich zamowin wychodzi ze 24 Haubice za 3.81 milarda dla Polski i 54 Kraby za 2. 7 Milarda zl dla Ukrainy. To jak licze wychodzi ze dla Polski 3 razy drozej (lub dla Ukrainy 3 razy taniej) zalezu jak spojrzec. Chyba ze zle cos przecztalem. Ktos umie objasnic roznice w cenie?

  1. 7TP

   24 za 3,81 mld? Nie 48? Nie pomyliło Ci się coś? I pamiętaj, że my nie kupujemy Krabów, tylko Reginę.

 8. ProArte

  Nie jest tajemnicą że Niemcy nie są zadowolone z pakietu Koreańskiego bo pieniądze zamiast do Niemiec trafią do Korei. Stąd pewnie ten wściekły atak opcji niemieckiej ulokowanej w Polsce o nazwie PO. Opcja koreańska daje szanse na odbudowę polskiego przemysłu obronnego, mają powstać w Polsce fabryki produkujące czołgi K2 i armatohaubice K9. A co zystkaliśmy dzięki zakupowi 30 latnich czołgow Leopard z Niemiec? Niewiele, bo Niemcy nie chcą się dzielić z Polską technologiami wojskowymi. Bardzo dobrze ze taka decyzja zapadła i ze będziemy kupować sprzet dla armii w Korei bo Niemcy nie są wiarygodnym parterem, ich pomoc dla Ukrainy jest mniejsza od Polski w sytuacji gdy PKB Niemiec jest 6 razy wieksze od Polski.

  1. Spike

   Dokładnie tak jest. Ze 100 mld złotych planowanych do wydania w najbliższych 10 latach na obronę nie zaplanowano na liście zakupowej niemieckich firm. Niemców zabolało tak samo jak nas wstrzymanie środków z KPO

  2. Valdore

   @ProArte to obalamy twoje mity> Po pierwsze Niemcy maja to gdiześ i tak zarobią sobie na silnikach do K9 a tyle czołgów co chce Polska i tak by nie mieli, po drugie Korea w sprawie Ukrainy jest jeszcze mniej wiarygodna od Niemeic bo nawet odmówili jakiejkolwiek pomocy Ukrainie ze strachu przed Rosją, po trzecie Polska w przeciwieństwie do Niemeic czy reszty Zachodu ma od groma posowieckiego złomu jaki Ukraina potrafi uzywać. Odpowiedz tez sobie na pytanie czemu Ukraińcy kupują wiecej haubic z Niemeic niz z Polski.

  3. 7TP

   Twierdzisz, że Niemcy mają gdzieś to, że ze 100 miliardów wpadnie im do kieszeni jedynie parę milionów. Aż tak złe zdanie masz o Niemcach?

 9. Piotr Glownia

  W RP2 za łapówkarstwo i korupcję groziła kara śmierci. Pomimo tego nie brakło polskich patriotów, którzy brali. O brak patriotyzmu nie można oskarżać "Dobrej Zmiany". Czym można jednak tłumaczyć, że Polska pomimo bycia jednym z bardziej znaczących krajów świata w wydobyciu metali ziem rzadkich nadal nie jest krajem w którym produkuje się mikrochipy? Do tego wszyscy zarzucają ministrowi Błaszczakowi zagraniczne zakupy z pułki. Takie praktyki są wyłącznie w skorumpowanych krajach Afryki. W USA wręcz prawo tego zakazuje. To nie oznacza, że ktoś z PiS kradnie, lecz wszystko bardzo silnie ku temu wskazuje. Koreańska fabryka produkująca w Polsce K9 obok HSW w której za 2 lata wygasza się produkcję Kraba? Inżynier z HSW, który rzuca pracę na znak protestu? Przypomina to działania polityków z okresu Dzikiej Prywatyzacji. Stąd też ta "Dobra Zmiana" porządnie śmierdzi. Czy mamy w Polsce policję antykorupcyjną?

  1. Andreasus

   Czy dowodem na korupcję mają być szybkie zbrojenia w obliczu nadchodzącej wojny. Właśnie takich produktów z półki zabrakło w 1939 roku. Nie zdążyły dopłynąć min. samoloty hurricane. Zabrakło dosłownie miesiąca. Czy mamy nie kupować i czekać aż wyprodukujemy kilkadziesiąt sztuk np. krabow? Łatwo oskarżać jak się nie ponosi za coś odpowiedzialności.

  2. kapusta

   @Andreasus - Polska od 2015 r. wyłącznie spada we wszelkich rankingach korupcji, a zakupy w MON są od 7 lat dokonywane w ramach tzw. "pilnej potrzeby" czyli bez żadnego trybu, bez kontroli i bez konkurencji. Ludzie powiazani z obecną wladzą i jednocześnie od lat zatrudniani przez koncerny zbrojeniowe wprost mowili, że przyczynili się do obalania programów modernizacyjnych. W zbrojeniówce nie tylko karuzela stanowisk - pomocnicy aptekarza bez uprawnień trafiają do zarządów i rad nadzorczych, a służby z podkulonym ogonem siedzą cicho. Masz rację - nic nie wskazuje na korupcję...

  3. 7TP

   Produkcja Kraba wygaszania za 2 lata? Przecież przez 2 lata HSW nie zdąży wyprodukować Krabów dla Ukrainy, nie licząc polskich zamówień. Zamówienia z półki a przetatgi. Można było robić przetarg na samolot V generacji, tylko kto by stanął w szranki z F35? Można też robić fikcyjne przetargi, ku uciesze gawiedzi, jak chociażby ten na śmigłowce wielozadaniowe. Czyli może startować każdy, ale i tak wiadomo kto wygra... Tylko po co robić fikcję. Żeby zadowolić malkontentów? Wojsko powinno kupować taki sprzęt, jaki jest dostępny i jakiego potrzebuje wojsko.

 10. OptySceptyk

  A co do Krabów i K9... Stalowa Wola rozwija zdolności produkcyjne i planuje się, że za 2 lata będzie w stanie produkować ok. 100 Krabów rocznie, czyli 2-2,5 dywizjonu licząc z pojazdami wspomagającymi. I to jest mniej więcej tempo, w jakim mamy dostawać K9A1, które są od Krabów gorsze. Tak tylko piszę :)) Przy okazji dedykując informację o zdolnościach produkcyjnych tym wszystkim, którzy mówili, że się to z tego, czy innego powodu nie uda, bądź jest to bezsensowne.

  1. podzielićrosję

   K9A1 gorsze od Kraba ? Podwozie zadaje się takie samo a wieża z automatem czyli mniejsza załoga . Wóz amunicyjny lepszy bo dostosowany do warunków bojowych.

  2. Valdore

   @podzielićrosję: K9A1 nei ma automatu, to zwykły K9 z paroma ze zmian jakie wprowadziła Polska w Krabie juz dawno. A tak jest dostosowany do warunkó bojowych że w debiucie bojowym haubice sie totalnie skompromitowały.

  3. OptySceptyk

   @podzielićrosję K9A1 nie ma automatu ładowania. Dopiero wersja A2 będzie go miała, za jakieś 5 lat plus minus.

 11. szczebelek

  A ile rząd, którego członkiem był Mroczek wydał w polskim przemyśle zbrojeniowym przez 8 lat , bo tylko w tym roku po podpisaniu wczorajszych umów za 4 mld rachunek wynosi 14 mld złotych, a wcześniej 6 baterii Pilicy 720 mln, 96 sztuk Kraba w tamtym okresie to w granicach 5 mld, 80 sztuk Poprada że względu na rodzaj pojazdu to umowa zamknęła się w granicach 2 mld złotych, a przecież jeszcze w tym roku ZSSW30, Ottokar-brzoza i Pilica+.... Propaganda sukcesu uważa, że 100 używanych Leo2A5, 24 Kraby i kilkaset rosomaków z wieżą bez PPK oraz prowadzenie kilku projektów uważa się za wzór modernizacji. Do wyborów mogą podpisać Raka na podwoziu Borsuka i samego Borsuka oraz ciężkiego Bewupa, drugie fazy Wisły i Homara. Kruk i Fa50 są lepsze niż drzwi od stodoły.

