Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Londyński szczyt NATO na tle problemów z Turcją; Wywiad z byłym szefem BBN; Opóźnienia w modernizacji wojska; Wywiad z byłym inspektorem Sił Powietrznych; Fałszywi funkcjonariusze służb specjalnych
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Szczyt NATO w cieniu szantażu i impeachmentu”: Zbliżający się szczyt NATO w Londynie będzie jednym z trudniejszych w historii m. in. z powodu Turcji. We wtorek Turcja testowała kupione w Rosji systemy przeciwlotnicze S-400 Triumf. Celem były samoloty F-16, które są na wyposażeniu większości państw NATO. „Turexit czy kompromis na jubileuszowym szczycie NATO? Przygotowania do 70. urodzin paktu przebiegają równolegle do testów rosyjskich systemów S - 400 nad Ankarą, blokowania planów obrony Polski, nabierającej tempa procedury impeachmentu Donalda Trumpa i wywiadu prezydenta Francji, w którym ten wyraził wątpliwość w sens art. 5 traktatu waszyngtońskiego”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Turcja jest niepewnym sojusznikiem odpływającym do Rosji”: Wywiad z Stanisławem Koziejem, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego w latach 2010-2015. „[...] kłopot turecki się powiększa. W NATO Turcja z pozycji sojusznika niepewnego przechodzi na pozycje sojusznika niechcianego. Przykładem jest zablokowanie zakupu samolotu F-35. Kolejnym krokiem może być ograniczenie wspólnych ćwiczeń. Za jakiś czas może wręcz dojść do wypychania Turcji z NATO.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Uzbroimy armię, tylko znacznie później”: Eksperci krytykują wiecznie opóźniające się progremy modernizacyjne dla wojska oraz ciągłe programy pomostowe zamiast urealnienie właściwych planów zakupowych. „Unowocześnianie wojska dałoby się lepiej zaplanować i przeprowadzić, gdyby decydenci skupili się na jego potrzebach, a nie na propagandzie. [...] Eksperci wskazują, że w wieloletni poślizg wpadły plany zakupu m.in. pilnie potrzebnych śmigłowców uderzeniowych czy trzech okrętów podwodnych nowej generacji. Zamiast nich zastosujemy rozwiązanie pomostowe - kupimy za granicą stare okręty i poddamy je liftingowi.”
Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, „Obietnice zamiast bezpieczeństwa”: Krytyka niezrealizowanych obietnic resortu obrony. „Resort obrony w swojej polityce modernizacyjnej buduje dwa równoległe światy. Pierwszy to świat zbrojeniowego sukcesu. Drugi - szara rzeczywistość.”
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Są migi, wizji brak”: Wywiad z gen. Tomaszem Drewniakiem, byłym inspektorem Sił Powietrznych. „W momencie gdy Polska przejmowała te samoloty, od razu było wiadomo, że są to samoloty myśliwskie przeznaczone do obrony naszego terytorium i bliskiego sąsiedztwa, np. republik nadbałtyckich. Zostały doposażone, ale nigdy nie będą wykorzystywane w misjach NATO, bo nie dysponują odpowiednimi radiostacjami ani Link-16, czyli systemem przekazywania danych.”
Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „Fałszywy wiceszef SKW i inne przypadki”: Zwiększa się ilość przypadków osób podszywających się pod funkcjonariuszy służb specjalnych. „Oto bowiem jakiś czas temu skazano prawomocnie emerytowanego oficera Straży Granicznej, który udawał... wiceszefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Swój proceder prowadził w latach 2015-2016. Był przy tym bardzo przekonujący. Ze swoimi ofiarami umawiał się pod siedzibą SKW, chwalił się wpływami i rozległymi znajomościami w armii, np. w Żandarmerii Wojskowej.”
Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Bez USA nie ma NATO”: Analiza sytuacji geopolitycznej przed szczytem NATO w Londynie. „Sojusz Północnoatlantycki jest w stanie realizować swoje cele i wypełniać zobowiązania jedynie dzięki siłom amerykańskim. Europejskie alternatywy są dla NATO niewystarczające - wskazują raporty brytyjskich i niemieckich ośrodków analitycznych.”
Gazeta Polska Codziennie, „Musimy mieć silny przemysł obronny”: Środki z resortu obrony narodowej posłużą projektom związanym z produkcją nowoczesnych prochów strzelniczych oraz amunicji i rakiet do roku 2022. „Polska Grupa Zbrojeniowa została wczoraj dokapitalizowana kwotą 430 mln zł. Umowę o podwyższeniu kapitału spółki podpisali w Skarżysku-Kamiennej premier Mateusz Morawiecki i prezes PGZ Witold Słowik.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie