Geopolityka

Czartoryski: łatwiej wejść na teren polskiego Sejmu niż do katedry Notre-Dame w Paryżu [SKANER Defence24]

Poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS). Fot. Defence24.pl

Łatwiej wejść na teren polskiego Sejmu niż do katedry Notre-Dame w Paryżu – zauważył w programie SKANER Defence24.pl przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski (PiS). Poseł, który kieruje również podkomisją rozpatrującą projekt powołujący Służbę Ochrony Państwa w miejsce BOR oraz projekty przekształcające Straż Marszałkowską w służbę mundurową, przekonuje, że aby skutecznie chronić najważniejsze osoby w państwie, trzeba mieć możliwość przewidywania zagrożeń.

W dzisiejszych czasach jest potrzeba istnienia służby, która będzie miała na tyle dobrze przygotowane kadry i na tyle dobrze "uzbrojone" w uprawnienia, by skutecznie chronić obiekty, najważniejsze osoby w państwie, chronić różne wydarzenia, w tym wielkie wydarzenia często o charakterze międzynarodowym. Słynne przysłowie "mądry Polak po szkodzie" powinno odejść do historii. Rolą ustawodawcy jest uprzedzanie zagrożeń i powołanie do życia takiej służby, która by odpowiedziała na nowe zagrożenia.

przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski (PiS)

Poseł PiS powiedział, że liczy, iż Sejm zajmie się projektem ustawy o Służbie Ochrony Państwa jeszcze na bieżącym, zaplanowanym do 8 grudnia posiedzeniu. Zdaniem Czartoryskiego nie ma potrzeby zwlekać z pracami.

Czytaj więcej: Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych za ustawą o Służbie Ochrony Państwa

W Sejmie na rozpatrzenie czekają także dwa inne projekty, które mają przekształcić Straż Marszałkowską z formacji cywilnej w służbę mundurową. – Łatwiej wejść na teren polskiego Sejmu niż do katedry Notre-Dame w Paryżu – zauważył Czartoryski.

Nie widzimy żadnego powodu, żeby Straż Marszałkowska nie mogła pokonać kilkunastu metrów, wyjść poza teren Sejmu i zainterweniować chociażby na ulicy Wiejskiej, chroniąc posła przed atakiem jakiejś grupy chuliganów.

przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski (PiS)

Czytaj więcej: Projekt ustawy o Straży Marszałkowskiej [ANALIZA]

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.