  1. Chyżwar

   A po co mieli wydawać, skoro niemieccy zwierzchnicy powiedzieli im, że wojsko jest potrzebne tylko na parady?

  2. Robert0

   @szczebelek - to wszystko prawda jest tylko jedno ale. czyli czas ich wprowadzenia. Co stało na przeszkodzie dokończyć programy Poprzedników zwłaszcza w bliskich mi tematach jak Wisła, Narew czy Homar? Nic a nic, ale zaorano modernizację opl. Nie tylko tańszą ale i na obecny czas funkcjonującą w 3/4 założonym wymiarze jako gotowe baterie. Po drugie cała ta sytuacja tj konkretne zakupy jak i bezsensowne umowy nastąpiły po wybuchu pełnoskalowej wojny w UA. A przypomnę wojna trwa od lutego 2014 choć hybrydowa, to jednak nie dała do tej pory impulsu pisowi do jakiś działań. MON zamówił F35 po tym jak Su22 i Mig29 okazały się zabójcze dla pilotów. Abramsy zostały zamówione po to by obłaskawić USA celem przejęcia TVN, Kraby to program 144 szt ale za czasów POPSL, Piorun to program finansowany w czasach Poprzedników. PiS spił śmietankę ale i tak u3.14erdolił co mógł i działał pijarowo.

  3. szczebelek

   To ja się pytam również dlaczego wcześniej nie zamówiono 32 sztuk F16 skoro wszystkie znaki na niebie wskazywały, że żywot Migów i Su dobiera końca? Gdybyś wiedział to kupno każdego sprzętu USA poprzedza list z zapytaniem o ilość dostępnych sztuk w kolejnych latach potem dopiero wchodzi w mechanizm biurokratyczny i okres oczekiwania jest różny. Zakup M1A1 to miał kilka przesłanek po pierwsze magazyn dla dywizji US ARMY wraz z czołgami, ale Amerykanie chcieli mieć serwis w Polsce, więc rzucili pomysł byśmy nabyli jakąś ilość dzięki temu zaoszczędzą na budowie serwisu. Po drugie podejście Korei Płd, która najpierw nie chciała za bardzo inwestować w produkcję w Polsce, więc wykorzystali fakt, że ich Amerykanie wykorzystali by nacisnąć na negocjatorów z Azji. Po trzecie szukali innego kierunku niż Niemcy.

 12. norg

  Nie da się słuchać tego typa.

  1. WSK74PL

   lepiej słuchać niż wpaść w pułapkę nieomylności ...... Ani PO, ani PiS nie potrafi wyjść po za dogmat zaufania do "swoich". K2 uważam, za dobry wybór, ale czy K9 nie wiem, natomiast FA50, to już nie jest dobry wybór.... Brak myślenia o standaryzacji, to jest błąd a za serwis płaci podatnik. W zeszłym tygodniu widziałem na drodze wojskowego ZiSa z lat 60 (charakterystyczny wąski ryj), oprócz tego nowe Jelcze, Stary, Zubry z AMZ, Cougary a za chwilę będą jeszcze Tatry z Autosana ........ Prezesa HSW też mi szkoda, bo politycznie powinni się zachowywać politycy ....... Dlaczego inni robią przetargi, konkursy, a Polska nie ? Tego też nie rozumiem, zwłaszcza że kupujemy na kredyt..... Co nie oznacza, że widzę szczególne zasługi PO dla obronność.

  2. Edmund

   @WSK74PL Osobiście uważam FA50 za doskonały wybór ponieważ 1. Oszczędza nieduże resursy F-35, wynoszące o ile pamiętam tylko 8000 godzin. 2. W najpełniejszym stopniu przygotowuje do pilotowania F-16 i F-35 3. Będzie dynamicznie rozwijany i już w tej chwili ma niezłe możliwości (relacja ceny do możliwości). 4. Będzie działał w systemie IBCS, a więc nie będzie musiał się sam mierzyć z ewentualnym przeciwnikiem. 5. Już w tej chwili używa broni dalekiego zasięgu i własnego zaawansowanego radaru. 6. To samolot w cenie 1/3 ceny F-16, ale posiadający 80 % jego części i 80 % możliwości. To oficjalne dane i proszę mi nie pisać, że to nieprawda.

