Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: 23 proc. VAT na sprzedaż broni przez pośrednika; Wstrzymanie amerykańskiej pomocy wojskowej dla Pakistanu; Sojusz Polski i USA w kontekście polityki globalnej; Polityczny pat w Mołdawii

Donald Trump podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.
Donald Trump podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Patrycja Dudek , Dziennik Gazeta Prawna, „Sprzedaż broni przez pośrednika z 23-proc. VAT”: Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że dostawy uzbrojenia na rzecz agencji NATO nie są objęte zerową stawką VAT, gdy agencja kupuje broń, by następnie odsprzedać ją Ministerstwu Obrony Narodowej. „Spór w tej sprawie toczyła spółka handlująca bronią. Zamierzała dostarczyć uzbrojenie na rzecz Ministerstwa Obrony Narodowej za pośrednictwem NAMSA - agencji NATO odpowiedzialnej za zaopatrzenie i zabezpieczenie eksploatacji sprzętu wojskowego na potrzeby sił zbrojnych państw członków NATO. Na takie „międzynarodowe" zakupy w drodze bezprzetargowej pozwalają decyzje MON. Plan był więc taki, że spółka kupi broń od producenta mającego siedzibę w UE, sprzedają NAMSA, a agencja odsprzeda ją ministerstwu. Spółka liczyła na to, że dostawa broni na rzecz NAMSA będzie bez VAT.”


Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „USA wstrzymują finansowanie Pakistanu”: Stany Zjednoczone zamierzają wstrzymać 255 mln USD przeznaczonych na pomoc wojskową dla Pakistanu. „Powodem wstrzymania pomocy dla Pakistanu jest jego niejednoznaczna, według władz USA, postawa w wojnie z islamskim terroryzmem. Pakistan oficjalnie jest bliskim sojusznikiem Ameryki, użycza jej swoich baz wojskowych i lotnisk, a także prowadzi współpracę wywiadowczą z amerykańskimi agencjami. Jednocześnie od lat jest oskarżany o ignorowanie, a nawet wspieranie islamskich terrorystów walczących z siłami międzynarodowej koalicji w Afganistanie, którzy według tych doniesień mają uważać Pakistan za bezpieczne terytorium, gdzie mogą się przegrupować, odpocząć albo szkolić rekrutów.”


Dr Cezary Mech, Nasz Dziennik, „Globalne Szachy”: Jakie przełożenie ma sojusz z USA na polską politykę wobec Unii Europejskiej? „Na pewno sojusz Polski z USA jest nie do przecenienia, gdy chodzi o ochronę przed Niemcami, ale już kwestia wysokich kosztów zakupu uzbrojenia amerykańskiego powinna być przedmiotem starannych analiz.„


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Kara dla prezydenta”: W Mołdawii Sąd Konstytucyjny po raz drugi chwilowo odebrał pełnomocnictwa prorosyjskiemu prezydentowi. „Sąd „tymczasowo zawiesił pełnomocnictwa" Dodona z powodu konfliktu o mianowanie nowych członków rządu. Prezydent zatwierdził dymisję pięciu ministrów i dwóch wicepremierów, ale odmówił zgody na mianowanie ich następców. Przy okazji rekonstrukcji gabinetu Dodon próbował zgłaszać kandydatury prorosyjskich polityków. (…) Nierozwiązywalny konflikt pomiędzy prezydentem (który chce strategicznego partnerstwa z Rosją) i parlamentarną większością dążącą do integracji z Unią Europejską trwa od chwili ogłoszenia zwycięzcy wyborów prezydenckich we wrześniu 2016 roku.”

Reklama

Komentarze (2)

 1. Krek

  „Na pewno sojusz Polski z USA jest nie do przecenienia, gdy chodzi o ochronę przed Niemcami (...)" - a to Niemcy szykują się do wojny z Polską??!!

  1. rozczochrany

   Szykują się. Nawet prowadzą, analizy, ćwiczenia sztabowe i wojskowe zakładające bunt w UE i wojnę z Polską. Pobudka przyjacielu. Podał bym ci linki, ale komentarz mój by się nie ukazał. Dlatego sam poszukaj w internecie.

 2. sorbi

  "Stany Zjednoczone zamierzają wstrzymać 255 mln USD przeznaczonych na pomoc wojskową dla Pakistanu" To niech USA zasilą dodatkowo chociaż połową tej sumy budżet naszego MON-u.

Reklama