Reklama

Siły zbrojne

Fot.: kpt. Rafał Ługiewicz, st. chor. Sebastian Erbetowski

Bojowe strzelanie Langust w Orzyszu [FOTO]

3 dywizjon artylerii rakietowej 11 Mazurskiego Pułku Artylerii przeprowadził ćwiczenie pk. Pantera-17, obejmujące strzelanie z użyciem rakiet bojowych z wyrzutni WR-40 Langusta.

Fot.: kpt. Rafał Ługiewicz, st. chor. Sebastian Erbetowski

Ćwiczenie kontrolowane było przez dowódcę 11 Pułku Artylerii płk. dypl. Jacka Werę, który po dokonaniu wizytacji stanowiska dowodzenia, był pełen podziwu wobec przygotowania ćwiczących i z zadowoleniem obserwował strzelania ze stanowisk ogniowych wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta.

Fot.: kpt. Rafał Ługiewicz, st. chor. Sebastian Erbetowski

Jak poinformował kpt. Rafał Ługiewicz, po dwudniowych zmaganiach w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, ćwiczenie zostało ocenione na ocenę bardzo dobrą. Ciężki trud i czas poświęcony podczas treningów na placu ćwiczeń w Węgorzewie przyniosły korzystne rezultaty w postaci szybkiego i skutecznego prowadzenia ognia przez baterie ogniowe.

Fot.: kpt. Rafał Ługiewicz, st. chor. Sebastian Erbetowski

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (12)

  1. .danka

    Nie ma to jak ręczne ładowanie pocisków do prowadnic....rzeczywiście jest co podziwiać...ten trud ,ten znój tych biednych żołnierzy..Widać w IU jeszcze nie słyszeli o Languście 2 i automacie ładowania 40 pocisków równocześnie za pomocą przycisku.A może słyszeli ale nie wierzą,że to może się udać-bo może się coś zepsuć......IU jest jeszcze mentalnie na poziomie lat 1939-45-no bo przecież ruskie Katiusze też ładowano ręcznie.

    1. ktos

      Analogicznie wszystkie armie swiata sa na poziomie I WŚ bo mają granaty z zawleczką... wtedy też takie były. Automat do ladowania tez ktos musi zaladowac ;)

  2. Marek1

    Pytania do MON : 1. Dlaczego wstrzymano całkowicie modernizację BM-21 Grad do standardu WR-40 Langusta(produkcję kolejnych Langust też wstrzymano). 2. Jaki jest udział w zasobach amunicyjnych Gradów i Langust rakiet Feniks-HE o fatalnym CEP, ale zasięgu do 40 km w stos. do starych rakiet o zas. 20 km ? 3. Na jakim etapie sa prace nad polskim kpr 122mm dla w/w systemów i DLACZEGO nie podejmuje się nawet prób pozyskania(np. z Izraela) takiej amunicji ? Wszak wiadomo, że mityczny póki co Homar NIE zastąpi Gradów i Langust w WP, zwłaszcza w kontekście przestarzałej juz zupełnie głównej rakiety syst. Himars GMRLS. 4. CO z systemem rozpoznania/łączności dla dyw. Langust, które obecnie są półślepe na dystansach pow. 20 km. 5. KIEDY do syst. WR-40 zostanie stworzony system mechanicznego ładowania wyrzutni/samozaładowczy. Czy MON zdaje sobie sprawę ILE czasu zajmuje obsłudze pełne, ręczne załadowanie Langusty i jak się to ma do standardów nowoczesnego pola bitwy ?

    1. FałszywyMon

      Szanowny Panie, Odpowiedzi na pańskie pytania zostaną udzielone po przeprowadzeniu dialogu technicznego, sympozjum, wycieczce zagranicznej do innych podmiotów, anulowaniu poprzedniego dialogu, kolejnych sympozjach itd. Przewidywana data odpowiedzi 2050.

    2. MON

      Zdajemy sobie sprawę.