  3. Edmund

   @WSK74PL Czy to oznacza, ze jeśli posiada się stary sprzęt, to już nie można mieć nowego, bo ,,standaryzacja i logistyka"? Logistyka i standaryzacja nie jest żadnym problemem, o ile produkowane i dostępne są części. Jedna Pani z Biedronki ogarnia logistykę kilkunastu tysięcy produktów, w tym szybko psujących się, a to tylko 1 z wielu jej zajęć. Logistyka obsługiwana jest, a na pewno powinna przez programy komputerowe, podobne do oprogramowania hurtowni, albo sklepu internetowego. Chłopie, czy ty nie wiesz, że zakupy dla wojska zawsze są polityczne? Dlatego Australia zrezygnowała z oferty Francuzów na łodzie podwodne, a Grecy właśnie dlatego zamawiają (bez przetargu) we Francji przeciwko Turcji. Zakup sprzętu wojskowego to nie zakup malin albo palet. Taka Szwajcaria mogła sobie robić przetarg, po czym i tak wybrała jedynie słuszny sprzęt od Amerykanów (F-35).

 13. Autor Widmo

  Jest takie powiedzenie. " Pies zawsze będzie szczekał ".

 14. MMir

  Wielu ludzi ma prawo czynić zarzuty obecnej władzy, że pewnych rzeczy nie robili wcześniej, albo że robili w poprzednich latach na za małą skalę... no, ale nie ludzie, którzy sami będąc u władzy, i mogąc coś robić, nie robili nawet połowy tego, a wręcz szkodzili - przykłady podali już tu inni... I w tej sytuacji to BEZCZELNOŚCIĄ jest, gdy np. miesiąc temu czytaliśmy tu:: "Siemoniak: „gorączka zakupowa” to następstwo homeopatycznej modernizacji" - słowa ministra, który może się pochwalić nie-homeopatycznymi zakupami? - czy może o swoich tak szczerze ? a teraz produkuje się wiceminister... może by tak sam, wówczas, zmodernizował nam wojsko już wtedy ? I by nie trzeba było dziś ? A ten mówi , że "minister Błaszczak wiele lat hamował zakupy...' Zakupami swojego rządu może się pochwalić ???

 15. LMed

  No tak, po prawie 7 latach leżakowania teraz trudno myśleć o Interesie Polskiego Przemysłu Obronnego.

  1. Chyżwar

   Dolicz do tego osiem lat zwijania armii.

  2. LMed

   Nudny jesteś, marudzisz i wymyślasz, hehe.

  3. szczebelek

   Że 150 tysięcy do 100 tysięcy to fakty, likwidacja jednostek to fakty, wyprzedaż mienia wojskowego to fakt, może mam jeszcze całą papierologie za czasów ich rządów?

 16. Facetoface

  Mr. Mroczek przestań pan,. byliście tak zadufani w sobie , że nawet godło FSB w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO wam nie przeszkadzało.

 17. Edmund

  Jest 1 bardzo interesujący aspekt kontraktów zbrojeniowych i inwestowania we własny przemysł. To oznacza pracę dla dziesiątek tysięcy Polaków w firmach bezpośrednio realizujących umowy i w sieci kooperantów. Prace dla 1 osoby to źródło utrzymania dla całej rodziny na kolejne lata, często w miejscach w których nie ma innych zakładów przemysłowych. Środki z wynagrodzenia mogą być wydawane na różne potrzeby, generując przychody dla firm lokalnych i gmin. Dodając do tego duże inwestycje publiczne to już praca dla setek tysięcy Polaków. Według Pana Mroczka - nie jest to potrzebne. Lepiej nic nie robić, rozłożyć ręce i stwierdzić ,,pieniędzy nie ma i nie będzie". Czołgi, samoloty, lotniska i porty są w Niemczech.

