Reklama

Siły zbrojne

Gwardia Narodowa wraca do podstaw. Abramsy przeciwko minom

Fot. Thomas Alvarez/Idaho Army National Guard
Fot. Thomas Alvarez/Idaho Army National Guard

Amerykańscy żołnierze z jednego z pododdziałów pancernych Gwardii Narodowej Idaho po raz pierwszy od 20 lat przeprowadzili szkolenie w zakresie wykorzystywania trałów przeciwminowych zamontowanych na czołgach podstawowych M1A2 Abrams.

Wspomniane ćwiczenia w zakresie usuwania min i ładunków wybuchowych prowadzili czołgiści z kompanii "B" 2 batalionu broni kombinowanych 116. Brygadowego Zespołu Bojowego Kawalerii, która stacjonuje w mieście Nampa w stanie Idaho. Zdolność pododdziałów pancernych do zapewnienia sobie ochrony przeciwminowej w trakcie prowadzenia działań bojowych dzięki wykorzystaniu tego typu sprzętu odgrywa kluczową rolę zarówno w warunkach konfliktów asymetrycznych jak i symetrycznych.

Trały przeciwminowe dzielą się na lemieszowe i walcowe, które są instalowane na specjalnych zaczepach z przodu kadłuba czołgu. W przypadku lemieszy przeciwminowych ich zadanie polega na przeoraniu pasa po którym posuwa się czołg w celu wypchnięcia min przeciwpancernych i innych ładunków wybuchowych poza tor jego ruchu lub ich przewrócenia, a co za tym idzie neutralizacji potencjalnego zagrożenia. Z kolei walce przeciwminowe służą do detonacji ukrytych min przeciwpancernych i innych ładunków wybuchowych. Dwa zestawy ciężkich, stalowych rolek są montowane przed obiema taśmami gąsienic czołgu, gdzie w trakcie poruszania się po ziemi wywierają większy nacisk na podłoże od samego czołgu.

Dedykowanym systemem m.in. do zwalczania min i ładunków wybuchowych wchodzących w skład Pancernych Brygadowych Zespołów Bojowych (ABCT) są czołgi saperskie M1150 Assault Breacher Vehicle (ABV), które bazują na zmodyfikowanej konstrukcji czołgu podstawowego M1 Abrams. Głównym zadaniem tych pojazdów jest wykonywanie przejść w polach minowych dla innych ciężkich wozów bojowych oraz oczyszczanie dróg z min, improwizowanych ładunków wybuchowych, a także usuwanie przeszkód naturalnych i sztucznych. Wozy te występują w dwóch wersjach i operują w parach, w których jeden pojazd wyposażony jest w prosty lemiesz, a drugi w lemieszowy trał przeciwminowy. Każdy wóz jest dodatkowo wyposażony w zamontowany na stropie wieży system wystrzeliwanych linowych ładunków wybuchowych, które mają za zadanie detonować w bezpiecznej odległości wykryte pola minowe.

image
Reklama
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama