Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Polska pomoże Francji w nalotach na Syrię?; Ćwiczenia antyterrorystyczne w Warszawie; Inicjatywa ustawodawcza wspierająca polski przemysł zbrojeniowy

Fot. mjr R.Siemaszko/DPI MON
Fot. mjr R.Siemaszko/DPI MON

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Roman Laudański, Polska - Głos Wielkopolski, "Partyjniactwo już zaszkodziło naszej armii"Wywiad z profesorem Kazimierzem Kikiem, politologiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rozmówca komentuje kandydaturę Antoniego Macierewicza na stanowisko ministra obrony narodowej oraz obecną sytuację polityczną w strukturach polskiej armii.


PP, Dziennik Wschodni, "Chcą parasola dla polskiej zbrojeniówki": Rozpoczęto inicjatywę ustawodawczą, która w swoim założeniu ma wspomóc polski przemysł zbrojeniowy, dając pierwszeństwo polskim firmom w przetargach dla Wojska Polskiego. Inicjatorami tej ustawy jest między innymi szef związku zawodowego w PZL Świdnik - Andrzej Kuchta. Pomysłodawcy mają teraz 3 miesiące na zebranie 100 tysięcy podpisów pod inicjatywą.


Łukasz Maziewski, Fakt, "Polska wyśle F-16 do walki z islamistami?": Po spotkaniu szefów MSW w Unii Europejskiej, narasta przekonanie, że nie będzie można zaradzić kryzysowi imigracyjnemu, bez walki z przyczyną ucieczek ludzi z Syrii. Francja już teraz przygotowuje się do lotów bojowych na Państwo Islamskie. Przekonuje również inne państwa UE do podjęcia podobnej decyzji. Stanisław Wziątek, z komisji obrony narodowej, nie wyklucza rozważenia udziału polskiej armii w operacji wojskowej. Coraz głośniej mówi się również o ofensywie lądowej w Syrii.


IKR, Super Express - Warszawa, "Terroryści w Rembertowie i na Zachodnim": Przeprowadzono ćwiczenia w skali całej Warszawy. Urzędnicy dzielnic Bielan i Wilanowa trenowali procedury bezpieczeństwa, a na Dworcu Zachodnim ewakuowano prawie 400 zdezorientowanych pasażerów. Antyterroryści również odbijali Akademię Obrony Narodowej w Rembertowie. Za manewry odpowiadał wiceprezydent Warszawy - Jarosław Jóźwik.


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Armia prawdziwych patriotów": Badania Wojskowego Biura Badań Społecznych wskazują na wyjątkową postawę prospołeczną naszych żołnierzy. Znaczna większość naszych żołnierzy uczestniczy w wyborach, chroni symbole państwowe i zgłębia historię Polski. Z powodu dużej frekwencji żołnierzy na wszystkich wyborach, mogą być ważną częścią społeczeństwa, do której mogą zwrócić się politycy w czasie kampanii wyborczej. W zamian żołnierze oczekują od polityków poprawy bezpieczeństwa oraz walki z ubóstwem w kraju.


 

Reklama

Komentarze (1)

  1. andy

    z obawy przed zatrzymaniem bez sensowego transferu naszej kasy do zagranicznych producentów sprzętu wojskowego realizowanego przez obecną ekipę już wystawia się " partyjne strzelby" do niszczenia ewentualnych ale wątpliwych ministrów ...

Reklama