 18. OptySceptyk

  Ciekawi z was ludzi, kochani komentujący. Gdyby Mroczek powiedział, że 2+2 to 4, to nadal zarzucalibyście mu, że "przez 7 lat nic nie zrobił", "kupili tablice Mendelejewa", "zwracali pieniądze do budżetu". W takiej jednej książce było coś o belce w oku, więc tylko przypomnę, że PiSowski MON dopóki nie dostał opierdzielu od Amerykanów to nic specjalnego nie zrobił przez wiele lat, super patriotyczne ławki niepodległości kosztowały więcej niż tablice mendelejewa (a w wojsku są laboratoria, są chemicy, którzy mogą ich potrzebować, o czym komentujący pewnie nie wiedzą). A można przypomnieć śmigłowce "do końca 2016", okręty podwodne i inne bzdury. Rozumiem, że prowadzicie walkę polityczną, ale zachowajcie przy tym chociaż minimum uczciwości.

  1. AmiKotka

   Uczciwość to jedno a wiedza na dany temat to drugie. Prawdą jest że PO zwijało armię i nie ma co na ten temat dyskutować i nie jest to żadna walka polityczna tylko fakt! Przykłady? Likwidacja 1 Dywizji Zmechanizowanej. Więcej? Pułku p.panc z Suwałk którego utrzymanie Panom z PO się nie opłacało! Po co dywizja na wschód od Wisły skoro Premier Tusk nie maił zamiaru bronić tych terenów. Warto trochę poczytać. Dopiero po 2016 PIS zaczął przywracać to co PO zlikwidowało czyli np dywizję zmechanizowaną. A przywrócić stworzyć od nowa jest raczej trudniej niż coś co istnieje zmodernizować. Stworzono z niczego WOT, na które do dzisiaj w niektórych mediach polskojęzycznych wylewają pomyje. Itp itd Można tak wymieniać i wymieniać. Tak więc fakty powinny się same obronić choć niektórzy uważają że najważniejsze to mieć rację. Nawet jeśli fakty temu przeczą.

  2. OptySceptyk

   @AmiKotka Ech... zdradzę ci pewną tajemnicę, skoro już o wiedzy coś tam wspomniałeś(aś). Przed 2014 wszystkie rządy likwidowały jednostki wojskowe. Pierwszy rząd PiS również. I nie było to wynikiem zdrady narodowej, co wydajesz się sugerować, tylko prostych faktów z zakresu polityki zagranicznej. Przy okazji, brygad wchodzących w skład 1Dywizji dywizji PiS nie musiał odtwarzać, więc coś z tą likwidacją nie pasuje ci do teorii. A pomysł, że akurat Tusk układał plany wojskowe i nie miał zamiaru czegoś bronić, jest bardzo ciekawy, tylko nie wiem, skąd został wzięty? Możesz się podzielić? Chętnie poczytam, jak już mi to sugerujesz. Tak jak były wtedy poważne przyczyny, dla których likwidowano jednostki, tak i dzisiaj istnieją poważne przyczyny by budować nowe. Nie mam zamiaru potępiać ani za jedno, ani za drugie.

  3. ziolo

   @OptySceptyk Problem z panem Mroczkiem nie polega na tym, że wygłasza krytykę. Tylko na tym, że nie potrafi się pohamować i będzie krytykował wszystko zawsze i wszędzie. I to stwierdzenie, że lepiej bylo zamowic M346 w wersji szkolno bojowej?:D A MSPO dlatego przyciągnęło wystawców bo chcą (moje red. "Idiotom") wcisnąć produkty... No jak to nazwać jak nie czystym hejtem? I potencjalnie konstruktywnie krytyczna opinia została sprowadzona do tego czegoś co możemy wyżej posłuchać. PS. Gratuluje uzasadnienia zasadności zakupu tablic Mendelejewa:D Broń Panie Boże przed chemikami co to zapominają pierwiastków. Ławki też potrzebne bo szeregowy może se odpocząć i zregenerować organizm przed dalszym wysiłkiem... Brzmisz jak Pan Mroczek:)

 19. Edmund

  To jest tylko narzekanie Pana i formacji politycznej która do dzisiaj nie może się pogodzić z utratą władzy. Ja dobrze pamiętam rządzenie tej formacji przez ,,nic nie robienie" i ciąg afer w których znikały mld. Te mld które na przykład były dostępne dla MON na modernizacje wojska, dziwnym trafem nie były wydatkowane, tylko wracały do budżetu. Dziś ten Pan raczy nas radami.