    3. WER

      Tak wiemy ale to wojsko. W wojsku liczy się "TRUD" a nie jakaś tam automatyzacja. Żołnierz musi się nadźwigać aby poczuć że jest w wojsku. Potencjalny wróg ma systemy zasięgiem ognia znacznie przekraczającym zasięg Langust zatem nie ma znaczenia ich automatyzacja. Rakiety sa drogie a Izrael jak wiadomo może sprzedać kody do nich państwom trzecim. Najważniejszy jest HOMAR z USA. tO JEST DOPIERO ZAJEFAJNY SPRZET I NA TO PUJDZIE KASA A NIE JAKIES TAM LANGUSTY. Proszę pamiętać tylko trud żołnierza, pot i łzy, odciski na palcach, buty w błocie dają szanse tym chłopakom stać się prawdziwymi mężczyznami. AUTOMATYZACJA JEST PRZEREKLAMOWANA.

  3. Cywil

    ludki biegają bo na dzisiejszym polu walki po wystrzeleniu salwy trzeba od razu zmienić pozycje, nikt nie będzie ładował ponownie "organków" tylko uciekał a w następnej lokalizacji czekają ludki i znowu ładują...jeśli coś działa i jest efektywne po co to zmieniać...ps. człowieka na froncie łatwiej zastąpić niż np. uszkodzony automat ładowania

  4. asd

    @Ja Automat ładowniczy mógłby być na wozie amunicji.

  5. Akula

    "Ciężki trud i czas poświęcony podczas treningów na placu ćwiczeń w Węgorzewie przyniosły korzystne rezultaty w postaci szybkiego i skutecznego prowadzenia ognia przez baterie ogniowe." Czemu w XXI wieku załadowanie (ponowne) wyrzutni odbywa się ręcznie (Ciężki trud), ile czasu na to potrzeba (ogień kontrbateryjny) i czy oprócz kwestii finansowej ma to jakieś uzasadnienie?

    1. Extern

      Jako zaleta to może mniejsza podatność na zacięcia mechaniczne :-).

  6. Ula2

    "Ciężki trud" to nie jest powód do dumy, ale jest nim efektywność i wydajność; im mniejszy trud w stosunku do celnie wystrzelonego pocisku tym lepiej.

  7. Zbylwersowany podatnik

    Nie da się stworzyć jakiegoś pojazdu załadunkowego do Langustę? Albo wdrożyć Langustę II z przedłużonym podwoziem i automat załadunkowego dla kolejnej salwy rankiet? Przecież to jakaś paranoja żeby żołnierze biegali z rakietami

    1. Ja

      Chyba trochę przesadzacie, przecież ten automat do ładowania też trzeba będzie załadować, więc co? dołożymy kolejną oś w Languście, dodamy kolejny automat do ładowania automatu, a potem jeszcze jedną i jeszcze jeden ... Żołnierze ćwiczą ręczne załadowanie Langusty bo taki sprzęt mają i na nim się szkolą, a co do magicznego ognia kontrbateryjnego to przecież nikt nie będzie ładować tych wyrzutni na stanowisku ogniowym z którego właśnie wykonał ogień ...

    2. rtgtrght

      da się, tylko po co, słoniki w maskach pgaz ładowały, a poza tym wojsko dawno i czy w ogóle używało bojowo BM-21 to może nie wiedzieć że takie ładowanie ręczne trwa za długo a i może góra miała to gdzieś

    3. cdee

      da sie . Czesi takowe maja. Ale kupic od Czechów ??? Albo zrobic samemu ?? Potrzeba licencji, wyjazdów, gadania....

  8. ciekawy

    A jak w trakcie takiego noszenia ta rura się wypsnie jednemu z żołnierzy to co? Raczej nie wybuchnie ale czy jest ryzyko skrzywienia i zabrudzenia?

  9. Miro

    Ręczne ładowanie toż to jak 39 roku przecież jest automat ładowania za pomocą jednego przyciski można za jednym razem załadować całość, żal na to patrzeć i wstyd mamy 2017 rok.

  10. Harry

    Czas najwyższy na wóz amunicyjny z możliwością szybkiego umieszczenia rakiet " w rurach". Czas najwyższy by LANGUSTA wystrzeliwała pociski o zasięgu 60-70km. W sprawie zasięgu artyleryjskiego nadal drepczemy w miejscu. Trudno nam przekroczyć magiczny zasięg 42 km.

  11. PL1

    Kiedy w końcu nasza artyleria rakietowa będzie mogła strzelać dalej niż na żałosne 20 czy 40 km??

  12. xkdididjd

    A jak ludziki biegały z rakietami tak dalej biegają i biegać będą, żałosne

Reklama