Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Z Sejmu ginie amunicja, przetarg na samolot szkoleniowy, Chiny boją się o Koreę, ile na prawdę jest podsłuchów, co wie FSB

Fot. http://mobini.pl
Fot. http://mobini.pl

Czwartkowy przegląd prasy polskiej pod kątem artykułów dotyczących bezpieczeństwa.

Jarosław Sulikowski z dziennika Super Express w artykule Ktoś wynosi amunicję z Sejmu?! na tropie potencjalnej afery: To może być największa afera w Sejmie! - Z magazynu straży marszałkowskiej mogło zginąć nawet kilka tysięcy sztuk ostrych naboi - mówi nasz informator. Kancelaria Sejmu oficjalnie przyznaje, że sprawa jest szczegółowo badana. Powołano już nawet specjalny zespół, który się tym zajął. - Tak duża ilość amunicji to śmiertelne niebezpieczeństwo. Jeśli wpadnie w ręce niepoczytalnej osoby, to krok do wielkiej tragedii - komentuje nam generał Roman Polko (51 l.), były szef GROM.

Czytaj też: Piątkowy przegląd prasy- Rakiety Grom dla Finlandii, megaafera w kopalniach, Brunon K. chciał wysadzić ambasadę Izraela

Zbigniew Lentowicz z Rzeczpospolitej  w artykule Lockheed Martin wchodzi do samolotowego przetargu o przetargu na samolot szkolenia zaawansowanego dla Polskich Sił Powietrznych zwraca uwagę zwłaszcza na jednego z 4 oferentów: Armia planuje zamówić cały system zaawansowanego szkolenia pilotów, w tym osiem nowych samolotów (z opcją dokupienia kolejnych czterech) za ok. 1,5 mld zł. W polskim przetargu z brytyjskim oddziałem Lockheed Martin UK zmierzą się jeszcze BAE Systems, włoska Alenia Aermacchi i czeska firma Aero Vodochody. (...) - Lockheed ściśle współpracował z Korean Aerospace Industries przy projektowaniu samolotów T-50, a koreańska maszyna wykorzystuje amerykańskie technologie - mówi Jerzy Gruszczyński, redaktor naczelny miesięcznika "Lotnictwo". (...) Polskie oczekiwania związane z nowymi samolotami, które zastąpią wysłużone i przestarzałe treningowe maszyny TS 11 Iskra, doskonale znają m.in. Brytyjczycy - BAE Systems oferowało już u nas swój odrzutowiec Hawk AJT. (...) Aero Vodochody, producent lekkich odrzutowców L159 Alca, oferuje maszyny od lat wykorzystywane do szkolenia i eksploatowane w systemie obronnym Czech i NATO. Włoska grupa Alenia Aermacchi produkująca dwusilnikowe odrzutowce T 346 Master zapewnia, że robi samoloty konstrukcyjnie najmłodsze i najnowocześniejsze w swojej klasie.

Czytaj więcej: Pierwszy eksportowy T-50 Golden Eagle gotowy

Czytaj więcej: Czeska wizyta w Dęblinie w związku z przetargiem na samolot szkoleniowy

Czytaj więcej: Samolot szkolno-bojowy BAe Hawk

Czytaj więcej: XX MSPO – M-346 Master, jedyny AJT w Kielcach

Ewa Siedlecka z Gazety Wyborczej analizuje raport o wykorzystywaniu danych telekomunikacyjnych przez polskie służby w artykule Bilingów mniej? Więcej?: Organy ścigania i sądy mniej zaglądają w nasze dane telekomunikacyjne - wynika z raportów operatorów. Z danych policji i innych służb wynika coś przeciwnego. We wtorek Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił, że w 2012 roku policja, straż graniczna, ABW, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmeria Wojskowa, CBA, wywiad skarbowy, Służba Celna, sądy i prokuratury sięgały po nasze dane od teleoperatorów ok. 1,8 mln razy. Czyli o 6 proc. rzadziej niż w 2011 roku. (...)  Z danych otrzymanych przez fundację Panoptykon od policji i służb wynika, że tylko one (bez kontrwywiadu wojskowego, który odmówił informacji) złożyły w zeszłym roku ponad 2 mln 145 tys. zapytań. (...) Okazuje się, że policja i służby liczą oddzielnie każdy rodzaj informacji o danym telefonie. Jeśli w jednym wniosku pytają np. o nazwisko właściciela, billing i lokalizację, to liczą to jako trzy zapytania. (...) Czy polskie służby rzeczywiście sięgają po dane telekomunikacyjnie 35 razy częściej niż niemieckie i trzy razy częściej niż czeskie, brytyjskie czy francuskie? Nie wiadomo, każdy kraj liczy inaczej.

Czytaj też: Katalońskie elity inwigilowane?

Robert Grzymała z dziennika Polska - Głos Wielkopolski o kolejnej odsłonie kryzysu w Azji w artykule Chiny zaniepokojone sytuacją w KoreiWiceminister spraw zagranicznych Chin Zhang Yesui spotkał się we wtorek z ambasadorami USA i obu Korei w Pekinie, by wyrazić "poważne zaniepokojenie" sytuacją na Półwyspie Koreańskim - poinformował w środę rzecznik chińskiego MSZ. (...) - USA będą bronić swego południowokoreańskiego sojusznika przed Koreą Północną - zapewnił w Waszyngtonie szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry. Kerry złożył to zapewnienie podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Korei Południowej. (...) Korea Północna ogłosiła w środę zamknięcie dostępu do prowadzonej wspólnie z Koreą Południową strefy przemysłowej Kaesong.

Czytaj więcej: Kryzys koreański: Amerykanie wyślą antyrakiety na Guam

Łukasz Sianosężcki z Naszego Dziennika o przełomowym traktacie w tekście Broń do kontroli:  Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło pierwszy w historii traktat regulujący międzynarodowy handel bronią konwencjonalną. (...) Rosja, która po USA jest największym światowym eksporterem broni, wstrzymała się od głosu. Ambasador Witalij Czurkin mówił po głosowaniu, że jego kraj przeanalizuje uważnie tekst w Moskwie, zanim podejmie decyzję, czy przyłączyć się do traktatu. Jego zdaniem, największą wadą tego dokumentu jest brak specjalnych procedur kontrolnych zapobiegających dostarczaniu broni rebeliantom oraz niejasne kryteria oceny ryzyka, jakim mają się kierować kraje przed przystąpieniem do transakcji. Z kolei ambasador Syrii Baszer Dżaafari wyraził żal, że dokument nie odnosi się bezpośrednio do "podmiotów niepaństwowych", czyli np. zbrojnej opozycji syryjskiej.

Czytaj więcej: ONZ: Pierwszy w historii traktat regulujący globalny handel bronią

Dziennik Wschodni informuje o programie dokumentalnym, w którym wystąpią, m.in. "polskie" Rosomaki i czołg Twardy w artykule pt. Najlepsze maszyny bojowe(...) najnowsza seria dokumentalna na Discovery World to zestawienia najlepszych współczesnych maszyn bojowych. Autorzy programu w każdym z 12 odcinków zestawiają 10 najlepszych maszyn. Ale nie z podziałem na tradycyjne kategorie w stylu „najlepszy czołg". Punktem wyjścia jest konkretna kategoria: np. siła ognia, odporność na zniszczenia czy precyzja uderzenia. (...) W programie pojawią się również pojazdy produkowane w Polsce i znajdujące się na wyposażeniu naszej armii. To czołg PT-91 Twardy i wykorzystywany przez Polaków w Afganistanie kołowy transporter opancerzony Rosomak. „Najlepsze maszyny bojowe" można już oglądać w każdą środę o godzinie 21 na kanale Discovery World.

Czytaj też: Siemoniak: bliższa współpraca między Polską i Finlandią

Gazeta Wyborcza - Radom zawiadamia o kolejnych niezwykłych gościach na pokazach lotniczych w tekście Holenderskie apacze przylecą na Air Show!: Apache Demo Team to kolejny zespół, który potwierdził swój udział w Air Show 2013. Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne z dumą zaprezentują wojownicze helikoptery z 301. Eskadry Redskins. Holendrzy jako pierwsi na świecie pokażą manewry z udziałem apaczów, które normalnie odbywają się tylko podczas testów u producenta - Boeinga. (...) Do Air Show 2013 pozostało niespełna pięć miesięcy. Największe w tej części Europy pokazy lotnicze odbędą się 24 i 25 sierpnia na Sadkowie.

Czytaj też: Kolejne potwierdzenia na Air Show

Piotr Subik z Dziennika Polskiego informuje o zatrzymaniu groźnego rebelianta w Afganistanie tekstem Mohammad Naeem w rękach komandosówAfgańscy antyterroryści policyjni, wspierani przez żołnierzy polskich Wojsk Specjalnych, zatrzymali Mohammada Naeema aka Adil'a. Podczas innej akcji, w starciu m.in. z Polakami, zginęło kilkunastu talibów. (...) Mężczyzna był odpowiedzialny m.in. za atak 27 lutego na posterunek afgańskiej policji, w którym zginęło 17 funkcjonariuszy. Przypisuje mu się również ataki z użyciem min pułapek na wojska koalicji ISAF i lokalne siły bezpieczeństwa. Był poszukiwany od dłuższego czasu. Razem z nim wpadło dwóch talibów. Zatrzymanych przekazano władzom lokalnym.

Czytaj więcej: Sukces Polaków w Afganistanie: zatrzymali groźnego rebelianta

Puls Biznesu w tekście Konsalnet ochroni terminal na Okęciu porusza kwestię firm odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w portach lotniczych: Ochroniarska spółka podpisała z warszawskim Lotniskiem Chopina umowę na świadczenie usług kontroli bezpieczeństwa pasażerów, załóg lotniczych i bagaży. (...) Niedawno zdobyciem umowy na ochronę katowickiego lotniska Pyrzowice pochwalił się Gwarant należący do Impela. Za czteroletni kontrakt firma dostanie 16,1 mln zł.

Czytaj też: Ministerialna wizyta w zakładach EADS-PZL Okęcie

Zenon Baranowski z Naszego Dziennika drąży temat raportu ABW o współpracy SB i KGB w artykule Co wiedzą Rosjanie?Rosyjskie służby dysponują informacjami dotyczącymi nawet kilkunastu tysięcy polskich opozycjonistów - wynika z raportu ABW. (...) Chodzi o powstałą w 1977 r. bazę danych pod nazwą „Połączony System Ewidencji Danych o Przeciwniku" (PSED). Była to wspólna działalność specsłużb państw komunistycznych, ale oczywiście pod dominującym wpływem KGB, a dane osób wprowadzane do systemu trafiały do centrali w Moskwie. Chodziło o osoby prowadzące wrogą działalność przeciwko krajom bloku komunistycznego. (...) - Z istniejących informacji, które mają charakter poszlakowy, wynika, że Rosjanie mogą posiadać oryginalną teczkę pracy Lecha Wałęsy - ocenia historyk . - W marcu 1992 r. pojawia się notatka płk. Konstantego Miodowicza, który szefowi UOP zasugerował, że te materiały mogą zostać wykorzystane w negocjacjach polsko-rosyjskich na temat kształtu traktatu polsko-rosyjskiego - podkreśla.

Czytaj też: Sobotni przegląd prasy – Zmiany szefów ABW i CBŚ,  SKW nie latał Aerofłotem, 8 samolotów szkoleniowych dla Polski, kursant KGB o Bondaryku, Korea grozi wojną

(MMT)

 
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama