Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Czwartek z Defence24.pl: Wywiad z byłym szefem AW; Chiny decydują o autonomii Hongkongu; Atak hakerski na polskie media; Rosyjskie działania w Libii zagrożeniem dla NATO?; Terytorialsi z Podkarpacia zakończyli szkolenie z medycyny pola walki

Fot. płk Grzegorz Małecki
Fot. płk Grzegorz Małecki

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Polski wywiad elektroniczny funkcjonuje poza prawem”: Wywiad z byłym szefem Agencji Wywiadu, Grzegorzem Małeckim. „Powinniśmy stworzyć specjalny mechanizm kontroli i nadzoru. Z jednej strony w samej AW, z drugiej powinna istnieć niezależna instytucja kontrolująca. Dlatego ten niemiecki wyrok jest bardzo ważny dla Polski. AW dysponuje olbrzymim potencjałem, SIGINT to doskonałe narzędzie do zapewnienia bezpieczeństwa państwa. Ale powinno działać pod drobiazgowym, efektywnym nadzorem i kontrolą. A tak nie jest.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „By wszyscy śpiewali hymn Chin”: W czwartek Pekin zadecyduje o losie autonomii Hongkongu. „Wejście ustawy w takiej formie oznaczałoby sprowadzenie chińskich służb bezpieczeństwa do Hongkongu, gdzie będą mogły działać w jawny sposób, dokonywać zatrzymywać i aresztowań […]”


Jacek Liziniewicz, Gazeta Polska Codziennie, „Hakerzy zaatakowali Strefę Wolnego Słowa”: Redakcja Telewizji Republika zgłosiła sprawę ataku hakerskiego odpowiednich służb. Jest to kolejny atak wymierzony w obecność wojsk amerykańskich w Polsce. „Nieznani sprawcy umieścili na portalu Telewizji Republika artykuł zawierający fake newsy. 24 maja o godz. 8.13 pojawił się materiał zatytułowany <<Amerykanie »chwalą« pobyt w Drawsku.»Jedyne, czym mogą strzelić, to gumki od majtek«>> z fałszywym i szkalującymi polskie wojsko informacjami. Następnie hakerzy spowodowali, że do stworzenia artykułu przyznał się na swoich łamach portal Niezalezna.pl.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Najemnicy Putina niszczą Libię”: Rosyjskie myśliwce Mig-29 i bombowce frontowe Su-24 przyleciały do bazy lotniczej w miejscowości Al-Dżufra, kontrolowanej przez wojska Libijskiej Armii Narodowej, gdzie zostały przemalowane aby ukryć fakt, że pochodzą z Rosji. „Amerykańskie dowództwo regionalne w Afryce (AFRICOM) opublikowało materiały wskazujące na przerzut do Libii rosyjskich samolotów bojowych. Myśliwce i bombowce mają wesprzeć rosyjskich najemników z tzw. Grupy Wagnera, którzy walczą w Libii po stronie oddziałów Libijskiej Armii Narodowej (LAN) gen. Chalify Haftara.”


Jacek Sądej, Nasz Dziennik, „Gotowi do pomocy”: Terytorialsi z Podkarpacia zakończyli czterodniowe szkolenie z medycyny pola walki. „Kilkudniowy intensywny kurs medycyny pola walki był prowadzony w ramach operacji <<Odporna Wiosna>>. Chodziło w nim o nauczenie terytorialsów prowadzenia odpowiednich działań w strefach podwyższonego zagrożenia, sprawdzania stanu zdrowia poszkodowanych, udzielania pierwszej pomocy medycznej, opatrywania ran i przygotowania do ewakuacji z pola walki.”


Komentarze (3)

  1. Palmel

    Polski wywiad elektroniczny funkcjonuje poza prawem - jakie jednostki po Kiszczaku zostały zdemolowane a teraz trzy ośrodki a było ich za komuny dużo więcej, a w Libii robią porządek po islamskiej wiośnie a złota Kadafiego już nie odzyskają

  2. dim

    Jeszcze ta refleksja: Wszsycy wiemy, czym skończyło się popieranie przez USA Talibów w Afganistanie. Ale wtedy przynajmniej efektem głównym był upadek ZSRR. Wszyscy widzimy, zdajemy sobie (chyba wszyscy ?) sprawę, czym kończy się "dobrym dla Zachodu" popieranie islamistów w Syrii. Ale czy Europa w ogóle uczy się ? I teraz będziemy popierać islamskich najemników w Libii ? Dalej udając, że są to jakieś siły demokratyczne, wspierające legalny rząd ? A jakiż stąd interes dla Europy i USA ? Oczywiście poza interesami zbrojeniowego lobby przemysłowego ? Przecież lokalna, ciężka, wieloletnia wojna w Polsce też leżałaby w interesie takiego lobby. A my im jeszcze pomagamy tuszować wynajmowanie, szkolenie i dozbrajanie islamistów, teraz w Libii ? A może chociaż - a jakiż w tym interes NATO ?

  3. dim

    „Najemnicy Putina niszczą Libię” - to zapewne w odróżnieniu od najemników tureckich, rekrutowanych z Syrii kilkunastu tysięcy islamistów ?