Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Cyfrowe radiolinie i taktyczna łączność Transbitu [Defence24 TV]

W tym roku pokazujemy trzy główne elementy naszego portfolio. Jest to system taktycznej łączności pola walki Radion, cyfrowa radiolinia R-460A oraz samolotowe linie radiowe, przeznaczone dla bezzałogowców - mówi Zbigniew Soporek, prezes zarządu Transbit sp. z o.o. w rozmowie z Defence24 TV. Prezes spółki do grona kluczowych produktów zalicza także system monitorowania i kontrolowania obiektów SMiKO.

Prezes Transbitu w rozmowie z Defence24 mówi o systemie taktycznej łączności pola walki Radion. Umożiwia on bezpieczną wymianę danych i łączność foniczną pomiędzy elementami oddziałów i pododdziałów taktycznych, od drużyny do batalionu, z zapewnieniem łączności do elementów szczebla operacyjnego, np. brygady.

Pokazujemy jego komponenty, z najważniejszym, radiostacją szerokopasmową R-450C-01, oraz paroma nowymi komponentami, takimi jak rejestrator cyfrowy rozmów VOIP, który prezentujemy na stoisku. (...) System Radion prezentujemy rozwinięty praktycznie, pokazując możliwości tego systemu do realizacji platformy dla osadzenia systemów C4ISR, w tym systemów takich, jak system zarządzania walką BMS.

Zbigniew Soporek, prezes firmy Transbit

Kolejnym elementem, na który uwagę zwraca Zbigniew Soporek, jest cyfrowa radiolinia R-460A należaca do najnowszej generacji linii radiowych o dużej pojemności (HCLOS) na pasmo IV oraz III+, wyposażona w zaawansowane algorytmy ochrony ochrony przed zagłuszaniem, zakłócaniem i przechwytywaniem informacji.

Jest ona rozwojowym elementem poprzednich radiolinii, R-450A, wdrożonych do wojska w liczbie ponad 1200 sztuk. Nowa wersja pracuje w paśmie IV".

Zbigniew Soporek, prezes Transbitu

Trzecim elementem oferty Transbitu są samolotowe linie radiowe zapewniające dwukierunkową łączność telemetryczną i przekaz wideo w czasie rzeczywistym z bezzałogowca do stacji naziemnej. Rozwiazanie to zostało stworzone w technologii radia SDR. 

Obecnie jest to, chyba, dosyć modny temat i bardzo ważny temat w wojsku, bo jednak drony bardzo mocno wchodzą na uzbrojenie wszystkich armii świata, naszej również. Zapewnienie łączności pomiędzy dronem, stacją naziemną, dronami w powietrzu, jest niezwykle istotne dla wykonywania zadań przez te środki walki. (...) My, jako firma specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań radiowych, dostarczamy głównie na potrzeby PGZ, dla ich platform bezzałogowych, dostarczanych na podstawie umów z MON.

Zbigniew Soporek, prezes Transbitu

Prezes Transbitu wspomina także, opisując go jako jeden z najważniejszych obecnie rozwijanych produktów, system monitoringu SMiKO.

Pokazujemy również, jako część zasadniczą, system zarządzania pokazywanymi urządzeniami, to system monitorowania i kontrolowania obiektów SMiKO, który w bardzo prosty sposób pozwala operatorom zestawić połączenia, zaplanować je, monitorować je i kontrolować ich działanie.

Zbigniew Soporek, prezes Transbitu

Prezes Transbitu mówi również o przyszłości firmy i współpracy ze spółkami wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Arcetron

    Można ukryć transmisję ale szkopuł w tym że Jammery zakłócające działają w całym paśmie i są skuteczne w każdym przypadku nawet jeśli urządzenia oferują korekty błędów. Komunikacja z wykorzystaniem "radia SDR" to żadna nowość to wygoda i oszczędność czasu podczas projektowania urządzeń komunikacyjnych, popularnym urządzeniem jest Radio RTL SDR . Według mnie lepszy wyzwaniem było by stworzenie urządzenia do sterowania dronami na zasadzie komunikacji kwantowej, której nie można zakłucić i podsłuchać, a żadna broń radiowa nie była by wtedy skuteczna na drony.

  2. Extern

    Szczególnie ciekawie wygląda ta łączność radiowa dla dronów na podstawie radia o detekcji i modulacji fali oprogramowaniem. To zupełnie nowa jakość w radiofonii z czego nie wszyscy żyjący jeszcze w czasach układów rezonansowych RLC sobie zdają sprawę, w jak wyrafinowany teraz sposób można ukryć i rozproszyć transmisję radiową po całym pasmie.

Reklama