  1. Chyżwar

   Na dodatek papierkiem lakmusowym jest sprawa reperacji wojennych. I nie ważne czy dostaniemy je czy nie. Ważne natomiast są reakcje poszczególnych polityków. Po nich od razu widać kto jest kim.

  2. Robert0

   @Edmund - nie będąc zwolennikiem PO ani PiS mam ten komfort, że trzeźwo patrzę na "dokonania" MON. Masz rację, PO nie wykorzystywała budżetu w całości na zbrojenie i mało tego zrezygnowała z zsw w 2010 roku. Niestety "dobra zmiana" dopełniła obraz klęski swoim nic nie robieniem do 2019 roku. Trudno uznać kupowanie węgla ze śląskich kopalń z budżetu MON przez A.M. Mało tego ten węgiel nigdy kopalń nie opuścił co de facto było bezzwrotna dotacją. Kupowanie ławek patriotycznych i polowych ołtarzy oraz podniesienie statusu kompani reprezentacyjnej do formy pułku też nie jest w interesie obrony narodowej. Tysiące dialogów i analiz oraz zero zakupów to ma być patent pisowski na wzrost zdolności WP? Błaszczak coś tam kupiła ale mało i bez patrzenia na krajowy przemysł - drony z Tyrcji, F35, Himars czy 2 baterie Patriot. Ale ile te wielkości znaczą to mamy porównanie na przykładzie UA. Do końca 2021 MON działał na zasadzie PR.

  3. szczebelek

   Przedstawiłem twój PR w innym komentarzu zarówno w latach i kwotach w kontekście polskiego przemysłu.

 20. easyrider

  Dla nich tylko pakiet niemiecki nie budziłby wątpliwości. Zdemontowali armię i mają tupet się wypowiadać. Dobierają ich pod kątem współczynnika serwilizmu czy jak?

 21. Valdi

  Wieża as90 do wymiany UK kupuje z Korei

  1. Valdore

   @valdi a w jakim alternatywnym swiecie?

  2. Chyżwar

   @Valdore Idź do stoiska koreańskiego i pooglądaj sobie jak wygląda obecna wizja K2, która jest przewidziana na K2PL bez większej ilości kółek. Ten czołg znacznie przytył po bokach zarówno kadłuba jak i wieży. Ponadto z modelu wynika, że wzmocniony będzie także jej strop. Uparcie twierdziłeś, że do K2PL nie dostanie dodatkowego pancerza. Pokazany na obecnych targach model tego czołgu całkowicie temu przeczy. Wygląda więc że choć często zarzucasz to innym sam żyjesz w jakimś alternatywnym świecie.

  3. LMed

   Chyżwar, opierasz swoją opinię na wrażeniu jakie zrobił na tobie modelik poglądowy. Może będzie dobrze, ale nie tak dobrze, jak wtedy gdy bawiłeś się w piaskownicy.

 22. tutam

  OMG, P. Mroczka słucha się jako ujadającego dinozaura bo nic innego nie pozostało. Przypuszczam, że te wnioski są z palca wyssane no bo już nie siedzi w centrum działań i nie ma wszystkich informacji więc to takie gadanie żeby gadać. Uwielbiam po prostu takich ekspertów, którym się wydaje, że wiedzą niewiedząc - to nawet ma nazwę - efekt Dunninga-Krugera.

 23. mar1

  Te Pan ma duże zasługi. Pracował dla ministra ,która w ramach wzmocnienia WO rozwiązał 1 Dywizję. Wszystko w temacie. Był kandydatem na nowego ministra.

 24. mar1

  Efekt jest taki ,że mamy POPISowo wyposażoną armie. Niestety fakt ,że o obronności z ramienia opozycji wypowiadają sie ci sami ,którzy doprowadzili do tego stanu ,świadczy o słabości tej opozycji. Jeszcze czekam na "rady i oceny" pana ministar Klicha. (o zgrozo juz brał udział w jakimś spotakniu na temat WP) .

 25. ja!

  do Zenek - nie mam info o krytykowaniu przez wyznawców PIS działań ówczesnego szefostwa MON, ale gdyby były to byłyby ze wszech miar słuszne. To tyle po wykonaniu polecenia.