Reklama

Siły zbrojne

CBA: Nieprawidłowości przy przetargu na systemy meteo. Zatrzymania

Fot. CBA
Fot. CBA

Funkcjonariusze CBA dokonali zatrzymania pięciu osób, w tym żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Akcja związana jest z nieprawidłowościami przy zakupie systemów pomiarów meteorologicznych, które miały być wykorzystywane m.in. przy zabezpieczeniu lotów - oznaczonych statusem HEAD - najważniejszych osób w państwie.

Piotr Kaczorek z CBA, poinformował, że zatrzymani żołnierze i biznesmeni trafią do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty o charakterze korupcyjnym. Dodał, że do zatrzymań doszło w Dęblinie, w Warszawie, w woj. mazowieckim i małopolskim; agenci CBA przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych.

Z ustaleń CBA wynika, że w grudniu 2016 roku doszło do szeregu nieprawidłowości przy dostawie dziewięciu mobilnych automatycznych systemów pomiarów meteorologicznych do Składu Materiałowego 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie. Koszt sprzętu wyniósł blisko 5 mln zł. Jak wyjaśnił Piotr Kaczorek z CBA, systemy te są niezbędne do meteorologicznego zabezpieczenia działań poligonowych oraz operacji lotniczych na lądowiskach oraz innych miejscach startów i lądowań, w tym lotów oznaczonych statusem "HEAD", czyli z najważniejszymi osobami w państwie.

Czytaj też: Policja szkoli rezerwistów

Śledztwo prowadzi w całości Delegatura CBA w Warszawie, pod nadzorem Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Dotyczy ono oszustwa, przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli zamawiającego oraz przedstawicieli prywatnych firm, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Odebrany sprzęt meteorologiczny, który miał służyć zapewnieniu bezpiecznych startów i lądowań statków powietrznych Sił Zbrojnych, był niezgodny z wymaganiami przetargowymi. Odbiór sprzętu przez stronę wojskową nastąpił pomimo licznych wad jakościowych.

Piotr Kaczorek, CBA

Jak dodał, potwierdzają to ekspertyzy wykonane przez powołanych przez CBA biegłych którzy stwierdzili, że sprzęt nie spełnia specjalnych wojskowych wymagań i jest zupełnie nieprzydatny do celów wojskowych.

Dzięki wykrytym przez CBA nieprawidłowościom uniemożliwiono wprowadzenie do wyposażenia jednostek wojskowych sprzętu do pomiarów meteorologicznych, którego eksploatacja - ze względu na możliwe błędne wyniki pomiarowe - mogła zagrażać bezpieczeństwu wykonywanych lotów. Sprawa jest rozwojowa.

Piotr Kaczorek, CBA

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. k

    A cóż za pecha ma w tym roku 2RBLog. To juz 3 afera przetargowa w tym roku po zmianie dowództwa. Ciekawe kiedy odpowiednie służby wejdą wpadnie tam...

Reklama