Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Abramsy dla polskich pancerniaków; Litwa prosi o pomoc Irak i Turcję; Powrót prawa szariatu w Afganistanie; Pandemia pokrzyżowała plany szkolenia rezerwy

Fot. Robert Suchy/Defence24.pl
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Ponad 20 miliardów na nowe czołgi”: Komentarze po informacji Ministra Obrony Narodowej o zakupie znacznej ilości amerykańskich czołgów Abrams. „Polska kupi 250 amerykańskich abramsów, a środki na ich zakup będą pochodzić spoza budżetu resortu obrony. Decyzja jest kontrowersyjna z powodów logistycznych i finansowych [...] Dla mnie największym problemem jest logistyka. Gdybyśmy zaczynali kupowanie nowoczesnych czołgów od zera, taki zakup byłby zrozumiały i można by go uzasadnić. Ale my mamy już czołgi Leopard 2A4 i 2A5, więc równie dobrze mogliśmy kupić czołgi Leopard 2A7 z przeniesieniem części produkcji do Polski. Dziś relacje z przemysłem niemieckim są fatalne, ale przy takim zakupie producenci zza Odry zapewne byliby bardziej skłonni do ustępstw - mówi DGP emerytowany oficer, który przez lata związany był z zakupami dla Wojska Polskiego.”


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Litwa oczekuje pomocy od Iraku i Turcji”: Wczoraj Litwini udali się z Ankary do Bagdadu, gdzie ma ich przyjąć szef miejscowego MSZ Fuad Husajn. Wilno chce, by oba kraje u siebie powstrzymywały potencjalnych nieregularnych migrantów przed wylotem na Białoruś i by ograniczyły liczbę lotów do Mińska. „Litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis i wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abromavicius przebywają z wizytą w Turcji i Iraku, by rozmawiać o współpracy w powstrzymaniu fali migracji. To właśnie z lotnisk w tych krajach ludzie są przewożeni na Białoruś, skąd - dzięki wsparciu władz w Mińsku - przekraczają <<zieloną granicę>> z Litwą. Od początku roku tamtejsi pogranicznicy zatrzymali na próbie nielegalnego przekroczenia granicy 1738 osób. Połowę stanowili obywatele Iraku.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Talibowie szykują się do wprowadzenia szariatu”: Talibowie już zapowiadają zmiany w ustroju prawnym Afganistanu. Mają powrócić do surowego prawa szariatu. „Sędzia talibski Gul Rahim przybliżył czytelnikom <<Bilda>>,jak będzie wyglądał Afganistan pod ich rządami. Homoseksualiści będą kamienowani bądź będzie na nich zrzucany mur, a złodziejom będą obcinane ręce i nogi. To tylko nieliczne ze zmian prawnych, którymi zostanie objęte społeczeństwo afgańskie. [...] Wycofywanie się wojsk NATO-wskich i amerykańskich z Afganistanu jedynie przyspieszyło i zintensyfikowało działania zbrojne podejmowane przez talibów. Ta zbrojna islamistyczna organizacja kontroluje już niemal 80 proc. powierzchni Afganistanu. Z każdym dniem kolejne dystrykty wpadają w ręce tych religijnych ekstremistów. Według niedawnych raportów amerykańskich służb wywiadowczych zdobycie Kabulu przez talibów może nastąpić już za pół roku. Przejęcie władzy przez talibów w Afganistanie oznaczać będzie wprowadzenie na tere nie całego kraju prawa szariatu.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Najlepsze czołgi świata dla Polski”: Resort obrony narodowej zapowiada znaczace wzmocnienie zdolności obronnych na wschodzie kraju. „Wczoraj na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej minister obrony Mariusz Błaszczak w towarzystwie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego poinformował o zakupie 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams SEPv3 dla polskiej armii. To najnowocześniejsze czołgi na świecie. Dostawy mają ruszyć w przyszłym roku.[...] Pozyskane od USA czołgi będą dyslokowane na wschodzie Polski, w jednostkach wchodzących w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej. Szef MON wymienił wczoraj l Warszawską Brygadę Pancerną z Wesołej oraz formowaną 19 Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie. - To czołg, który został sprawdzony na polu walki. Wyróżniają go trzy aspekty: żywotność, świadomość sytuacyjna oraz siła rażenia. Jest szybki i niedostępny dla potencjalnego przeciwnika. Może prowadzić ogień i obserwację w różnych warunkach. Jest zdolny do prowadzenia ognia amunicją programowalną, która jest przyszłością wojsk - wymienił najważniejsze cechy czołgu gen. Jarosław Mika, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ).”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Pandemia zastopowała rezerwistów”: Plan szkoleniowy przewidywał wezwanie do wojska 200 tyś. rezerwistów. Nie zrealizowano go przez pandemię. „W ubiegłym roku przeszkolono dziesięć razy mniej żołnierzy rezerwy, niż planowano. W tym roku ani jednego - wojskowe ćwiczenia są wstrzymane do końca września. [...] Nowo powołany na kolejną kadencję szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak deklaruje, że do swoich priorytetów zalicza <<szkolenie rezerw osobowych oraz nadanie temu procesowi nowego wymiaru i znaczenia>>. Problem polega na tym, że założenia te nie są realizowane m.in. z powodu pandemii.”


Jacek Zalewski, Puls Biznesu, „Przemysł zbrojeniowy o offsecie może zapomnieć”: Jakie są minusy ogłoszonego zakupu amerykańskich czołgów? „Amerykanie wydoją polskiego sojusznika do ostatniego centa, przecież absolutnie nie sprezentują nam maszyn w ramach programu FMF (Foreign Military Financing), tak jak np. biednemu Egiptowi. [...] Trzeba podkreślić, że amerykańskich czołgów - w odróżnieniu od samolotów - nie kupuje żaden europejski sojusznik z NATO, Polska będzie więc prekursorką (ostatnio czołgi od Amerykanów kupiły Australia i Tajwan).[…] Najnowszy zakup to kolejny inny świat, nie tylko dlatego, że Amerykanie używają swoich miar. Specjaliści wojsk pancernych uważają najnowszego Abramsa za absolutną światową czołówkę, porównywalną może z jedną konstrukcją izraelską.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama