Blisko 30 chińskich samolotów zbliżyło się do Tajwanu

16 czerwca 2021, 10:25
PLAAF_J-16_-_2
Zdj. podglądowe, myśliwiec J-16, fot. chińskie Ministerstwo Obrony
Reklama

We wtorek 28 chińskich samolotów wojskowych naruszyło od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) – poinformował tajwański resort obrony. ChRL ustanowiło tym samym kolejny rekord naruszeń strefy.

Wśród 28 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ, znalazło się 14 myśliwców Shenyang J-16 i sześć myśliwców Shenyang J-11. W strefę wleciały też cztery bombowce Xian H-6, dwa samoloty ZOP Shaanxi Y-8 oraz dwa samoloty wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, do monitorowania sytuacji został wysłany bojowy patrol powietrzny, nadano komunikaty ostrzegawcze i aktywowano rakietowe systemy przeciwlotnicze.

Chociaż w ostatnich miesiącach naruszenia tajwańskiej strefy ADIZ przez Chińską Republikę Ludową stały się normą, w maju i czerwcu armia chińska zmniejszyła natężenie wlotów, wysyłając przede wszystkim pojedyncze samoloty Shaanxi Y-8 czy Shaanxi KJ-500.

Wtorkowe, rekordowe naruszenie nastąpiło po stosunkowo spokojnym, dwumiesięcznym okresie. Wcześniej w czerwcu Chiny naruszały ADIZ zaledwie cztery razy, ostatni raz - w poniedziałek, kiedy jeden samolot Shaanxi Y-8 wleciał w strefę od tej samej strony.

W tym samym czasie na Morze Południowochińskie wpłynęła grupa okrętów marynarki wojennej USA z lotniskowcem USS Ronald Reagan. Lotniskowcowi towarzyszą niszczyciele rakietowe USS Shiloh i USS Halsey.

Reklama
Reklama

W oświadczeniu Marynarki Wojennej USA stwierdzono, że było to rutynowe działanie w regionie Indo-Pacyfiku, zgodne z normami prawa międzynarodowego.

Operacja lotniskowca na spornym akwenie przypada na okres nasilonych napięć pomiędzy Chinami a USA i ich zachodnimi sojusznikami. Chińska dyplomacja ostro krytykowała w ostatnich dniach komunikaty ze szczytu NATO i szczytu grupy G7. W końcowym komunikacie przywódcy państw G7 podkreślili m.in. wagę pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, co spotkało się z dużym entuzjazmem ze strony władz Tajwanu.

Ostatnie rekordowe naruszenie miało miejsce w połowie kwietnia, kiedy to w strefie ADIZ znalazło się 25 chińskich samolotów wojskowych.

W kwietniu, w momencie ostatniego rekordowego naruszenia strefy, przez Cieśninę Tajwańską przepływał amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke - USS John S. McCain. Zdaniem ekspertów, obecność marynarki USA w niewielkiej odległości od Tajwanu, może być przyczyną obu rekordowych naruszeń ADIZ przez ChRL.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Sarmata
środa, 16 czerwca 2021, 22:30

Jak można naruszyc przestrzen państwa które nie jest uznawane przez państwo przez praktycznie cały świat. Nawet USA nie uznają Tajwan za państwo. To co można naruszyć?Ile państw na świecie uznaje Tajwan za suwerenne państwo?

Kek
czwartek, 17 czerwca 2021, 12:45

Nie uznają oficjalnie, żeby nie prowokować Chin ale chyba tak naprawdę każdy tak uważa

Kiks
środa, 16 czerwca 2021, 21:28

Komuchy igrają, igrają i w końcu się doigrają. Chiny są osamotnione. Ruscy staną za nimi? Wątpię. Obstawią się afrykańskimi watażkami? Powodzenia. Prawdopodobnie nawet Pakistan umyje ręce.

ito
środa, 16 czerwca 2021, 20:27

Po pierwsze niczego nie "naruszyli"- "strefa identyfikacji" nie ma żadnego umocowania w prawie międzynarodowym i zwyczajnie nie ma czego naruszać. Natomiast ewidentne jest, że Chińczycy wzięli się za gotowanie żaby- stopniowo podgrzewają atmosferę, tak że Tajwan nawet się nie zorientuje kiedy znajdzie się we wrzątku.

Davien
czwartek, 17 czerwca 2021, 00:07

Ito po pierwse naruszyli ADIZ który kazde państwo sobie samo ustala choć to nie ma zadnych konsekwencji prawnych , po drugie Tajwan od razu podświetlił Chińczyków za pomoca systemów OPL więc jak widać tym wrzatkiem to by się Chiny sparzyły i to porzadnie.

Roland the Headless
środa, 16 czerwca 2021, 14:53

Shiloh to krążownik klasy Ticonderoga a nie niszczyciel

Max
środa, 16 czerwca 2021, 14:46

Chiny maja rozwiązanie na najnowszej generacji okręty USA. Wystrzelić setki i tysiące rakiet, aby np. taki niszczyciel z systemem AEGIS nie miał wystarczającej liczby antyrakiet. Moim zdaniem Amerykanie muszą zainstalować na swoich okrętach systemy analogiczne do Izraelskiej Żelaznej Kopuły, zdolnej do masowego zestrzeliwania setek i tysięcy obiektów.

ciekawy
środa, 16 czerwca 2021, 15:06

I czym te rakiety naprowadzić na odległy o tysiące kilometrów cel na morzu?

Reaper
czwartek, 17 czerwca 2021, 11:09

Pole informacyjno-decyzyjne kreowane przez satelitarne konstelacje rozpoznawcze i powierzchniowy i lotniczy.

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 08:46

Reaper, ale nie mamy roku2200 zeby cos takiego Chiny miały:))

Komentator
środa, 16 czerwca 2021, 14:17

Okręty USA pływały po wodach międzynarodowych, gdzie wolno pływać każdemu. Samoloty chińskie leciały nad wodami międzynarodowymi gdzie latać również wolno każdemu, ale to już jest naruszenie strefy "identyfikacji" i "odpowiedzialności". Gdzie są granice śmieszności tej nieudolnej propagandy?

Wawiak
środa, 16 czerwca 2021, 20:46

Strefa identyfikacji to nie to samo, co wody terytorialne. Nie wypowiadaj się o sprawach, których nie ogarniasz.

Davien
środa, 16 czerwca 2021, 18:11

Komentatorku a co ma wspólnego niszczyciel czy inny okret z naruszeniem strefy ADIZ? No chyba ze wg ciebie okrety lataja:)) Istotnie gdzie sa granice smiesznosci tej waszej rosyjskiej propagandy.

trzcinq
czwartek, 17 czerwca 2021, 09:21

ALE ILE MOZNA WAM TŁUMACZYĆ? Dalej nie rozumiesz ze Tajwan jest uznawany bodajrze przez 6 panstw nieistotnych na rynku!!!!!!!! CHRL JEST UZAWANA PRZEZ 99 PROCENT PANSTW NA swiecie W TYM TWOJE UKOCHANE RODZINNE USA !!!!!!

Sarmata
środa, 16 czerwca 2021, 22:33

Jak twór który nikt nie uznaje za państwo może miec jakies strefy? Nawet USA nie uznają Tajwan za państwo. To twór podobny do Donbasu.

Tweets Defence24