Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Brygada z Wesołej otrzymała zmodernizowane Leopardy

Fot. ppor. Jacek Piotrowski

1 Warszawska Brygada Pancerna w Wesołej odebrała dwa czołgi Leopard 2PL. Oznacza to, że ta jednostka dysponuje już czternastoma czołgami tego typu, pozwalając na wyposażenie jednej pełnej kompanii.

Jak powiedział Defence24.pl mjr Przemysław Lipczyński z 18 Dywizji Zmechanizowanej, ostatnie dwa Leopardy wchodzące w skład kompanii czołgów tego typu zostały odebrane pod koniec ubiegłego tygodnia. Tym samym brygada z Wesołej dysponuje czternastoma zmodernizowanymi czołgami. Sześć z nich przekazano w 2020 roku, a sześć kolejnych, w roku bieżącym.

Drugim użytkownikiem czołgów Leopard 2PL w Wojsku Polskim jest 10 Brygada Kawalerii Pancernej. W jej skład wchodzi Ośrodek Szkolenia Leopard, który jeszcze w 2020 roku otrzymał sześć tego typu czołgów. Najprawdopodobniej do tej jednostki mają być kierowane kolejne wozy tego typu. Niedawno w Sejmie prezes PGZ Sebastian Chwałek mówił o trwających odbiorach łącznie siedmiu zmodernizowanych Leopardów.

Czytaj też

Dziś większość pododdziałów brygady z Wesołej ma na wyposażeniu czołgi w wersji Leopard 2A5, które początkowo służyły w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu, a w latach 2017-2019 zostały przeniesione do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Obecnie przewiduje się przezbrojenie tej ostatniej jednostki w czołgi M1A2 SEP v3 Abrams. Wniosek o ich pozyskanie został wysłany do rządu USA w lipcu 2021 roku. Łącznie Polska planuje zakupić 250 Abramsów z przeznaczeniem dla dwóch brygad 18 Dywizji Zmechanizowanej (oprócz jednostki z Wesołej także 19 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie).

Najpierw jednak niezbędna będzie zgoda Departamentu Stanu oraz notyfikacja Kongresu, po czym ma nastąpić finalne uzgodnienie i obustronne zatwierdzenie umowy między rządami USA i Polski na zakup tych czołgów. Z kolei Leopardy 2PL powstają poprzez modernizację czołgów Leopard 2A4. Zgodnie z kilkukrotnie aneksowaną umową z 2015 roku, łącznie mają zostać zmodernizowane 142 czołgi, za 3,29 mld zł. Wykonawcą jest konsorcjum PGZ i ZM Bumar-Łabędy, współpracujące z innymi spółkami należącymi do PGZ oraz firmą Rheinmetall. Realizacja programu jest znacznie opóźniona w stosunku do pierwotnych planów.

Czytaj też

Zmiany wprowadzone ramach programu Leopard 2PL, obejmują m.in. dodatkowe, modułowe opancerzenie wieży oraz nowe przyrządy celownicze. Działonowy i dowódca otrzymali polskie kamery termowizyjne III generacji KLW-1 Asteria produkcji PCO. Dodatkowo zabudowana w czołgach Leopard 2A4 głowica PERI R17A1 została zmodyfikowana do wersji z dalmierzem laserowym, stosowanej w najnowszych wozach Leopard 2A7. Kierowca również otrzymał nowy dzienno-nocny system obserwacji, wyposażony m.in. w kamerę cofania KDN-1 Nyks produkcji PCO.

Armatę i system kierowania ogniem dostosowano do nowocześniejsze amunicji przeciwpancernej DM63A1 oraz programowanej, odłamkowo-burzącej DM11. Zastosowano również elektryczny mechanizm obrotu wieży i ruchu armaty w miejsce starszego systemu hydraulicznego, co wymusiło zastosowanie pomocniczej jednostki napędowej (APU) i zmiany w instalacji elektrycznej.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Marianzwiad

  Abramsy do PL nie dotrą, szybciej prosto na obszar walk wjadą izraelskie Merkawy.

 2. Prezes Polski

  Uprzejmie proszę o niepisanie o brygadzie czołgów w Lublinie, gdyż jej tu nie będzie. Może warto ustalić gdzie mianowicie ma ona stacjonować?

 3. LMed

  No cóż, dobra broń koledzy. I to z polskiego zakładu. W sumie sukces poważny.

 4. willi

  @rupert , chyba sobie kpisz, Za kupe kasy modernizujemy jedynie wieżę , pozostawiając cały kadłub, wraz z trakcją i silnikiem jak w wersji A4. Zaś tempo tej modernizacji jest jak w trzecim świecie poniewaz trwaja przepychanki pomiędzy bumarem a niemcami bo nagle sie okazało że szanowni kolesie z MON nie przewidzieli że w ramach modernizacji trzeba będzie jeszcze zrobic przegląd generalny wozu

  1. Chyżwar

   Masz rację. Tempo dostaw części jest jak w trzecim świecie. Wychodzi więc, że dzisiejsze Niemcy to jest trzeci świat.

  2. DIM

   @Chyżwiar. A ja właśnie pomyślałem to samo, ale o USA. Z ich biurokracją reagowania na sprawy oczywiste. Jak te polskie, czy jak te greckie zamówienia. Mocniej: świat skazany na klęskę, w starciu z błyskawicznie działającymi Chińczykami (opisuję co widzę odnośnie Chińczyków u siebie w pracy, w chińskim rządzie nie byłem...)

  3. AmiKotka

   Modernizacji podlega cały czołg także kadłub wraz z jego przebudową pod dodatkowe APU (doczytaj sobie). Poza doposażeniem czy wymianą wielu elementów wyposażenia, każdy z wozów jest przywracany do pełnej sprawności technicznej co pociąga za sobą kolejną wymianę czy naprawę zużytych części i to, tak naprawdę, powoduje opóźnienia ale innej drogi w tym wypadku nie było.

 5. DA(łn)VIEN

  I to jest to! Mamy to! Kolejny udany program modernizacyjny...byle do 2035 roku wytrzymać! Za 14 lat zaczniemy rozdawać karty!

 6. Buczacza

  Niczym ćma do światła. Powoli nasi rosyjscy osobiści przyjaciele wracają... Niektórzy na wszelki wypadek zmienili nazwę... Inni jak zawsze nadają po staremu. Niczym legandarny j-23. Witajcie troll w domu Bóg w domu...

 7. Zawisza_Zielony

  Fantastycznie jak przed II wojną światową mamy pełną kompanię czołgów.....

  1. Darek

   Tylko jedną??????

  2. Rupert

   Przecież modernizacja trwa. Kwestia czasu, kiedy dostarczona zostanie reszta. Podobnie z Abrmasami.

  3. SimonTemplar

   Tak, trwa i będzie trwała jeszcze dłuuuuuugie lata. Szanowny kolego, za ten cały cyrk z obecna modernizacją Leopardów do standardu PL ktoś powinien odpowiedzieć. karnie.

Reklama