Reklama

Geopolityka

Czartoryski: łatwiej wejść na teren polskiego Sejmu niż do katedry Notre-Dame w Paryżu [SKANER Defence24]

Poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS). Fot. Defence24.pl
Poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS). Fot. Defence24.pl

Łatwiej wejść na teren polskiego Sejmu niż do katedry Notre-Dame w Paryżu – zauważył w programie SKANER Defence24.pl przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski (PiS). Poseł, który kieruje również podkomisją rozpatrującą projekt powołujący Służbę Ochrony Państwa w miejsce BOR oraz projekty przekształcające Straż Marszałkowską w służbę mundurową, przekonuje, że aby skutecznie chronić najważniejsze osoby w państwie, trzeba mieć możliwość przewidywania zagrożeń.

W dzisiejszych czasach jest potrzeba istnienia służby, która będzie miała na tyle dobrze przygotowane kadry i na tyle dobrze "uzbrojone" w uprawnienia, by skutecznie chronić obiekty, najważniejsze osoby w państwie, chronić różne wydarzenia, w tym wielkie wydarzenia często o charakterze międzynarodowym. Słynne przysłowie "mądry Polak po szkodzie" powinno odejść do historii. Rolą ustawodawcy jest uprzedzanie zagrożeń i powołanie do życia takiej służby, która by odpowiedziała na nowe zagrożenia.

przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski (PiS)

Poseł PiS powiedział, że liczy, iż Sejm zajmie się projektem ustawy o Służbie Ochrony Państwa jeszcze na bieżącym, zaplanowanym do 8 grudnia posiedzeniu. Zdaniem Czartoryskiego nie ma potrzeby zwlekać z pracami.

Czytaj więcej: Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych za ustawą o Służbie Ochrony Państwa

W Sejmie na rozpatrzenie czekają także dwa inne projekty, które mają przekształcić Straż Marszałkowską z formacji cywilnej w służbę mundurową. – Łatwiej wejść na teren polskiego Sejmu niż do katedry Notre-Dame w Paryżu – zauważył Czartoryski.

Nie widzimy żadnego powodu, żeby Straż Marszałkowska nie mogła pokonać kilkunastu metrów, wyjść poza teren Sejmu i zainterweniować chociażby na ulicy Wiejskiej, chroniąc posła przed atakiem jakiejś grupy chuliganów.

przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski (PiS)

Czytaj więcej: Projekt ustawy o Straży Marszałkowskiej [ANALIZA]

Reklama

Komentarze (14)

 1. polifem

  Lepiej tam nie wchodzić.

 2. As

  Też mi się wydaje, że największy napływ do sejmu potencjalnie niebezpiecznych osób powodują wybory i żadne pola minowe wokół sejmu poziomu bezpieczeństwa nie podniosą.

 3. asd

  Co do \"łatwości wejścia\" do sejmu to podobnie pomyślałem kiedy zobaczyłem ładnych parę lat temu Leppera, Giertycha czy Renatę Beger w sejmie. Wyczyny obecnych gości w sejmie też jeżą wos na głowie. Rodzi się pytanie kim oni są, skąd się wzięli i jakim cudem tacy ludzie dostają się do sejmu? Pewne groźne i szkodliwe osoby zbyt łatwo się tam dostają i to nie przez brak ogrodzenia tylko za pomocą wyborów powszechnych. To nie brak ogrodzenia z zasieków tylko niskie standardy wyboru posłów są prawdziwym problemem.

 4. kij

  Cóż, premier powtarza ciągle, że Polska to absolutnie bezpieczny kraj...

  1. Varan

   Właśnie dlatego władza ustawodawcza musi działać z odpowiednim wyprzedzeniem i dokonywać takie zmiany w prawie i organizacji agend, by uprzedzić powstawanie zagrożeń. Bowiem nie jest sukcesem pokonanie wroga który nas zaskoczył, ale uniemożliwienie mu działania jeszcze zanim on wpadnie na jakiś pomysł. Więc twoja uwaga świadczy o kompletnym braku rozumienia tematu, braku umiejętności czytania że zrozumieniem lub wręcz jesteś wrogiem naszego państwa. Wybieraj. A Polska, czy ci się to podoba czy nie, jest krajem bezpiecznym.

 5. ObywatelRP

  Cenne zabytki trzeba chronić przed dewastacją. Politycy chcą się odgrodzi od społeczeństwa tylko wtedy, gdy chcą coś ukryć, albo działają na szkodę narodu.

 6. sylwester

  Czartoryski czy to nie ten pan co robi interesy z tym bardzo znanym przestępcą gospodarczym

 7. dkdifif

  Ciekawe gdzie bezpieczniej- pod sejmem na wiejskiej czy notre dam

 8. Adam

  Może niech służby mundurowe zaczną chronić swoje jednostki zamiast prywatnych firm , od razu będzie lepiej. A władza bliżej ludzi ... cóż, suwerena sie boimy ?

  1. Lunatic

   Służby mundurowe nie chronią jednostek prywatnych firm.

 9. podatnik

  Również uważam, że do sejmu za łatwo się wchodzi byle komu i należy zmienić ordynację wyborczą.

 10. Marek1

  Panie Czartoryski, w katedrze N-D są skarby dziedzictwa narodowego Francji, a w polskim Parlamencie CO jest ... ?? Strzec i pilnować trzeba Wawelu, Zamku królewskiego, rafinerii, gazoportu itp. skarbów, a nie miejsca pracy ludzi FATALNIE wykonujących swe obowiązki za ogromne dla przeciętnego Polska pieniądze.

 11. CB

  Wystarczy na zewnątrz postawić BOR/SOP, a wewnątrz niech sobie jest Straż Marszałkowska na dotychczasowych zasadach, jako służba porządkowa. Nie trzeba od razu tworzyć nowych służb, czyli kolejnej uprzywilejowanej grupy, która będzie podległa i wierna obecnie rządzącym...

 12. zły

  O tym czy łatwiej wejść do Sejmu czy paryskiej katedry niech wypowiedzą się licealiści nie wpuszczeni z powodu "niepoprawnych politycznie" przypinek na kurtkach. Arogancja władzy jest coraz większa.

 13. Patrycja

  A ile było napadów na posłów w ciągu ostatnich lat?

 14. mm

  Straż Marszałkowską uzbroić, teren ogrodzić, obcych nie wpuszczać - zgodnie z hasłem "władza bliżej wyborców" - a tak w ogóle to czego oni się tak boją imigrantów?

Reklama